Logo Joomla!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zanim jeszcze podjęto decyzję o nadaniu nowemu projektowi nazwy Joomla! na uruchomionym przez Open Source Matters forum rozgorzała dyskusja nad nowym logo. Swoje pomysły graficzne przedstawiali projektanci z całego świata. Ogłoszony 7 września 2005 roku konkurs na logo trwał do północy z 19 na 20 września.

Logo Joomla! składa się z symbolu graficznego) i tekstowego przedstawienia nazwy. Znak wyraża, czym jest Joomla! - społecznością ludzi złączonych w jedno. Znak składa się z czterech liter J (pierwszej litery nazwy) obróconych o 90 stopni, splecionych jak ogniwa łańcucha w jedno. Obraz łączący logo i nazwę Joomla! został opracowany tak, aby uzyskać dobrą widoczność znaku i czytelność nazwy. Relacje (wielkość, położenie, krój pisma) żadnego z tych elementów nie powinny być w żaden sposób zmieniane.

Logo Joomla! zostało wybrane przez społeczność w głosowaniu przeprowadzonym na oficjalnym forum społeczności. Spośród pięciu najciekawszych i najpełniej wyrażających ideę Jommla! projektów największe uznanie (31% spośród 2761 głosów) zdobyła propozycja fotografa i projektanta grafiki, uczestnika społeczności Joomla!, Alana Urquharta (www.urquharttownson.com), który tak objaśniał swój zamysł:

Miałem kilka pomysłów na logo. Zacząłem od litery “J” (oczywiste, bo Joomla! zaczyna się od “J”). Odwracając cztery “J” o 45% i układając jak puzzle, uzyskałem efekt splecionych ogniw łańcucha. Dodane do każdego “J” koło dało symbol ludzi, a różne kolory znak ras, kultur, czy jakkolwiek chciałbyś to nazwać. Generalnie logo pokazuje grupę ludzi złączonych w jedno.

Ochrona nazwy i logo Joomla!

Nazwa i logo Joomla są chronionymi znakami towarowymi, toteż ich wykorzystanie musi spełniać pewne warunki. W wielu przypadkach wymaga uzyskania zgody (zezwolenia) fundacji Open Source Matters.

Żadnej zgody nie wymaga wykorzystanie nazwy czy logo Joomla! w celach czysto informacyjnych, na przykład w publikacjach prasowych czy w prezentacjach.

Bez specjalnego zezwolenia można tez umieścić na swojej witrynie plakietki według poniższych wzorów, by wyrazić swe wsparcie projektu.

Plakietka: Wykonano w Joomla       Plakietka Społeczność Joomla

Jeżeli chcesz wykorzystać nazwę lub logo Joomla! w innych celach, niż czysto informacyjne lub znaki przedstawione powyżej, musisz powiadomić o tym lub uzyskać zgodę Open Source Matters - właściciela znaku towarowego Joomla!. Więcej informacji znajdziesz w poniższych materiałach

Ostatnio zmieniany Pn. 9 Wrz 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę
Oglądasz teraz:   O Joomla!Projekt Joomla!Cele, nazwa, logoLogo Joomla!