Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
StartPublikacjeModuły w Joomla! 3.x

Moduły w Joomla! 3.x

Moduly w Joomla 3.x Moduly w Joomla 3.x
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Wierzę, że dzięki wideoporadnikom, które proponowałem Ci przez ostatnie kilka tygodni, coraz lepiej radzisz sobie z CMS Joomla! 3. Liczę na to, że potrafisz już tworzyć treść i zarządzać nią (Treść serwisu opartego na Joomla! 3.x) oraz masz już zaprojektowany system nawigacji w Twoim serwisie (Tworzenie menu w Joomla! 3.x).

W tym artykule, chciałbym wyjaśnić Ci różnice między poszczególnymi elementami serwisu, jakim są komponenty, modułu i dodatki. Zaprezentuję Ci dwa wideoporadniki, z których nauczysz się, w jaki tworzyć moduły i zarządzać nimi.

Komponenty

Co to takiego? To osobne aplikacje webowe, których część instalowana jest razem z CMS Joomla! Zgodnie z tym, co możesz przeczytać na łamach Biblioteki Elektronicznej Dokumentacji Joomla!:

Komponentami nazywamy w Joomla! rdzenne lub dodatkowo instalowane składniki (rozszerzenia), które odpowiadają za kompleksową obsługę głównych treści witryny lub złożonych procedur – umożliwiają gromadzenie, tworzenie, modyfikowanie i prezentację treści oraz realizację różnych usług, np. nawigację, logowanie użytkowników, wysyłanie poczty, przeszukiwanie witryny, składania zamówień, itd. Komponenty są elementarnymi, ale najbardziej złożonymi składnikami Joomla!.

Dodatki

Czasami nazywane pluginami lub wtyczkami, są aplikacjami pomocniczymi, które udostępniają nowe możliwości lub wzbogacają istniejące już funkcje serwisu.

Po instalacji Joomla!, nie wszystkie dodatki są włączone, jednak te aktywne, są bardzo często niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Pamiętaj, że możesz je wyłączyć jedynie wtedy, gdy orientujesz się, jakie będą skutki takiego działania.

Moduły

To jedne z najprostszych elementów CMS Joomla!. Ich głównym zadaniem jest prezentacja informacji w określony przez Ciebie sposób i w określonym miejscu serwisu.

Za ich pomocą możesz zaprezentować takie elementy serwisu jak:

  • menu;
  • formularz logowania;
  • pole wyszukiwarki;
  • bannery reklamowe;

ako pierwszy proponuję krótki wideoporadnik Mariusza Piotrowskiego, właściciela serwisu webmario.pl, który pokazuje, w jaki sposób utworzyć i zaprezentować w serwisie moduł logowania:

kolejnego wideoporadnika, autorstwa Jarosława Kasperka (właściciela serwisu videoporady.com.pl), dowiesz się:

  • jak mogą wyglądać poszczególne moduły w serwisie (pokaz slajdów, integracja z Facebook, mapa, dane kontaktowe);
  • jak sprawdzić, jakie są dostępne pozycje w których możemy umieścić moduł;
  • jak utworzyć nowy moduł w którym możesz umieścić własny kod HTML;
  • jak utworzyć moduł wyświetlający informacje z najnowszych artykułów;
  • jak zainstalować i wstępnie skonfigurować moduł tzw. slidera;

Życzę miłej pracy z modułami.

Ostatnio zmieniany Wt. 29 Paź 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeModuły w Joomla! 3.x

WCAG 2.0 dla Joomla!

Twoje konto