StartPowiadomienialistopad 2018
listopad 2018 - Polskie Centrum Joomla!

29 listopada w Poznaniu już po raz 5. odbędzie się spotkanie JUG Poznań. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o tym wspaniałym CMS! Spotkanie Joomla! User Group to nie tylko dawka rzetelnej wiedzy od praktyków i specjalistów w branży, ale również możliwość nawiązania kontaktów networkingowych z innymi uczestnikami oraz przedstawicielami firm.

Dlaczego warto pojawić się na 5. JUG Poznań

 • Poznasz lepiej system Joomla! i pogłębisz swoją wiedzę na jego temat.
 • Poznasz inne osoby z Poznania i okolic, które używają tego systemu. Zapewniamy doskonałą integrację w miłej atmosferze - przy dobrej kawie i cieście!
 • Będziesz mógł uczestniczyć w planowaniu kolejnych spotkań JUG-a i budować społeczność lokalną..
 • Dowiesz się więcej o innych wydarzeniach na temat Joomla! organizowanych w Polsce.

Lokalizacja i termin

5. spotkanie JUG Poznań odbędzie się w czwartek 29.11.2018 w godzinach od 18:00 do 20:00 w Strefa Plus Jeden przy ul. Za Bramką 1. Na spotkanie obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona!

Kup bilet wstępu na 5. JUG Poznań

Program i prelegenci

W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane 4 wykłady:

 • „Joomla w topach wyszukiwarki” - Barbara Oleszak, pozycjoner, w branży od 2012 roku, zawodowo związana z agencją Verseo
 • „Jak sprawnie stworzyć makietę i layout strony przy użyciu darmowych narzędzi graficznych” - Tomasz Kościański, trener i konsultant, zawodowo związany z firmą Akademia Komputerowa
 • „Ile za zlecenie - czyli jak wycenić swoją pracę jako freelancer?” - Magdalena Paciorek, tworzy strony internetowe na gotowych motywach graficznych, współpracuje z linuxpl.com
 • „Balbooa Joomla Gallery. Dlaczego stała się moją ulubioną galerią dla Joomla?” - Andrzej Bolewski, właściciel firmy Solmedia.pl

Poznaj szczegółowy program i sylwetki prelegentów

Bilety

Rejestracja na 5. JUG Poznań odbywa się poprzez stronę: https://jugpoznan5.evenea.pl/

Koszt biletu wstępu: 10 złotych.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Szczegółowe informacje na temat 5. JUG POZNAŃ

Dział: Powiadomienia

Począwszy od wersji Joomla 3.9, rdzennym składnikiem Joomla jest Pakiet Narzędzi Prywatności, będący odpowiedzią na regulacje takie jak Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (GDPR). W tej 1. części samouczka znajdziesz informacje na temat konfigurowania nowych rozszerzeń.

W przedostatni dzień października otrzymaliśmy nowe wydanie Joomla 3.9, a w nim Pakiet Narzędzi Ochrony Prywatności. Jest to już dziesiąte wydanie rozwojowe z serii 3.x.

Nowa wersja przynosi ponad 250 usprawnień systemu Joomla. Wśród tych usprawnień jest również pełny pakiet narzędzi ochrony prywatności, dzięki czemu szybciej i prościej będzie można zapewnić zgodność witryny z prawem (nie wspominając o życiu programistów dużo łatwiej!).

Co nowego w Joomla 3.9?

Oto tylko niektóre z nowych funkcji ...

Pakiet Narzędzi Ochrony Prywatności

 • Zgody użytkownika - Łatwa praca z wymogami ochrony danych osobowych.
  Czy użytkownicy Twojej witryny muszą wyrazić zgodę na politykę prywatności lub warunki korzystania z witryny? W Joomla 3.9 wszystko odbywa się automatycznie. Prosto i łatwo skonfigurujesz swoje podstawowe formularze, aby poprosić o zgodę przed pobraniem jakichkolwiek danych osobowych.
  Możesz także ustawić okres ważności wyrażonej zgody. System poinformuje Cię, czy i kiedy musisz skontaktować się z użytkownikami, aby odnowili swoją zgodę.
  Śledź zgody, zarządzaj zmianami zasad i warunków używania witryny. A wszystko to na jednej stronie pulpitu nawigacyjnego komponentu.
 • Wnioski o wgląd do danych lub usunięcie? Bułka z masłem.
  Śledź i zarządzaj wnioskami użytkowników o wgląd do ich danych osobowych lub o usunięcie zgromadzonych danych. Po otrzymaniu wniosku wystarczy się zalogować, wyeksportować dane lub je usunąć. 
  Wnioski o usunięcie danych użytkownika są obsługiwane automatycznie, a wszystkie dane osobowe użytkownika są anonimizowane po naciśnięciu jednego przycisku. 
  Nigdy nie zapomnisz o wniosku. Po prostu ustaw liczbę dni, po których wniosek zostanie oznaczony jako pilny i Joomla będzie Ci o nim przypominał aż do skutku.
 • Skup uwagę swoich użytkowników na prywatności... Które rozszerzenia przetwarzają dane osobowe?
  Programisto rozszerzeń! Podaj potencjalnym użytkownikom swoich rozszerzeń pomocną dłoń, wyjaśniając, jakie dane osobowe gromadzi Twoje rozszerzenie. Jeśli chcesz wskazać w swoim rozszerzeniu funkcjonalności, które mogą wymagać ochrony prywatności, po prostu użyj nowego zdarzenia (onPrivacyCollectAdminCapabilities). Dzięki tej prostej czynności, użytkownicy zyskują jasną wiedzę na temat Twojego rozszerzenia i tego, czy będą musieli zmienić swoją własną dokumentację, taką jak polityka prywatności lub warunki korzystania z usługi.
 • Dziennik zdarzeń - dowiedz się, kto, co i kiedy zrobił
  Chcesz wiedzieć, jakie czynności administracyjne zostały wykonane w Twojej witrynie? Dzięki Joomla 3.9 superużytkownicy mogą łatwo śledzić aktywność użytkowników ze specjalnymi uprawnieniami. Przeglądaj dziennik zdarzeń. Jeśli potrzebujesz, wyeksportuj go i wyczyść wpisy. Nigdy nie przegapisz żadnej zmiany dzięki nowemu modułowi zaplecza, który można umieścić na pulpicie. Potrzebujesz więcej? Włącz nowy dodatek systemowy Rotacja dziennika - pozwoli to na rotację (tworzenie nowych plików  dziennika po upływie określonej liczby dni) i usuwanie archiwalnych plików dziennika.

Joomla 3.9 to coś więcej niż tylko prywatność

 • Zarządzanie artykułami mniejszym nakładem czasu:
  • Dodajesz już do swoich modułów, kategorii i pozycji menu notatki, które pomogają Ci zarządzać witryną. A teraz możesz zrobić to samo z artykułami. Ponadto możesz filtrować artykuły według notatek.
   Zobacz poprawkę #19134
  • Szukasz określonej zawartości do edycji? Joomla 3.9 umożliwia sięganie w głąb. Po prostu wprowadź content:tu szukana zawartość w polu wyszukiwania, a system znajdzie dla Ciebie pozycję z tą zawartością w milisekundy.
   Zobacz poprawkę #20083
  • Wczytaj moduł do artykułu za pomocą ID zobacz poprawkę #19362
 • Zwiększona elastyczność pól dodatkowych dzięki dwóm nowym opcjom:
  • Pole typu Powtarzalne pozwala teraz mieć więcej niż jedną wartość i więcej niż jeden typ pola w dodatkowym polu.
   Zobacz poprawkę #20243
  • Dzięki wsparciu systemu układów możesz teraz tworzyć układy alternatywne dla pól dodatkowych, które działają tak, jak zrobisz.
   Zobacz poprawkę #18571
 • Dwie nowe opcje. Bogatsza strona frontowa:
  • Świeży sposób wykorzystanie modułu Migawki! Chcesz wyświetlać w module ilustrację wprowadzenie lub tekstu głównego? Teraz możesz to zrobić, zmieniając jedno ustawienie.
   Zobacz poprawkę #20169
  • Kilka zupełnie nowych filtrów dla jeszcze większej wszechstronności na stronie głównej! Moduł Nowości pozwala teraz wyświetlać tylko artykuły konkretnego autora, a moduł kategorii artykułów pozwala wyświetlać tagi, grupować artykuły według tagów i wyświetlać je według pola daty.
   (Zobacz poprawkę #20687)
 • Nowe funkcje dla witryn wielojęzycznych:
 • Użyj na swoich stronach niewidocznego reCAPTCHA #18146
 • Skorzystaj z obsługi szyfrowania haseł algorytmem Argon2id zobacz poprawkę #20855
 • Weryfikacja aktualizacji systemu i rozszerzeń przy pomocy sum kontrolnych zobacz poprawkę #17632 oraz #17619
 • Komponent Kontakty: Nazwa autora łączem do URL lub adresu e-mail zobacz poprawkę #18258

Odwiedź stronę Joomla 3.9, aby dowiedzieć się więcej o tym wydaniu i przejrzyj stronę dokumentacji Joomla! 3.9,, aby dowiedzieć się, jak korzystać z nowych funkcji.

Jesteś gotowy na Joomla 3.9 - a czy Twoja strona jest gotowa?

Aktualizacja witryny do Joomla 3.9 zajmuje tylko jedno kliknięcie (jak każda z poprzednich wersji 3.x).

Ale przed aktualizacją Joomla należy uaktualnić wszystkie rozszerzenia innych firm, a następnie wykonać pełną kopii zapasową i przetestować ją.

Sporządzanie kopii zapasowej to dobry moment, aby sprawdzić warunki, w jakich działa witryna na hostingu. Jeśli trzeba, warto skontaktować się z firmą hostingową, by uaktualnić PHP co najmniej do zalecanej wersji 7.1.x, aby w pełni wykorzystać najnowsze ulepszenia PHP. Dalsze wymagania systemowe i sugestie można znaleźć na stronie wymagań technicznych.

Pobieranie

Pobierz Joomla! 3.9.0

Joomla w wersji 3.9.0 jest najnowszym, stabilnym i bezpiecznym wydaniem, zalecanym dla twórców nowych witryn.

Instrukcje

Instalacja Joomla w wersji 3.x oraz wymagania techniczne

Zapoznaj się z instrukcją Aktualizacja wydań Joomla z serii 2.5 i wyższych
Pamiętaj, aby po aktualizacji wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki

Polski pakiet językowy

Język polski (i inne języki) możesz uaktualnić, korzystając z funkcji zaplecza. Możesz go również pobrać i zainstalować z pliku na komputerze.

Jeśli chcesz, pobierz polski pakiet językowy do wersji 3.8.11 i wyższych »

Pamiętaj!

Pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową witryny przed aktualizacją i wyczyścić pamięć podręczną witryny, zaplecza i przeglądarki po aktualizacji.
Jeśli znajdziesz błąd w Joomla, zgłoś go na Joomla! Issue Tracker.
Prosimy, zapoznaj się z dokumentacją na wiki zawierającą Często zadawane pytania dotyczące wydania 3.9.0.

Ogromne podziękowania!

Projekt Joomla wyraża ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wydania Joomla 3.9.0.

Specjalne podziękowania Michaelowi Babkerowi, Tuan Pham Ngocowi, Nicoli Galgano, Brianowi Teemanowi i Hannesowi Papenbergowi. Te wyjątkowe osoby wykonały niesamowitą pracę nad stworzeniem Pakietu Narzędzi Ochrony Prywatności (Privacy Tool Suite).

Pełna lista wspaniałych programistów stojących za Joomla 3.9 znajduje się na stronie z podziękowaniami.

Zróbmy następną wersję Joomla jeszcze lepszą

Joomla 3.10 oraz 4.0 są już w przygotowaniu. Masz świetny pomysł na to, jak możemy ulepszyć Joomla? Jeśli chcesz pomóc w ich ulepszeniu, dowiedz się więcej o tych wersjach na GitHub:

Pobierz te wersje tylko do celów testowych, nie używaj ich w witrynach produkcyjnych.

Dołącz do Społeczności Wolontariuszy Joomla! i wesprzyj Joomla swoimi umiejętnościami i czasem, aby uczynić go jeszcze lepszym.

 • Zostań testerem - nie wymaga specjalnych umiejętności, wystarczy zainstalować wersje testowe i postępować zgodnie z instrukcjami raportowania
 • Pomóż tłumaczyć - dla tych, którzy mówią po angielsku i każdym innym języku
 • Dokumentuj nowe funkcje - dla tych, którzy potrafią pisać samouczki i dokumentację techniczną
 • Inne obszary - znajdź taki, który pasuje do twoich umiejętności i zainteresowań.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami o projekcie i ważnymi ogłoszeniami, subskrybując Joomla Newsletter oraz biuletyn dla programistów .

Dział: Powiadomienia

W 1. części tego samouczka przedstawiliśmy narzędzia pakietu. W tej skupimy się na procesie administrowania prywatnością użytkowników na witrynie.

Aktualności - spis treści

Kalendarz publikacji

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Oglądasz teraz:   StartPowiadomienialistopad 2018

Twoje konto