Błąd
 • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
StartPublikacjeKomponenty w Joomla! 3.x

Komponenty w Joomla! 3.x

Stosowanie komponentow w Joomla 3.x Stosowanie komponentow w Joomla 3.x
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

W artykule: Moduły w Joomla! 3.x wyjaśniłem różnicę między poszczególnymi elementami serwisu: modułami, komponentami i dodatkami.

Dzisiaj kilka słów na temat komponentów. Co to takiego? Przypomnę:

To osobne aplikacje webowe, których część instalowana jest razem z CMS Joomla! Zgodnie z tym, co możesz przeczytać na łamach Biblioteki Elektronicznej Dokumentacji Joomla!:

Komponentami nazywamy w Joomla! rdzenne lub dodatkowo instalowane składniki (rozszerzenia), które odpowiadają za kompleksową obsługę głównych treści witryny lub złożonych procedur – umożliwiają gromadzenie, tworzenie, modyfikowanie i prezentację treści oraz realizację różnych usług, np. nawigację, logowanie użytkowników, wysyłanie poczty, przeszukiwanie witryny, składania zamówień, itd. Komponenty są elementarnymi, ale najbardziej złożonymi składnikami Joomla!.

Dzięki komponentom, możesz dostosować system Joomla! do swoich własnych specyficznych wymagań i potrzeb. Możesz na przykład stworzyć serwis informacyjny, sklep internetowy, własny blog, galerię zdjęć lub portal edukacyjny. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Po instalacji CMS Joomla 3.2, masz do dyspozycji kilka gotowych komponentów:

 • Artykuły
 • Aktualizacja Joomla!
 • Doniesienia
 • Kontakty
 • Powiadomienia
 • Przekierowania
 • Reklamy
 • Tagi
 • Wyszukiwanie
 • Wyszukiwarka
 • Zakładki

Wydaje mi się, że w oparciu o taki zestaw komponentów, jesteś w stanie stworzyć w pełni funkcjonalny serwis WWW!!!

Jeżeli jednak zestaw ten nie jest dla Ciebie wystarczający, możesz go bez problemu wzbogacić o dowolne komponenty dostępne zarówno bezpłatnie, jak i za opłatą w Katalogu Rozszerzeń Joomla! (http://extensions.joomla.org/)

Dzisiaj pokażę Ci, jak korzystać z kilku wybranych komponentów.

Aktualizacja Joomla!

Podstawową czynnością, jaką musisz regularnie wykonywać, aby zmniejszyć problemy z bezpieczeństwem, to aktualizacja wersji CMS Joomla! oraz zainstalowanych rozszerzeń.

Obowiązkiem każdy szanującego się administratora serwisu opartego na Joomla! jest aktualizacja systemu oraz zainstalowanych w nim rozszerzeń!

Obecnie najnowsze wersje Joomla! umożliwiają przeprowadzenie aktualizacji z poziomu zaplecza (panelu administracyjnego), więc administrator serwisu nie powinien mieć z tym większych problemów ;-)

Zobacz krótki film video autorstwa Brada Bakera, który jest współtwórcą projektu open source systemu Joomla! i należy do zespołu kierującego tym projektem:

Kontakty, Wyszukiwarka, Phoca Gallery

Komponent Kontakty to ważny element CMS Joomla!, ponieważ pozwala w łatwy sposób gromadzić i wyświetlać dane kontaktowe.

Za jego pomocą możesz przygotować formularz kontaktowy lub kilka formularzy kontaktowych, za pomocą których rozdzielisz dane kontaktowe np. do działu handlowego, serwisu, kierownictwa itp. Wówczas dla każdego z działów możesz utworzyć osobny formularz kontaktowy, dzięki czemu użytkownik będzie mógł wysłać swoją wiadomość bezpośrednio do danego działu.

Komponent Wyszukiwarka (indeksująca) został zaimplementowany już w wersji 2.5 i umożliwia indeksowanie treści Twojego serwisu, dzięki czemu wyniki wyszukiwania wyświetlane są dynamicznie - podobnie jak w wyszukiwarce Google.

Phoca Gallery, to komponent, który nie jest standardowo zainstalowany razem z Joomla!. Za jego pomocą możesz przygotować bardzo ładnie prezentujące się galerie grafik. Komponent umożliwia zarządzanie (dodawanie i usuwanie) oraz prezentowanie zdjęć na stronie. Tworzone za pomocą tego komponentu galerie, możesz pogrupować w kategorie. Użytkownicy serwisu mogą oceniać oraz komentować prezentowane przez Ciebie grafiki.

Bardzo ciekawą cechą komponentu Phoca Gallery jest fakt, że nie musisz przygotowywać wcześniej miniatur publikowanych zdjęć – komponent wykona tą operację za Ciebie, automatycznie po załadowaniu zdjęć i zapisaniu galerii. Szczegółową dokumentację dotyczącą komponentu znajdziesz pod adresem: http://www.phoca.cz/phocagallery.

Zobacz wideoporadnik Jarosława Kasperka (właściciela serwisu videoporady.com.pl), z którego dowiesz się:

 • czym jest komponent;
 • jak utworzyć formularz kontaktowy za pomocą komponentu Kontakty;
 • jak korzystać z komponentu Wyszukiwarka indeksująca i utworzyć formularz wyszukiwania;
 • jak zainstalować komponent Phoca Gallery;
 • jak stworzyć prostą galerię za pomocą komponentu Phoca Gallery;

Ostatnio zmieniany Pn. 11 Lis 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeKomponenty w Joomla! 3.x

WCAG 2.0 dla Joomla!

Twoje konto