SpołecznośćLudzie Joomla!Liderzy Projektu Joomla!

Liderzy Projektu Joomla! - Polskie Centrum Joomla!

Zespół kierowniczy Projektu Joomla! tworzą liderzy grup produkcyjnej i wspólnotowej oraz Zarząd Open Source Matters. Poznaj liderów Centrum Projektu Joomla!

Brad Baker

Urodzony i wychowany w Południowej Afryce mieszka teraz w najbardziej wysuniętym na wschód australijskim Bayron Bay. Brad posiada ogromne doświadczenie w branży hostingowej. Pracuje we własnej firmie hostingowej, ale również w firmie Rochen (www.rochen.com). Dołączył do Mambo w 2003 roku i wprowadził do szybko rozwijającej się wspólnoty Mambo swój dobry humor i doświadczenie. Jak wielu z nas poddał się ryzyku zawodowemu i po latach pracy z klawiaturą jego pismo odręczne jest nieczytelne, a ortografia, do której nie może zastosować słownika przerażająca.

Informacja jest tłumaczeniem notki ze strony www.joomla.org, wykonanym przez Stefana Wajdę.

Isidro Baquero

Urodził się i mieszka w Sewilli, na południu Hiszpanii, pierwszy raz z technologiami internetowymi spotkał się podczas studiowania inżynierii telekomunikacyjnej w roku 2000. Był tak zafascynowany www, że wreszcie opuścił studia do pracy w pełnym wymiarze czasu jako internetowy freelancer (tworzenie stron, webmasterstwo, menadżer społeczności , tłumaczenia angielsko-hiszpańskie).

Powiązany z Joomla od czasów Mambo, jest właścicielem bloga o Joomla w języku hiszpańskim (www.gnumla.org). Zaczął współpracować aktywnie z projektem Joomla na początku 2010 roku, kiedy to dołączył do zespołu moderatorów jako lokalny moderator forum hiszpańskiego. Angażując się coraz bardziej, dołączył do moderatorów społeczności zespołu JPeople  i JCM jako hiszpański edytor w 2010 r., i stał się JPeople Communications Manager w 2011 roku. Latem 2011 roku dołączył do zespołu Joomla Tweet i hiszpańskiego zespołu tłumaczeń.

Informacja jest tłumaczeniem notki ze strony www.joomla.org, wykonanym przez Sławka Sikorę.

Chris Davenport
 • Lokalizacja: Shrewsbury, Shropshire, Wielka Brytania
 • Strefa czasowa: GMT
 • Rola: Koordynator Zespołu Dokumentacji Joomla! (Documentation Working Group Coordinator)

Urodzony w 1958 roku Chris rozpoczął programowanie na DEC PDP8 w 1975 roku. Osiągnął wysoki stopień naukowy w matematyce w 1979 roku i  po krótkiej karierze jako matematyk w przemyśle lotniczym został „wessany” do dynamicznie rozwijającego się przemysłu komputerowego. Chris projektował oprogramowanie na wszystkich poziomach od assembly language upwards po mikroprocesory do komputerów typu mainframe i poprzez doświadcznie zaczął doceniać dobre, zdyscyplinowane komentowanie i dogłębną dokumentację. „Dokumentacja jest tak samo ważna jak sam kod.”

W 2003 podczas szukania CMS dla projektu intranetowego odkrył Mambo. Pomimo tego, że był pod wrażeniem samego produktu, uznał, że brak dokumentacji jest jego dużą wadą. Zamiast narzekać, wziął się za pisanie własnej instrukcji obsługi i szybko został zatrudniony przez zespół odpowiedzialny za dokumentację. Po rozpadzie zespołu Chris przestawił się na Joomla i w chwili obecnej jest odpowiedzialny za rozwój dokumentacji.

Na co dzień pracuje jako programista w lokalnej firmie Clickingmad w Bridgnorth, która zajmuje się programowaniem i projektowaniem aplikacji internetowych.

Mark Dexter
 • Lokalizacja: Seattle, Waszyngton, USA
 • Strefa czasowa: GMT – 8
 • Rola: Production Leadership Team, Bug Squad Coordinator
 • Profil na forum: dextercowley<

Mark rozpoczął pisanie oprogramowania w 1970 roku na kartach perforowanych i przez 28 lat wraz ze wspólnikami prowadził własną działalność pisząc oprogramowania dla firm budowlanych. Podczas tych lat robił wszystko od projektowania i rozwoju do wsparcia, szkoleń i dokumentacji.

Po przejściu na emeryturę postanowił zgłebić wiedzę na temat oprogramowania open source. Oprogramowanie Joomla poznał, pracując dla organizacji non-profit i na początku 2008 roku zaczął korzystać z wersji 1.5.2. Zrobił ten błąd, że pewnego razu kliknął link Pomoc i zauważył, że większość dokumentacji nie jest jeszcze napisana. Zajął się pisaniem dokumentacji Joomla jako wolontariusz, kontynuował naukę o Joomla oraz brał czynny udział w rozwoju projektu.

W chwili obecnej Mark jest Koordynatorem ds. usuwania błędów, koordynatorem rozwoju oraz Administratorem Joomla Student Outreach Program (JSOP). Jest również moderatorem forum, członkiem grupy pracującej nad dokumentacją Joomla, adminstratorem programu 2009 Google Summer of Code.

Największym zainteresowaniem Marka jest dzidzina automatycznego testowania przy użyciu PHPU i Selen. Mark miał okazję się przekonać o życzliwości społeczności Joomla i uwielbia pomagać przy rozwoju projektu.

Matt Lipscomb

Matt Lipscomb jest projektantem i deweloperem skupiającym się całkowicie na Joomla. Początki pochodzącego z Gadsden w Alabamie, Matt'a to rozwój i zarządzanie hotelem, ze szczególnym uwzględnieniem internetowych systemów rezerwacji. Od 2006 roku buduje komercyjne strony internetowe opierające się na platformie Joomla a w 2008 otwiera Web Design Joomla przez USAFL.

Matt zarządza katalogiem rozszerzeń Joomla ( Joomla Extensions Directory) i współzarządza katalogiem zasobów Joomla (Joomla Resources Directory). Służył społeczności Joomla poprzez pracę nad „Gablotą” strony użytkowników ( Community Site Showcase) i magazynem społeczności Joomla (Joomla Community Magazine), jak również pomagając przy wielu innych oficjalnych stronach i katalogach. 

Informacja jest tłumaczeniem notki ze strony www.joomla.org, wykonanym przez Sławka Sikorę.

Peter Martin
 • Lokalizacja: Nijmegen, Holandia, Europa
 • Strefa czasowa: GMT +1
 • Rola: Community Leadership Team
 • WWW: www.db8.nl
 • Profil na forum: pe7er
 • Twitter: @pe7er

Podobnie jak miliony innych, Piotr rozpoczął swoją karierę od Commodore 64 w 1984 roku. Dziesięć lat później „podpiął się do Internetu” w czasie studiów marketingu i komunikacji masowej. Kiedy zwykły HTML mu przestał już wystarczać, nauczył się PHP/MySQL. W roku 2003 Peter odkrył CMS Mambo, ale aktywnym uczestnikiem społeczności Joomla stał się w roku 2005, kiedy zaczął pomagać innym użytkownikom na forum Joomla. Od 2006 roku był moderatorem forum, a od 2007 roku moderator ogólnym.

Piotr jest zapalonym kolekcjonerem muzyki, zwłaszcza płyt winylowych, kocha filmy amatorskie i ciekawostki. Peter ma własną firmę DB8 (założoną w 2005), która oferuje wdrożenie witryn Joomla!, wsparcie techniczne oraz projektowanie rozszerzeń Joomla.

Sam Moffatt
 • Lokalizacja: Toowomba, Australia
 • Strefa czasowa: GMT +10
 • Rola: Koordynator projektantów (Development Coordinator)
 • WWW: pasamio.id.au

Sam jest, a na pewno przez pewien czas był, najmłodszym członkiem zespołu projektantów. Gdy pracował w radzie regionalnej miejscowości Toowoomba, poznał się z Andrew Eddie, wówczas liderem zespołu programistów Mambo. W 2005 roku uczestniczył w Summer of Code. Stworzył narzędzie do migracji z wersji 1.0 do wersji 1.5, jest autorem projektu JAuthTools, który zapewniał obsługę LDAP w joomla 1.0 i 1.5. Jest członkiem grupy Joomla Bug Sguad.

Olaf Offick

Olaf  pracuje w Galway w Irlandii jako projektant aplikacji internetowych. Jest założycielem Learn Skills, firmy oferującej wysokiej jakości Systemy Zarządzania Nauczaniem (LMS / LCMS / VLE) i materiały edukacyjne dla firm, szkół i organizacji rządowych. W społeczności Joomla, Olaf pracuje w zespole moderatorów globalnych Joomla i Zespole administratorów forum Joomla 

Informacja jest tłumaczeniem notki ze strony www.joomla.org, wykonanym przez Sławka Sikorę.

Sander Potjer

Pasja Sandera Joomlą zaczęła się w 2005, poprzez budowę strony internetowej swojego zespołu wiosłowania opartej na Joomla. Oprócz studiowania architektury na Delft University of Technology, Sander pracuje jako Joomla freelancer we wszystkich rodzajach projektów.


Jego zaangażowanie w społeczności Joomla zaczęło się w 2008 roku, kiedy to został współzałożycielem miejscowej holenderskiej społeczności www.joomlacommunity.eu. W krótkim okresie udało mu się stworzyć stałą społeczność z aktywnym zespołem wolontariuszy. Wolontariusze pomagali przy dostarczenie wiadomości, tłumaczeniach, tworzeniu dokumentacji, wsparciu forum i organizacji grup użytkowników Joomla (14 w małym kraju!) oraz rocznych holenderskich JoomlaDays.

Jest przewodniczącym "Sympathy Stichting", holenderskiej fundacji założonej w styczniu 2011 roku, która zajmuje się promowaniem projektu Joomla w Holandii.

Informacja jest tłumaczeniem notki ze strony www.joomla.org, wykonanym przez Sławka Sikorę.

Ron Severdia

Ron Severdia is a Creative Director of Kontent Design, a leading design agency in the San Francisco Bay Area and has directed interactive branding projects—from websites and brand identities to interactive campaigns—for clients such as HP, Verizon, Electronic Arts, Yahoo!, Visa, Walmart.com, eBay, and Apple. His prior experience includes stints as a Senior Designer and then Creative Director at Young & Rubicam, DDB, Glow, and Landor Associates. Fluent in several languages, he worked for 7 years in Europe, where he won a Euro-Effie award for his creative work with Schweppes.

Ron has been using Joomla since 2006 to build sites for companies, large and small, including a worldwide branding site for Citibank. He is a member of the Kunena Forum team and he authored the Using Joomla book for O'Reilly Media. He is the founder of the Joomla-based Shakespeare site, PlayShakespeare.com and runs Kontent Extensions for Joomla.

Andrea Tarr

Andy zajęła się programowaniem, gdy była bibliotekarką w późnych latach 70. Wzięła do domu przewodnik do samodzielnej nauki IBM System-32/34 i napisała pierwszy skomputeryzowany system obiegu w stanie New Hampshire.

Mocno zaangażowała się w Joomla w ramach Google Summer of Code 2009 i stworzyła szablon administratora Hathor.

Teraz Andy używa Joomla wraz z jej klientami, ponieważ daje ona klientom strony, które można łatwo dostosować i rozszerzyć. Specjalizuje się w zrozumieniu potrzeb biznesowych klientów i wykorzystuje swoje umiejętności analityczne i programistyczne w celu spełnienia ich potrzeb. Jest autorką PHP and MySQL 24-Hour Trainer

Informacja jest tłumaczeniem notki ze strony www.joomla.org, wykonanym przez Sławka Sikorę.

Oglądasz teraz:   SpołecznośćLudzie Joomla!Liderzy Projektu Joomla!