StartPowiadomieniamarzec 2015
marzec 2015 - Polskie Centrum Joomla!

Kolejne części poradnika będą skupiały się na konfiguracji elementów dotyczących samej sprzedaży. Aby sklep internetowy działał prawidłowo, należy skonfigurować takie elementy, jak formy dostawy czy rodzaje płatności. Żadnego z tych elementów nie wolno pominąć. Często właściciel sklepu nie jest świadomy, co jest niezbędne, by prowadzić sprzedaż internetową. Poniżej przedstawiam listę elementów które powinny być skonfigurowane w każdym sklepie internetowym. Kolejność konfiguracji jest tutaj kluczowa, ponieważ nie ma sensu konfigurowania produktów, gdy nie zostało przemyślane drzewo kategorii albo stawki podatków produktów.

Dział: Publikacje

Wśród 7 poprawiających dostępność rozszerzeń udostępnianych na JED aż cztery wzbogacają serwis o skalowanie elementów strony, głównie zmianę rozmiaru czcionki. Co dokładnie oferują? Czy warto z nich skorzystać?

Dział: Publikacje

Zbliża się długo wyczekiwany dzień, można by zażartować „jak każdy, gdy w grę wchodzi spotkanie JUG Silesia”.

Dział: Wydarzenia

Czy sądzisz, że „mówiąca strona” to dowód, że serwis został przystosowany dla osób niepełnosprawnych, szczególnie do potrzeb niewidomych?

ScrenReader & FontSize dla Joomla!

Na stronie J!Extensions Store za jedyne $35 można pobrać wyśmienity dodatek dla Joomla (od 1.5 do 3.x), wyposażający serwis internetowy w czytnik ekranu i przełącznik zmiany rozmiaru czcionki. Uczynić swój serwis dostępnym dla osób niewidzących czy mocno niedowidzących zaledwie kosztem 35 dolarów to - wydaje się - niezwykle atrakcyjna oferta. Nie ma się nad czym zastanawiać?

Zobaczmy, co ten niewielki - i przyznacie, że raczej niedrogi - dodatek oferuje użytkownikom.

Bez żadnych dodatkowych zabiegów, po zainstalowaniu i ustawieniu kilku banalnych opcji na każdej stronie naszej witryny, na dole lub na górze, w wybranym przez nas miejscu, pojawi się użyteczny pasek narzędziowy, udostępniający kontrolki odtwarzacza dźwięku i przełącznika rozmiaru fontów. Aby uruchomić odczytywanie głównej treści strony, można skorzystać z przycisku Odtwarzaj lub użyć klawisz dostępu.

Oczywiście, gdyby odtwarzacz można było kontrolować jedynie wskaźnikiem myszki, byłby dla osób niewidomych zupełnie nieprzydatny. Dzięki skrótom klawiaturowym (klawiszom dostępu, access keys) niewidomi użytkownicy mogą odsłuchać treść strony po naciśnięciu jednego klawisza. Czytnik wyposażono w dodatkowe kontrolki, również z klawiszami dostępu, które umożliwiają wstrzymywanie i wznawianie czytania, zatrzymywanie i odtwarzanie, regulację głośności. Można także zdecydować o czytaniu tekstów opisujących zdjęcia – ScreenReader może odczytywać także teksty opisujące zdjęcia umieszczone w atrybutach alt oraz title. To nie wszystko. Użytkownik może zaznaczyć konkretną część tekstu i odsłuchać jedynie wybrany w ten sposób fragment.

Czytnik korzysta z zaawansowanego algorytmu do generowania głosu (bodaj z tego samego, co Google - nawet głos zdaje się taki sam), dzięki czemu użytkownicy słuchają niemal naturalnego czytania. Niemal, bo jednak czytnik ma pewne kłopoty z interpunkcją, niezbyt też radzi sobie z oddzielaniem fraz nieoddzielonych od innych znakami interpunkcyjnymi (np. śródtytułów). Ale to raczej drobne usterki, które w przyszłości zostaną zapewne poprawione.

Dodatek obsługuje ponad 30 języków, w tym - oczywiście - język polski (także: afrykański, albański, chiński (mandaryński), chorwacki, czeski, duński, fiński, grecki, holenderski, kataloński, niemiecki, islandzki, indonezyjski, łotewski, macedoński, norweski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski, słowacki, suahili, szwedzki, turecki, walijski, węgierski, wietnamski, włoski).

Jest też w w pełni zintegrowany z wbudowaną w Joomla obsługą wielojęzyczności oraz obsługą kontrolowaną przez JoomFish. Gdy więc użytkownik zmieni język witryny, system automatycznie zmienia język na wybrany.

Jeśli dodać, że w pakiecie mamy dwa domyślne szablony, a wygląd paska narzędzi możemy kontrolować za pomocą CSS i własnych ikon, to będziemy mieć charakterystykę niemal idealnego rozszerzenia. Zwłaszcza, że dodatek został zaprojektowany tak, by działać na różnych przeglądarkach, zarówno tych przestarzałych, jak i instalowanych w nowoczesnych telefonach czy smartfonach i innych urządzeniach przenośnych. (Nie wszystkie funkcje są jednak dostępne w Joomla 1.5.)

Jeśli chcesz zobaczyć dodatek Screen Reader & Font Size w działaniu, odwiedź stronę demo. Zobacz nie tylko, jak działa czytnik ekranu, ale przetestuj także działanie przełącznika rozmiaru czcionek.

Niepotrzebny niewidzącym

Skoro już się - być może - tym rozwiązaniem zachwycasz, czas na lekkie otrzeźwienie! Wbrew swoim niewątpliwie użytecznym funkcjom niewidomym czy mocno niedowidzącym użytkownikom Internetu takie rozszerzenie funkcjonalności serwisu nie jest potrzebne, bo korzystają oni z własnych czytników ekranu, skonfigurowanych odpowiednio do ich potrzeb.

Oczywiście, nie oznacza to, że takie usprawnienie jest serwisie w ogóle niepotrzebne czy nieprzydatne. Wręcz przeciwnie. Docenią je na pewno osoby starsze, osoby z zaburzeniami w koncentracji, czy choćby osoby, które akurat nie mają ochoty na czytanie i wygodniej im będzie stronę odsłuchać.

W żadnym jednak wypadku nie można twierdzić, iż wyposażenie serwisu w czytnik ekranu czyni go przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie czyni. To jedynie wartościowe usprawnienie, nic więcej. A argumentowanie, że świadczy o dostosowaniu strony do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest nadużyciem.

Pominąwszy rozwiązania komercyjne, takie jak polski system system Ivona czy JAWS, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z bezpłatnych czytników ekranu. Oto informacje o kilku z nich:

  • NVDA (NonVisual Destkop Access): działający pod kontrolą systemu Windows czytnik ekranu stworzony przez założycieli fundacji NV Access Michaela Currana i Jamesa Teh. Zobacz więcej informacji o czytniku ekranu NVDA,
  • Apple VoiceOver, działajacy pod kontrolą systemu OS X, dostarczający niewidomym użytkownikom narzędzi pełnej kontroli nad komputerem tylko za pomocą klawiatury lub panelu dotykowego (trackpad). Zobacz więcej informacji o czytniku ekranu VoiceOver,
  • aplikacje Orca (zobacz na stronie http://wiki.gnome.org/Projects/Orca), BRLTTY (demon działający w trybie tekstowym z monitorami brajlowskimi; więcej o BRLTTY), Emacspeak (więcej o Emacspeak),
  • WebAnywhere – rozwijany od 2008 „czytnik Internetu”, działający na każdym komputerze, niezależnie od tego, jaki system operacyjny jest uruchomiony, niezależnie od tego, jakie przeglądarki są zainstalowane (odwiedź stronę WebAnywhere),
  • Dodatki do przeglądarek, np. ChromeVox i Chrome Vis dla przeglądarki Google Chrome czy FireVox dla przeglądarki Firefox.

Serwis dostępny dla niewidomych

Jeśli już się zaczynasz zastanawiać, co zrobić, aby Twój serwis czy serwis Twojej firmy, Twojej instytucji publicznej był dostępny dla osób niewidomych i niedowidzących, to jesteś na najlepszej drodze do udoskonalenia swojego serwisu, bowiem pierwszym krokiem do tworzenia dostępnych serwisów internetowych jest… myślenie o dostępności. Problemem przystosowania serwisu dla potrzeb osób niewidzących oraz różnymi kłopotami ze wzrokiem zajmiemy się bliżej w drugiej części naszego cyklu. Tymczasem wystarczy, jeśli zapamiętasz, że:

  • jeśli serwis będzie spełniać kryteria dostępności dla wszystkich użytkowników, to będzie dostępny także dla osób niewidomych, niedowidzących czy starszych,
  • jeśli treści w serwisie dostarczysz w postaci, którą będzie można przekształcić w inną formę, np. w mowę syntetyczną, brajl, to będzie on także dostępny dla osób niewidomych, niedowidzących czy starszych,
  • jeśli zadbasz o uporządkowaną strukturę i treść strony, także pod względem hierarchii ważności informacji, jeśli zadbasz o poprawne kodowanie stron, jeśli zapewnisz opisy alternatywne dla treści nietekstowych oraz transkrypcje i audiodeskryppcje dla mediów zmiennych w czasie (wideo, nagrań dźwiękowych), to zrobisz dla dostępności serwisu więcej, niż instalując jakiekolwiek gadżety wspomagające.
Dział: Publikacje

Aktualności - spis treści

Kalendarz publikacji

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Oglądasz teraz:   StartPowiadomieniamarzec 2015

Twoje konto