Migracja z Joomla 1.0.x

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli masz witrynę obsługiwaną przez Joomla 1.0, rozważ pilnie migrację do najnowszej wersji Joomla. Dowiedz się, dlaczego i jak to zrobić.

Dlaczego migrować?

Joomla 1.0 został napisany bardzo dawno temu. Ostatnią wersję serwisową wydano w lutym 2008 roku, ale w informatyce kilka lat to niemal epoka. Wystarczy wspomnieć tylko, że Joomla 1.0 odziedziczył po Mambo kod napisany w PHP4, który jedynie dostosowano do obsługi przez PHP5, który w dniach narodzin Joomla 1.0 był już standardem.

Przestarzałe oprogramowanie jest niebezpieczne, nawet jeśli w chwili tworzenia było sprawdzone pod każdym możliwym kątem i nie wykryto w nim żadnych luk. Nic w tym dziwnego. Z jednej strony, w starszym oprogramowaniu stosowano z natury niedoskonałe rozwiązania, wiele z nich zostało już zarzuconych, m.in. ze względu na bezpieczeństwo (np. rejestracja zmiennych globalnych). Z drugiej strony - rozwój oprogramowania niesie za sobą także rozwój narzędzi, którymi mogą posłużyć się internetowi rozbójnicy.

Nowsze oprogramowanie jest wydajniejsze i bogatsze w oferowane rozwiązania.

Zanim wykonasz migrację

Migracja witryny stworzonej w Joomla 1.0 do najnowszej wersji serwisowej Joomla 2.5 bądź najnowszej wersji przejściowej Joomla 3.x jest zadaniem złożonym. Najpierw trzeba dokonać migracji do Joomla 1.5, a później do Joomla 2.5 lub 3.x. Jeśli nie masz doświadczenia w przeprowadzaniu takich operacji, rozważ, czy nie skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Niestety, nie będzie to tania usługa. Jej koszt może nawet przekraczać znacznie wykonanie nowej witryny (bo w gruncie rzeczy trzeba wykonać nową witrynę, w której znajdą się dane ze starej witryny).

Konwersja starszej wersji witryny do Joomla! 1.5 wymaga założenia nowej witryny. Do świeżej instalacji mamy możliwość przeniesienia treści z poprzedniej strony. Migracja nie odbywa się jednak bezstratnie, "jeden do jednego". Niejednokrotnie pociąga za sobą konieczność przekształcenia/zmodyfikowania oryginalnej treści.

Niezależnie od tego, czy będziesz dokonywać migracji własnymi siłami, czy zlecisz zadanie profesjonaliście, przemyśl, czy warto ponosić koszty migracji.

Może lepiej zbudować od podstaw nową witrynę, a starą udostępnić jako archiwum? Niestety, nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie, ale istnieją sposoby zminimalizowania ryzyka - można np. ochronić katalogi archiwalnej witryny przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian. Inne rozwiązanie - można się zdecydować tylko na częściową migrację istotnych treści, np. artykułów i kont użytkowników. Dzięki takim decyzjom można w sposób istotny zmniejszyć koszty migracji.

Jak wykonać migrację?

Nie ma narzędzi, za pomocą których można unowocześnić oprogramowanie witryny zbudowanej w Joomla 1.0 do najnowszych wersji Joomla. Najpierw trzeba przeprowadzić migrację z Joomla 1.0 do Joomla 1.5, a następnie z Joomla 1.5 do Joomla 2.5 lub 3.x. Zadanie można w dużej  mierze zautomatyzować, korzystając ze specjalnych komponentów:

Jak przeprowadzić migrację z Joomla 1.5 do Joomla 2.5 lub 3.x piszemy w artykule Migracja z Joomla 1.5.

Ostatnio zmieniany Pn. 9 Wrz 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę
Oglądasz teraz:   O Joomla!Joomla! w praktyceMam witrynę w Joomla!Migracja z Joomla 1.0.x