Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
StartPublikacjeSzablony w Joomla! 3.x - cz. 2

Szablony w Joomla! 3.x - cz. 2

Szablony w Joomla 3 Szablony w Joomla 3
Oceń ten artykuł
(18 głosów)

W poprzednim artykule dotyczącym szablonów w Joomla! 3.x, przedstawiłem Ci domyślny szablon (Protostar) oraz pokazałem, jak dopasować go do swoich potrzeb (Szablony w Joomla! 3.x - cz.1).

Przypomnę tylko, że w Joomla! treść i prezentacja treści są od siebie niezależne. Treść zapisywana jest w bazie danych, natomiast za wygląd (prezentację treści) odpowiada szablon (zwany często niepoprawnie templatką). Takie rozwiązanie pozwala na bardzo szybką zmianę prezentacji wyświetlanych w serwisie treści.

Pamiętaj także, że tematyka związana z szablonami dla Joomla! jest bardzo obszerna i nie sposób wyczerpująco wyjaśnić wszystkie jej aspekty w jednym czy kilku artykułach!

Mam nadzieję, że uda mi się zasygnalizować Ci kilka istotnych tematów związanych z szablonami i zachęcić Cię do dalszych poszukiwań.

Gdzie znaleźć szablon dla Joomla!?

Jeżeli szablony domyślnie zainstalowane w Joomla! nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz przetestować tysiące innych dostępnych na rynku.

W sieci znajdziesz wiele serwisów oferujących darmowe szablony praktycznie do każdej wersji Joomla!. Niemal każda firma zajmująca się profesjonalnie tworzeniem szablonów oferuje także kilka lub kilkanaście swoich pozycji całkowicie za darmo!

Dzisiaj chciałbym m.in. zaproponować Ci kilka znanych, sprawdzonych i profesjonalnych serwisów firm zajmujących się tworzeniem szablonów dla Joomla! Nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie, ponieważ mój gust może się różnić od Twojego. Nawet nie zamierzam próbować kategoryzować prezentowanych przeze mnie firm i pisać, że jedna jest lepsza od innej!

Poszukując szablonu do własnego serwisu lub serwisu, na którego wykonanie dostałeś zlecenie, zapewne kierujesz się jego charakterem. Choć wiele oferowanych w sieci szablonów ma charakter uniwersalny i można je dostosować do wielu projektów, to często zdarza się tak, że inny szablon zastosujesz do utworzenia serwisu restauracji, a inny do serwisu traktującego o motoryzacji.

O tym jak dobrać odpowiedni szablon możesz przeczytać w artykule Pawła Frankowskiego: Jak dobrać szablon - gdzie tkwi potencjał?.

Część z firm oferujących swoje szablony, zamiast sprzedaży pojedynczych projektów, oferuje opłatę abonamentową, w ramach której masz dostęp do wszystkich dostępnych w serwisie szablonów. Okres abonamentowy jest różny, może to być 3, 6 lub 12 miesięcy. W serwisie każdej firmy znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Warto zapoznać się ze szczegółami oferty danej firmy, ponieważ zdarza się, że - opłacając najtańszą opcję - jesteś obarczony pewnymi ograniczeniami licencyjnymi, takimi jak na przykład brak zgody na usunięcie stopki z nazwą producenta szablonu.

Zapoznaj się z ofertą firm, które oferują szablony niemal do każdego rodzaju serwisu:

Oferta GAVICKPRO

Przykładowy szablon polskiej firmy GavickPro, której zespół aktywnie wspiera społeczność Joomla!

Szablon oferowany przez firmę GAVICKPRO

Oferta Joomla-Monster.com

Przykładowy szablon polskiej firmy Joomla-Monster, której właściciel, Andrzej Herzberg, jest aktywnym członkiem społeczności Joomla!

Szablon oferowany przez firmę Joomla-Monster.com

Oferta RocketTheme

Przykładowy szablon firmy RocketTheme.

Szablon oferowany przez firmę RocketTheme

Oferta JoomlArt

Przykładowy szablon firmy JoomlArt.

Szablon oferowany przez firmę JoomlArt

Oferta YOOtheme

Przykładowy szablon firmy YOOtheme.

Szablon oferowany przez firmę YOOtheme

Wszystkie serwisy oferujące profesjonalne szablony dla Joomla! oferują możliwość zapoznania się z wersją demonstracyjną serwisu. Dzięki czemu możesz przed dokonaniem zakupu przetestować wszystkie możliwości wybranego szablonu oraz sprawdzić, czy jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Wiele firm oferuje oprócz plików z szablonem, także tzw. quickstart, czyli wersje instalacyjne Joomla! z zaimplementowanym szablonem i załadowanymi przykładowymi danymi oraz dodatkowymi komponentami, modułami i dodatkami, dzięki którym szablon może pokazać pełnię swoich możliwości.

Zobacz wideotutorial, jak zainstalować quickstart z jednym z szablonów serwisu JoomlaMonster:

Więcej na temat quickstart przeczytasz w artykule Pawła Frankowskiego: Quickstart vs. Szablon - różnice, zalety i wady.

Instalacja nowego szablonu

To bardzo prosta czynność.

Najpierw pobierz i zapisz w dowolnej lokalizacji plik z szablonem. Pamiętaj przy tym, aby pobierany szablon był przygotowany dla właściwej wersji Joomla!

Zaloguj się do zaplecza swojego serwisu i kliknij w menu Rozszerzenia, pozycję Instalacje, a następnie kliknij kartę Instaluj z pakietu. Kliknij przycisk Przeglądaj, wskaż plik z zapisanym wcześniej szablonem i kliknij przycisk Wczytaj plik i zainstaluj.

Instalacja nowego szablonu w Joomla! 3.2

Jeżeli po chwili zobaczysz komunikat informujący o prawidłowym zainstalowaniu szablonu, możesz ustawić go, jako szablon domyślny.

W tym celu kliknij w menu Rozszerzenia pozycję Szablony, a następnie dla wybranego szablonu w kolumnie Domyślny kliknij przycisk z gwiazdką.

Ustawienie szablonu jako domyślny

Zobacz video autorstwa firmy Cloudaccess, w którym zaprezentowano instalację jednego z szablonów firmy GAVICKPRO.

Jak sprawdzić pozycje modułów zastosowane w szablonie?

Po instalacji nowego szablonu, może się zdarzyć, że niektóre elementy serwisu przestaną być widoczne. Co w takiej sytuacji zrobić? Trzeba zdefiniować inne pozycje dla modułów opublikowanych w serwisie. No tak, ale najpierw musisz wiedzieć, jakie pozycje zostały zdefiniowane w zastosowanym szablonie.

Aby sprawdzić położenie pozycji w obrębie wybranego szablonu, kliknij w oknie Rozszerzenia / Szablony: Style przycisk Opcje, a następnie w polu Podgląd pozycji szablonów kliknij przycisk Włączony.

Włączenie podglądu pozycji modułow w szablonach Joomla!

Kliknij przycisk Zapisz i zamknij. Zauważ, że na liście szablonów, obok ich nazw pojawiły się dodatkowe ikonki podglądu. Kliknij taką ikonkę obok nazwy szablonu, dla którego chcesz sprawdzić zastosowane w nim pozycje.

Podgląd pozycji modułów w wybranym szablonie

Teraz możesz zobaczyć jakie są nazwy pozycji w wybranym szablonie, a także jakie jest ich rozmieszczenie:

Wygląd serwisu z zaznaczonymi pozycjami modułów

Wygląd serwisu z zaznaczonymi pozycjami modułów

Ten sam efekt uzyskasz, jeżeli do głównego adresu swojej witryny wpiszesz: *?tp=1*

Na koniec zerknij do wideotutoriala autorstwa Davida Burdess'a, w którym zobaczysz jak włączyć wyświetlanie pozycji menu w Joomla! 3:

Ostatnio zmieniany Cz. 27 Mar 2014
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeSzablony w Joomla! 3.x - cz. 2

WCAG 2.0 dla Joomla!

Twoje konto