Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
StartPowiadomieniaJoomla! Plan rozwoju [old]

Joomla! Plan rozwoju [old]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Joomla, wcześniej znany jako Mambo, jest jednym z najpopularniejszych projektów typu Open Source. Głównym hasłem przez długi okres czasu było "Potęga w prostocie". W tym dokumencie zespół developerów przedstawia plan plan utrzymania wersji 1.0 i dalszego rozwoju tego CMS, od wersji 1.0 do 2.0.

Numer wersji

Pierwszym numerem Joomla jest 1.0, aby zminimalizować ryzyko pomyłek z równolegle istniejącymi wersjami mambo. Wersja 1.0 jest przemianowanym Mambo 4.5.2.3 z poprawionymi błędami i łatami zwiekszającymi bezpieczeństwo.

Numerowanie

Numer wersji Joomla składa się z elementów X.Y.Z odpowiadających kolejno:

  • X = główny numer wersji - Jego podwyższenie oznacza znaczne zmiany w kodzie. Jest prawdopodobne, iż będzie całkowicie niekompatybilny ze swoim poprzednikiem.
  • Y = numer podwersji - Ten numer oznacza dość znaczne zmiany w funkcjonalności i strukturze, ale zachowującej w dużym stopniu kompatybilność z poprzednią wersja.
  • Z = numer poprawek - Kolejne wartości oznaczają poprawki bezpieczeństwa i funkcjonalności z ewentualnymi niewielkimi zmianami w funkcjonalności. Zakładana jest pełna zgodność z poprzednią wersją.

Struktura

Nowej, pełnej wersji przyporzadkowywany jest numer typu X.Y (np 1.0). Każde pełne wydanie będzie posiadało własny plan rozwoju, niezależnie od głównej drogi dla całego Joomla.

Wersje poprawkowe (1.0.1) będą wydawane w zależności od potrzeb, ale nie wcześniej niż dwa tygodnie od wydania pełnej wersji. Ma to na celu podniesienie jakości wersji stablinej. Już nie będzie konieczności oczekiwania na poprawę błędów do kolejnej pełnej wersji.

Wersje pełne będą publikowane jako alfa i beta. Okres tych testowych publikacji będzie w całości zależał od zespołu developerów, jednakże dla wersji beta nie powinien być krótszy niż trzy (3) tygodnie, aby dać czas na testy dla twórców dodatków do Joomla.

Wersję stabilne będą poddane tylko wewnętrznej kontroli i będą dostępne do natychmiatowego użytku.

Kalendarz

Wersja Data Komentarz
Mambo 4.5.2 17 Luty 2005 W celach testowych dodano biblioteki patTemplate, rozszerzenia do praw dostępu do plików. Usunięto błędy.
Joomla! 1.0 17 września 2005 Mambo 4.5.2.3 pod nową marką. Usunięto błędy, luki bezpieczeństwa, kilka dodatków do kodu
Joomla! 1.0.1 21 września 2005 Poprawki do wersji stabilnej
Joomla! 1.0.2 ZU październik 2005 Planowana wersja stabilna z kolejnymi poprawkami
Uwaga programiści
register_globals=off będzie emulowane w Joomla! 1.1 i w poźniejszych wersjach.
Element łączący z bazą danych także musi być użyty, aby zapewnić możliwość przenoszenia pomiędzy różnymi platformami.
Joomla! 1.1 ZU 4.2005/1.2006 Rozszerzenia UI
Tłumacznie panelu administracyjnego
Nowe możliwości
Joomla! 1.2 ZU Orientacyjnie:
Pierwszy etap rozszerzeń ACL (zezwolenia czynności)
Zgodność z WCAG (tylko frontend)
Implementacja SOC
Joomla! 1.3 ZU Orientacyjnie:
Drugi etap rozszerzeń ACL (zezwolenia obiektów)
Implementacja SOC
Joomla! 2.0 2006 Nowa struktura CMS oparta o PHP 5

ZU = zostanie ustalone
Kalendarz to tylko szkic, z możliwymi zmianami.

Szczegóły:

Poniżej przedstawiamy obszerniejszy przegląd zamierzeń:

Pierwszy etap rozszerzeń ACL

Dodanie możliwości tworzenia i edycji grup, z możliwością ustawienia zezwoleń dla każdej grup (np. instalacja komponentów)

Drugi etap rozszerzeń ACL

Możliwość ustawienia np. które sekcje, kategorie są widoczne dla danych grup

Spełnienie standardów WCAG 1. poziomu

Joomla! zdecydowanie polepszy swoją zgodność ze standardami sieci, aby ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym. Zgodność z WCAG A wymaga spełnienia prawie 508 standardów.

Realizacja tego zamierzenia wymaga pełnego oddzielenia wartstwy prezentacyjnej kodu (formatowanie HTML) od warstwy biznesowej(aplikacji). Aktualnie skupiamy się na kodzie strony frontowej [Front-End]. Priorytety 2. i 3. poziomu będą uzwględniane po spełnieniu priorytetów 1. poziomu.

Letnie projekty

W 2005 roku, mieliśmy przyjemność nadzorowć kilka projektów bradzo utaletowanych studentów. Będą one stopniowo wdrażane do Joomla. Te projekty to

  • Wirtualny system wsparcia plików - używająć zwykłego API jako dostępu do plików, ftp itd.
  • Automatyczne aktualizacje - jak większości popularnych aplikacji (jak Firefox) z możliwością sprawdzania uaktualnień itd.
  • Kotrola wersji zawartości - solidny produkt dla prowadzących specjalistyczne systemy zarządzania treścią wymagające specjalnych procedur publikacji jak np. aprobowanie publikacji przez przełożonych, śledzenie zmian wprowadzanych w dokumentach i inne - spełniające wymagania prawne lub organizacyjne jak np. Biuletyn Informacji Publicznej w Polsce

Poprawa systemu Cache i ogólnej sprawności

Sprawność Joomla będzie systematycznie udoskonalana przez zastosowanie wielopoziomowych warstw Cache, a także odpowiedniej kostrukcji obiektów

Ostatnio zmieniany Śr. 28 Mar 2012
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Kalendarz publikacji

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Oglądasz teraz:   StartPowiadomieniaJoomla! Plan rozwoju [old]

WCAG 2.0 dla Joomla!

Twoje konto