StartPublikacjeSP Page Builder - tworzenie podstron z prefabrykatów

SP Page Builder - tworzenie podstron z prefabrykatów

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Myślę, że SP Page Builder, nowy komponent od firmy JoomShaper w pewien sposób zrewolucjonizuje, przynajmniej dla niektórych, sposób tworzenia podstron w Joomla 3.3+. Cała idea opiera się na innym niż domyślne w Joomla podejściu do dodawania elementów funkcjonalnych i tym samym tworzenia layoutu. Niniejsze rozwiązanie pozwala zastąpić typowy układ modułów wynikający z szablonu oraz potrzebę instalowania nowych modułów.

Użytkownik sam buduje „siatkę”, czyli układ strony, definiując wiersze, dodając kolumny i określając ich parametry, w tym szerokość. Do tego dochodzą, jakbyśmy to w Polsce nazwali, prefabrykaty, czyli elementy funkcjonalne (np. zakładki, rozwijane zakładki, film video, przyciski, pole tekstowe lub wyróżnione, czy moduł), którego parametry użytkowania są zbliżone do pożądanych lub wymagają niewielkiej konfiguracji. 

W wersji darmowej będzie dostępnych 14 addons, czyli dodatków. W wersji komercyjnej, która pojawi się niebawem, będzie ich aż 50+. Nie ukrywam, że twórcy wzorowali się na Visual Composer – komercyjnym pluginie dla Wordpressa. Stąd też podobieństwa, ale co ważne, są też różnice na korzyść. Ponieważ SP Page Builder został zbudowany jako komponent, to praktycznie jest niezależny od szablonu, na którym będzie wyświetlany. Sprawdzi się w szablonie opartym na frameworku (T3, Warp, Helix, Gantry, Expose), jak i szablonie zbudowanym od podstaw.

Dla kogo?

Myślę, że ten komponent będzie przydatny dla osób, które:

 • nie do końca rozumieją zasadę działania modułów i ich rozmieszczenia w szablonie Joomla.
 • produkują szablony, zatem za jego pomocą szybko zbudują stronę prezentującą możliwości szablonu.
 • chcą wycisnąć maksimum możliwości nawet z domyślnego szablonu
 • nie widzą potrzeby korzystania z dodatkowych modułów, skoro tutaj jest „wszystko” w zestawie

Jak używać?

Zasada działania i użytkowania powinna być prosta dla każdego. Opiera się ona bowiem na edycji widoków podstron tworzonych od zaplecza (w nowych wersjach także od frontu):

 1. W komponencie SP Page Builder tworzysz nową stronę-widok. Nie ma ograniczenia ilości - podobnie jak w przypadku artykułów.
 2. Dodajesz tytuł podstron tzw. „porządkowy”, aby ułatwić zarządzanie utworzonymi stronami.
 3. Za pomocą dostępnych opcji (pojawiając się po najechaniu) dodajesz nowe wiersze oraz definiujesz kolumny.
 4. Rzędy mogą mieć swój własny ID, zatem umożliwia to wykorzystanie ich do stworzenia odesłań w menu (np. #o-nas) w przypadku strony typu One Page Layout.
 5. Korzystając z „plusika” dodajesz nowy element (addon) – do wyboru masz 14 w wersji dostępnej bezpłatnie. Chodzi mianowicie o takie elementy, jak: tabs, accordions, przyciski, ikony, carousel, wideo, blok tekstowy, blok recenzji, czy wreszcie po prostu moduł z zasobów Joomla.
 6. Definiujesz ustawienia dodatku – dodając treść, własna klasę CSS, atrybuty w tym kolory, kolejność. Na koniec zapisujesz zmiany.
 7. Teraz, korzystając z opcji View Page możesz podglądnąć efekt końcowy. Jeśli uznasz, że jesteś zadowolony, możesz opublikować nową stronę, dodając ją do menu.

Zalety wykorzystania SP Page Builder

 • Szybkość budowania layoutu
 • Powtarzalność, możliwość kopiowania i precyzja wykonania elementów
 • Brak potrzeby instalowania większości modułów
 • Możliwość wykorzystania domyślnych modułów z Joomla
 • Niezależność od zastosowanego szablonu
 • Intuicyjna praca na komponencie

Aktualnie komponent jest dostępny w wersji testowej alpha, dlatego zachęcam do jego testowania. Wersja beta1 SP Page Builder – powinna pojawić się za 7 dni (18 września). Zaś wersja stabilna kilkanaście dni później. Zapraszamy do testowania, do pobrania za darmo oczywiście ze strony dewelopera joomshaper.com (zakładka SP Page Builder).


PS

Tak wiem, że są inne konkurencyjne rozwiązania dla Joomla, które pojawiły się wcześniej. I z chęcią z momentem opublikowania wersji stabilnej przygotuje zestawienie porównawcze, jeśli będzie taka potrzeba.

Ostatnio zmieniany Cz. 11 Wrz 2014
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeSP Page Builder - tworzenie podstron z prefabrykatów

Twoje konto