StartPublikacjeQuickstart vs Szablon - różnice, zalety i wady

Quickstart vs Szablon - różnice, zalety i wady

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Z pewnością wiele osób zaraz po instalacji "czystego" Joomla! (tzn. bez przykładowych danych), czuje swojego rodzaju rozczarowanie, tyle że niejako na życzenie, chciałoby się zaraz dodać. Zarówno front, jak i zaplecze praktycznie pozbawione są treści i nawet najładniejszy szablon dla Joomla! prezentuje się po prostu skromnie.

W tym momencie na scenę wchodzą nasi dwaj „zawodnicy”, postaram się przedstawić w miarę kompleksowo oba produkty.

Quickstart

To - tłumacząc na język polski - szybki start. W przypadku wielu firm, które zawodowo zajmują się tworzeniem szablonów dla Joomla, czy Wordpressa, jest to zestaw, który klient otrzymuje do pobrania na równi z samym szablonem. Opowiem na przykładzie firmy GavickPro - jak to wygląda niejako od kuchni, co powinno ułatwić zrozumienie różnic. Wszystko zaczyna się od szablonu, który zostaje najpierw narysowany, następnie pocięty i wdrożony na platformę Joomla. Teraz deweloper stara się na podstawie szablonu i całej koncepcji tak uzupełnić szablon, zarówno w zakresie przykładowych treści, jak i różnego rodzaju modułów, aby spełniał dwie podstawowe role.

Po pierwsze ma pokazać jego możliwości, a zatem jakie domyślne elementy (widoki) zostały nadpisane, jak się prezentuje typografia, kolorystyka, etc. Dzięki temu osoby, które budują strony na Joomla, czy to hobbistycznie, czy też zawodowo, są w stanie określić, czy ten szablon nada się do ich projektu teraźniejszego, czy zostanie w ich pamięci na przyszły. A także informacja, że istotny jest również wybór wersji Joomla, bowiem okazuje się, że np. VM - nie działa jeszcze pod Joomla 3.2, zatem jeśli ktoś chce wykorzystać ten komponent e-commerce, powinien się wstrzymać i pozostać przy wersji J!2.5.

Po drugie, owa „gotowa” strona pokazuje możliwości Joomla! dla tych osób, które wahają się, czy skorzystać z Joomla, Wordpressa, a może innego CMS. Dla tych osób, takie demo - to zarówno zachęta, jak i pokaz możliwości, a również źródło inspiracji, co, gdzie i jak można umieścić.

Jednym zdaniem quickstart jest zatem: pełną instalacją Joomla, uzupełnioną o moduły, czasem darmowe komponenty (np. K2, VM, forum Kunena), dodatki oraz szablon - a do tego wszystkie te elementy powiązane są ze sobą bazą danych. Taki pakiet instaluje się bardzo podobnie, jak w przypadku Joomla pobranego ze strony producenta, tyle że mamy mniej klikania, bo przykładowe dane są automatycznie instalowane. A po instalacji nasza strona wygląda identycznie lub niemal identycznie jak demo. Różnica może tkwić tylko w zdjęciach w artykułach, bowiem na ogół wersje QS - zamiast zdjęć mają przykładowe rysunki z napisem DEMO. Co powinno zachęcić do własnej pracy - bowiem kupujesz szablon, a nie bazę zdjęć. Na szczęście wszystkie zdjęcia wchodzące w skład szablonu np. tła - zawsze są na swoim miejscu.  To, że w skład qucikstartów wchodzi Joomla, ma ważny aspekt - QS nie można zainstalować poprzez menedżera rozszerzeń.

Szablon bez treści  VS Szablon z przykładową treścią

Rys. Szablon bez treści kontra Szablon z przykładową treścią (czyli quickstart)

Szablon

Jeśli masz już stronę, która działa od dłuższego czasu, albo jesteś przeciwnikiem przykładowych treści, zainstaluj sam szablon. Uwaga, w skład szablonu na ogół wchodzi framework i wygląd, czyli szablon właściwy. W przypadku firmy Gavick - framework jest wtopiony w całość. Ale inne firmy wymagają osobnej instalacji dodatku, który jest owym frameworkiem szablonowym. Szablon można zainstalować zawsze, a wykorzystać go tylko wtedy, kiedy nadarzy się odpowiednia sposobność, a my znajdziemy czas, aby go dopasować do naszych potrzeb. Tu od razu uwaga, tylko w przypadku szablonów od tej samej firmy lub zbudowanych na tym samym frameworku - przełączanie jest szybkie i efektowne, związane jest to z układem pozycji modułów. Bowiem, każda z firm inaczej nazywa pozycje, stąd też może się okazać, że po przełączeniu nasz nowy szablon pokaże tylko menu i nic więcej. Tu niestety nie ma złotego środka, trzeba bawić się w ręczną zmianę pozycji.

Do tego, aby nasz szablon wyglądał jak wersja demo - daleka droga, bowiem musisz zainstalować te same moduły oraz ewentualne dodatki, tyle że od ciebie zależy, jak je skonfigurujesz i skąd będą brały swoją treść. Zatem nie masz założeń pierwotnych, tylko pełną swobodę twórczą. Warto wczytać się w dokumentacje, co de facto potrzebujesz z wersji demo.

Kiedy co stosować i jak?

Ja zawsze doradzam naszym klientom, aby instalowali oba produkty. Ale w następującym schemacie, na docelowej stronie (domenie) użyj czystej Joomla, dodaj treść (kategorie, artykuły, zbuduj menu), a następnie zainstaluj nowy szablon. Teraz na osobnej subdomenie, albo w folderze zainstaluj quickstart, aby zobaczyć co i jak zostało rozmieszczone, jakie klasy mają nadane jakie moduły - i co faktycznie z wersji demo, będzie ci potrzebne. Tym sposobem osoba tworząca stronę, nie robi dla siebie oraz swojego klienta bałaganu. Bo niezaprzeczalny jest fakt, że nic bardziej nie irytuje niż długa lista modułów, czy pozycji menu, które są wyłączone, a tylko utrudniają wgląd w to co faktycznie jest potrzebne. Mimo, iż wydaje się, że przez to może być więcej pracy, wiele osób ostatecznie dziękuje mi za takie zdroworozsądkowe podejście, które ostatecznie prowadzi do zgrabnego zarządzania treścią. Oczywiście każda firma ma dołączoną dokumentacje, co i jak jest ustawione, ale myślę, że jak się patrzy w zaplecze to czasami jest to lepsze rozwiązania, bowiem można od razu testować, a co będzie, jeśli zwiększę ilość  pozycji wyświetlanych, albo jak wybór stylu numer 2 wpłynie na pozostałe elementy.

Czy na quickstarcie można zainstalować inny szablon. Oczywiście, jeśli będzie od tego samego developera, powinien od razu załapać wszystkie pozycje. Aczkolwiek czasami szablony różnią się konfiguracją modułów, ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Dziękuje za uwagę, mając nadzieje, że rozwiałem większość problemów, które powodują dylematy z wyborem.

 

Ostatnio zmieniany Pt. 17 Sty 2014
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeQuickstart vs Szablon - różnice, zalety i wady

Twoje konto