Migracja z Joomla 1.5

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jeśli posiadasz witrynę utworzoną w Joomla 1.5, rozważ pilnie migrację do najnowszego wydania Joomla 2.5 albo Joomla 3.x.

Dlaczego migrować?

Joomla 1.5 nie jest już wspierany od końca roku 2012. Oznacza to, że nie zostaną już wydane żadne łatki aktualizujące, nawet jeśli zostaną wykryte luki w bezpieczeństwie. Na forach użytkowników coraz częściej pojawiają się alarmujące posty o problemach z logowaniem się do witryn w wersji 1.5. Zwykle okazuje się, że witryny zostały uszkodzone przez internetowych napastników.

Czy migracja jest trudnym przedsięwzięciem?

Migracja witryny z Joomla 1.5 do Joomla 2.5 lub 3.x nie należy do zadań łatwych, prostych i przyjemnych. Wręcz przeciwnie - często niesie za sobą różne problemy.

Nie znaczy to bynajmniej, że potrzeba specjalnych kwalifikacji informatycznych, by sobie z nimi poradzić.

Narzędzia migracji

O uproszczenie procesu migracji zadbali programiści. W centralnym Katalogu Rozszerzeń Joomla znajdziemy kilka rozszerzeń, które mogą posłużyć do przeprowadzenia migracji. Są wśród nich zarówno bezpłatne, jak i komercyjne:

Dla zastosowań profesjonalnych warto rozważyć wykorzystanie rozwiązań komercyjnych. Każde z nich ma swoje walory. Jeśli jednak stajesz przed koniecznością migracji jednej czy kilku swoich witryn, Twoje potrzeby z powodzeniem zaspokoi jedno z dwu wyśmienitych rozszerzeń - jUpgrade albo jego nowsze i bogatsze wcielenie, również bezpłatne jUpgradePro.

jUpgrade czy jUpgradePro?

Oba komponenty służą do migracji witryn zbudowanych w Joomla 1.5 do nowszych wersji. Ale różnią się dość istotnie:

  • komponent jUpgrade jest przeznaczony dla Joomla 1.5, natomiast komponent jUpgradePro dla Joomla 2.5 bądź Joomla 3.x.
  • komponent jUpgrade oferuje jedną metodę migracji (bazy danych), komponent jUpgradePro - dwie metody: przeniesienie bazy danych oraz metodę RESTful

Oba komponenty umożliwiają nie tylko przeniesienie danych rdzennych składników Joomla, ale także szeregu rozszerzeń innych projektantów. Na przykład wersja 2.5.2 komponentu jUpgrade obsługiwała migrację następujących rozszerzeń: AceSEF, Acymailing, AdminPraise, AdminTools, Adsmanager, AiContactSafe, AkeebaBackup, AllEvents, AmbraSubs, Akeeba Release System, AvReloaded, BreezingForms, Comment, CommunityBuilder, Contact Enhanced, CSV Improved, DocMan, FlexiContent, FlippingBook, HikaShop, Highslide JS Config, JCE, JComments, JEvents, JoomComment, JomSocial, JUMI, Kunena, K2, redForm, redMEMBER, redSHOP, redTextLibrary, RSGallery2, SobiPro, Virtuemart, Xmap.

Niestety, w przypadku komponentu jUpgradePro dodatki obsługujące migrację rozszerzeń innych projektantów są płatne - po $8 za dodatek.

JUpgradePro jest łatwiejszy w obsłudze, ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych operacji związanych z przemieszczaniem plików przeniesionej witryny i porządkowaniem bazy danych.

Zważywszy, że jUpgradePro jest rozwiązaniem nowszym, doskonalszym i instalowanym w docelowej witrynie, racjonalniej jest na pewno zdecydować się na ten komponent. Jeśli jednak chcemy przenieść także dane kilku rozszerzeń Joomla, a nie dysponujemy odpowiednią gotówką, sensowniej będzie skorzystać z komponentu jUpgrade.

Migracja szablonu

Ani jUpgrade, ani jUpgradePro nie są zdolne przenieść do nowszej wersji szablonu napisanego dla Joomla 1.5. Jeśli chcemy zachować stary szablon, trzeba go dostosować „ręcznie” do wymagań Joomla 2.5/3.x. W naszej Elektronicznej Bibliotece Dokumentacji Joomla znajdziesz zwięzły poradnik Aktualizacja szablonów Joomla z wersji 1.5 do 2.5. Warto jednak rozważyć wyposażenie odnowionej witryny w nowy szablon, zapewniający nie tylko nowocześniejszy wygląd, ale także zadowalającą prezentację witryny na ekranach różnych urządzeń, w tym urządzeń przenośnych - telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów.

Ostatnio zmieniany Pn. 9 Wrz 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę
Oglądasz teraz:   O Joomla!Joomla! w praktyceMam witrynę w Joomla!Migracja z Joomla 1.5