SpołecznośćDołącz do nasDołącz do Polskiego Centrum Joomla!

Dołącz do Polskiego Centrum Joomla!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od swoich narodzin Polskie Centrum Joomla skupia ochotników, którzy upowszechniają i rozwijają Joomla! w Polsce, wspomagają nowicjuszy oraz dzielą się swoim doświadczeniem i dorobkiem z innymi. Zapraszamy do tego grona również i Ciebie!

Skąd i kim jesteśmy?

Polskie Centrum Joomla powstało na przełomie sierpnia i września 2005 roku wraz z narodzinami Joomla!. Połączył nas zamysł zbudowania podstaw rozwoju Joomla! w Polsce - witryny upowszechniającej projekt, forum użytkowników, serwisu pomocy, zespołu tłumaczeń.

Inicjatorami Polskiego Centrum Joomla! było 9-osobowe grono osób, które spopularyzowały w Polsce program, z jakiego powstał Joomla!. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Kartki z historii PCJ.

Nasz status

Status prawnyPolskie Centrum Joomla jest nieformalną grupą wolontariuszy - animatorów i moderatorów działających na rzecz Joomla! w Polsce. Inicjując działalność PCJ, nie tworzyliśmy instytucji czy organizacji. Charakter centrum narodowego PCJ nie wynika z formalnego statusu, ale z roli, jaką spełniał i spełnia nasz ośrodek w polskiej społeczności użytkowników.

Ponieważ nieformalny status PCJ powodował, że nie mogliśmy występować formalnie wobec podmiotów prawnych - urzędów, instytucji, organizacji, firm - w sierpniu 2011 roku decyzją kilkunastu wolontariuszy PCJ została ustanowiona Fundacja PCJ Otwarte Źródła.

PCJ a Fundacja PCJ Otwarte Źródła

Fundacja zapewnia Polskiemu Centrum Joomla wsparcie prawne, organizacyjne i finansowe.

Choć PCJ i Fundacja nie są tym samym (Fundacja jest osobą prawną, PCJ nieformalną grupą członkowską), to dla praktyki działania nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Fundacja wspiera PCJ w działaniach na rzecz rozwoju Joomla w Polsce w ten sposób, że traktuje działania PCJ jako swoje przedsięwzięcia (projekty), że zabiega o środki finansowe dla projektów realizowanych przez PCJ, że zapewnia obsługę prawną, organizacyjną i finansową tych projektów, że członkowie PCJ mogą swoje zadania w PCJ realizować w ramach umowy wolontariackiej zawieranej z Fundacją. Członkowie PCJ nie są jednak członkami Fundacji (bo fundacje nie są oparte na członkostwie). Między PCj i Fundacją istnieje też ścisły związek personalny - członkowie Zarządu i Rady Fundacji wywodzą się z PCJ, prezesem Zarządu Fundacji jest koordynator PCJ.

PCJ a Projekt Joomla i Open Source Matters, Inc

Podkreślamy to bardzo wyraźnie: nie jesteśmy - ani PCJ, ani Fundacja PCJ Otwarte Źródła - przedstawicielem, reprezentantem, ogniwem, filią ani żadną inną jednostką czy formą organizacyjną Projektu Joomla tudzież fundacji Open Source Matters. Działamy wyłącznie we własnym imieniu.

Jedynym zespołem związanym umową z Projektem Joomla jest Polski Zespół Tłumaczy, akredytowany w Translation Teams, działający według Polityka Tłumaczeń i Lokalizacji Projektu Joomla!, która upoważnia nas do wydawania oficjalnych tłumaczeń Joomla na język polski.

Nasze cele

Głównym celem Polskiego Centrum Joomla! jest popularyzacja Joomla! w Polsce i wspomaganie użytkowników w stosowaniu Joomla!. W ujęciu misji Fundacji cele te sformułowaliśmy następująco:

Naszą misją jest:

  • promocja i upowszechnianie Joomla! w Polsce,
  • tworzenie platformy wspólnego działania polskiej społeczności użytkowników Joomla! na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego,
  • udzielanie wsparcia w stosowaniu Joomla! osobom prywatnym, instytucjom, firmom i społecznościom lokalnym.

Zadania

Aby osiągnąć swój cel, Polskie Centrum Joomla i Fundacja:

  • organizuje możliwości współpracy i komunikacji użytkowników Joomla! w Polsce.
  • prowadzi prace nad lokalizacją Joomla!, dokumentacji i rozszerzeń dla Joomla!,
  • inicjuje projekty i przedsięwzięcia promocyjne i edukacyjne.
  • współpracuje z osobami prawnymi, podmiotami gospodarczymi i grupami nieformalnymi.

Dołącz do nas!

Dołącz do nasJeśli korzystasz z Joomla! - już jesteś z nami, w naszej społeczności, choć może nie przyszło Ci to do głowy. Przeczytaj porady Korzystaj i dziel się, aby poznać powszechne sposoby uczestnictwa w społeczności Joomla!.

Cieszy nas, że korzystasz z Joomla!, ale radzi byśmy widzieć Cię wśród uczestników aktywnych, zaangażowanych, dzielących się swoim dorobkiem i doświadczeniem z innymi. Chętnie zobaczymy Cię w gronie współpracowników! W takim wymiarze, w jakim chcesz i możesz! Włącz się w prace wybranej grupy zadaniowej:

Aby się włączyć w prace PCJ nie jest potrzebne zgłoszenie, choć możesz przesłać swoją aplikację do zespołu zadaniowego.

Przy Polskim Centrum Joomla! istnieje kilka zespołów zadaniowych:

Ze swej strony deklarujemy wsparcie Twoich działań, możliwość rozwoju osobistego i wzbogacania swoich doświadczeń we współpracy z gronem zaangażowanej w rozwój Joomla! kadry moderatorów i liderów polskiej społeczności.

Ostatnio zmieniany Wt. 1 Lip 2014
comments powered by Disqus Powrót na górę

Czytaj Magazyn Społeczności

Oglądasz teraz:   SpołecznośćDołącz do nasDołącz do Polskiego Centrum Joomla!