StartWydarzeniaZmiany w Joomla! Core Team

Zmiany w Joomla! Core Team polecany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak opublikowano oficjalnie na stronie międzynarodowej projektu Joomla! ( www.joomla.org ) w sobotę 8 lipca Andrew Eddie - Lider Joomla! Core Team zrezygnował z kierowania projektem. Pozostanie jednak w dalszym ciągu członkiem Core Team. Na razie nie wiadomo kto go zastąpi.

Szykują się również inne zmiany w strukturze organizacyjnej Core Team oraz w Fundacji Open Source Matters, która sprawuje oficjalną opiekę nad projektem. W najbliższych dniach należy się spodziewać oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Zmiany te wynikają również z faktu odejścia z Core Team Mitch'a Pirtle oraz Arno Zijlstra.

Olbrzymi sukces jaki dotychczas osiągnął projekt Joomla! niewątpliwie zawdzięczamy w znacznej mierze właśnie tym osobom. Bardzo szkoda, że zrezygnowali - widocznie mieli swoje powody.
Bardzo dziękujemy im za dotychczasową pracę i jej efekty.

Krótka charakterystyka każdego z nich:

Andrew Eddie Andrew Eddie
Dołączył do projektu - jeszcze wtedy pod nazwą Mambo - w 2003 roku. We wrześniu 2004 zastąpił Roberta Castley'a na stanowisku Lidera Zespołu. Od tego momentu projekt znacząco przyspieszył w rozwoju, a oprogramowanie zyskało nie tylko znaczną popularność wśród użytkowników na całym świecie, ale również otrzymywać zaczęło wiele nagród i wyróżnień, w tym wygrało kilkakrotnie z innymi projektami Open Source jak np. FireFox w prestiżowych konkursach. W sierpniu 2005, w chwili zagrożenia komercjalizacją Mambo, Andrew wraz z całym ówczesnym zespołem porzucił ten projekt aby go kontynuować pod nową nazwą i już bez komercyjnego "opiekuna". Natychmiast dołączyła się do tego projektu liczna rzesza użytkowników i developerów - w tym również i my. Tak powstała  Joomla! W ciągu kilku miesięcy nowy projekt zyskał znaczące poparcie i uznanie na świecie. Obecnie tylko na międzynarodowej stronie zarejestrowanych jest oficjalnie ponad 40 tysięcy użytkowników (w naszym, polskim serwisie - prawie 2 tysiące). W tym czasie również oprogramowanie zostało znacznie ulepszone (obecnie w wersji 1.0.10), na ukończeniu jest również całkowicie przeprogramowana wersja 1.5, cechująca się dotychczasową prostotą i walorami użytkowymi, a jednocześnie gwarantująca dużo większe możliwości rozbudowy zarówno podstawowego oprogramowania jak i dodatków. Powstała również Fundacja OSM - patron prawny Joomla!.
Dużo się działo przez te kilka miesięcy, a niewątpliwie jednym z głównych autorów tych wszystkich przedsięwzięć i obecnego sukcesu jest Andrew.

Mitch Pirtle Mitch Pirtle
O ile Andrew był głową całego projektu, to Mitch był głównym architektem oprogramowania, a w szczególności jego rozwoju, w tym również (w zasadzie - w szczególności) wersji 1.5 (obecnie w fazie Beta). To jemu zawdzięczamy, że Joomla w wersji 1.5 ma Framework z prawdziwego zdarzenia, co znakomicie ułatwi tworzenie jeszcze lepszych dodatków poszerzających standardowe możliwości Joomla! i rozbudowę jądra systemu, jemu zawdzięczamy, że już wkrótce Joomla! będzie mogła używać dowolnych baz danych - nie tylko MySQL i lepiej współpracować z różnymi platformami systemowymi i bazodanowymi.

Arno Zijlstra Arno Zijlstra
Podobnie jak Mitch Pirtle był w zespole Joomla! nie tylko developerem oprogramowania, ale również reprezentował Joomla! na zewnątrz poprzez liczne publikacje prasowe oraz udział w targach i pokazach.

 

 

O zapowiadanych zmianach w strukturze organizacyjnej projektu oraz w składzie Core Team będziemy informować.

Ostatnio zmieniany Śr. 28 Mar 2012
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartWydarzeniaZmiany w Joomla! Core Team

Twoje konto