StartPowiadomieniaSześć głównych zmian, które najprawdopodobniej pojawią się w Joomla 3.7

Sześć głównych zmian, które najprawdopodobniej pojawią się w Joomla 3.7

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Projektanci Joomla pracują intensywnie nad Joomla 3.7, my tymczasem uchylimy rąbka tajemnicy na temat wielu ciekawych zmian, które powinny pojawić się w nowej wersji tego systemu CMS.

Póki co zmiany te nie są na sto procent pewne, gdyż dostępna jest na ten moment dopiero wczesna wersja Alfa oznaczona numerem 3.7. Jesteśmy pewni, że projektanci chcieliby uzyskać więcej opinii na temat wprowadzanych przez siebie zmian oraz aby więcej osób przetestowało te – moim zdaniem – dość istotne zmiany. Pod każdą ze zmian dodany został odnośnik do GitHub, pozwalający na dołączenie i testowanie każdej z funkcjonalności.

#1. Pola dodatkowe

Największa i najistotniejsza zmiana w Joomla 3.7. Możliwe będzie dodanie pól dodatkowych w artykułach, profilach użytkowników i formularzach kontaktowych. Do tej pory korzystanie z takiej funkcjonalności możliwe było z zastosowaniem zamiast standardowych artykułów z dodatku K2 bądź z zastosowaniem różnorakich wtyczek, oddzielnie dla użytkowników czy artykułów.

Podczas tworzenia artykułu, w zakładkach po lewej pojawią się dwie nowe pozycje: Pola oraz Kategorie pól. Po przejściu do zakładki Pola (1) będzie można utworzyć nowe pole (2).

Po dodaniu nazwy pola (1) można wybrać rodzaj pola (o czym dalej), dodać opis etykiety pola (2), określić czy pole ma być wymagane czy nie. Wprowadzone dane zapisuje się tradycyjną metodą, jak w całej reszcie Joomla! (3).

Kod obsługujący tę funkcjonalność bazuje na rozszerzeniu Joomla nazywającym się DPFields. Rozszerzenie to oferuje ponad 20 różnych opcji dostępnych dla pól i najprawdopodobniej tę samą ilość opcji zobaczymy w Joomla 3.7. Oto przegląd rodzajów pól, które będziemy mogli zobaczyć w owej funkcjonalności:

 • Kalendarz
 • Captcha
 • Checkboxy
 • Kolor
 • Edytor
 • E-mail
 • Obrazek
 • Zmienna Integer
 • Lista
 • Media
 • Artykuł
 • Przyciski radio
 • Zapytanie SQL
 • Telefon
 • Tekst
 • Pole tekstowe
 • Strefa czasowa
 • Adres URL
 • Użytkownik
 • Grupa użytkowników
 • Tak / Nie

Po wejściu w artykuł ukazuje się nowa zakładka – Pola dodatkowe (1). Można w niej dodać zawartość dla wcześniej zdefiniowanych pól (2), czy będzie to ciąg tekstowy czy cokolwiek innego z listy dostępnych dla pól dodatkowych opcji.

Od frontu pola dodatkowe w wersji podstawowej wyświetlać się będą w takiej formie:

Więcej szczegółów odnośnie tej zmiany znaleźć można na Githubie.

#2. Spłaszczenie panelu zaplecza

Od momentu pojawienia się Joomla 3 miało miejsce już kilka poprawek wyglądu panelu administracyjnego , jednakże ta zmiana będzie największa. W planach jest konkretna modernizacja szablonu zaplecza z większą ilością elementów typu flat design. Zrzut ekranu umieszczony poniżej prezentuje nadchodzące zmiany. Dla niektórych będzie ciężko się przestawić na niejako nowy wygląd w panelu administracyjnym, jednakże według mnie jest to zmiana na lepsze. Odświeżenie wyglądu zgodnego z obowiązującymi trendami znacznie zwiększy intuicyjność oraz poprawi użyteczność pracy na zapleczu.

Więcej na ten temat można znaleźć na Githubie.

#3. Logowanie za pomocą Facebooka

Obecnie, aby umożliwić użytkownikom zalogowanie się do strony za pomocą Facebooka należy zainstalować dodatkową wtyczkę.  Standardowo w Joomla istnieje wtyczka umożliwiająca logowanie z użyciem GMaila.

Aby stworzyć działające logowanie poprzez Facebook, zespół projektowy wprowadził również szereg innych bardzo przydatnych zmian: we wtyczkach uwierzytelniających można będzie dodać własne pola dla ekranów logowania. 

Zapewni to ustandaryzowanie procesu dla każdego rozszerzenia, które wymaga uwierzytelnienia za pomocą sieci społecznościowej lub dla pojedynczej integracji zawierającej takie logowanie. 

Więcej na ten temat można znaleźć na Githubie.

#4. Łatwa konfiguracja edytora TinyMCE

Cecha pozwalająca na dostosowywanie funkcjonalności domyślnego edytora Joomla. Użytkownik będzie mógł otworzyć wtyczki edytora TinyMCE z poziomu okienka edytora i dodawać, przenosić i usuwać przyciski znajdujące się na paskach szybkiego dostępu.

Więcej na temat na Githubie.

#5. Dodawanie artykułów z pozycji menu

Bardzo przydatne rozwiązanie, pozwalające znacząco skrócić czas powstawania czy obsługiwania witryny. Moim zdaniem znacząco skracające czas potrzebny na dodanie nowego artykułu i jego ewentualne podpięcie pod pozycję menu. Jeśli funkcjonalność ta zostanie wprowadzona, możliwe stanie się tworzenie nowego artykułu podczas dodawania pozycji menu typu Artykuły->Pojedynczy artykuł. Jak to będzie wyglądało w praktyce ilustruje GIF umieszczony poniżej.

Więcej informacji znajdziesz również na Githubie.

#6. Nowy wygląd kalendarza publikacji

Jest to stosunkowo niewielka zmiana w porównaniu do innych na tej liście, jednakże znacznie zmieniająca wygląd kalendarza używanego na przykład przy zmianie opcji publikacji artykułów. 

Więcej na ten temat na Githubie.

Artykuł jest tłumaczeniem publikacji w serwisie Joomlashack: 6 Possible New Features in Joomla 3.7

Ostatnio zmieniany Wt. 11 Paź 2016
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Kalendarz publikacji

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Oglądasz teraz:   StartPowiadomieniaSześć głównych zmian, które najprawdopodobniej pojawią się w Joomla 3.7

Twoje konto