Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
ZasobyNa Twoją witrynęDostępność w praktyce - JAT

Dostępność w praktyce - JAT

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logo JATUte Jacobi opublikował w maju ub. roku zestaw pięciu pożytecznych botów pod wspólną nazwą Joomla Accesibility Tools - biblioteczka narzędzii dostępności dla Joomla!. Udostępniamy go dzisiaj w naszej plikowni w polskiej wersji językowej. Sposób korzystania z botów został objaśniony szczegółowo w dołączonym do pakietu pliku readme-pl.txt. Przed instalacją pakiet należy rozpakować.

5 botów

Pakiet zawiera 5 rozszerzeń:

  • Jacronym Plugin v1.0.2 - konwersja akronimów,
  • Jabbr Plugin v1.0.2 - konwersja skrótów
  • Jlang Plugin v1.0.2 - konwersja terminów
  • Jglossar v1.0 - słownik objaśniający terminy z Jacronym i Jabbr
  • Jwiki v1.0 - Link do Wikipedii

Jacronym v1.0

Bot automatycznie wyróżnia i objaśnia akronimy w treści materiałów (artykułów i materiałów statycznych), korzystając z predefiniowanej listy. Lista akronimów może być umieszczona w dowolnym katalogu Joomla. Ścieżkę do listy definiujemy w parametrach bota. Jeżeli nie zostanie podana żadna ścieżka, bot użyje domyślnej /mambots/content/jat. Przykładową listę akronimów zawiera plik acronym.inc umieszczony w tym katalogu.

Aby akronimy były wyróżniane w tekstach, należy zdefiniować odpowiedni styl w arkuszu stylów, np.:

acronym {
        border-bottom: 1px dotted #3C528B;
        cursor: help;
}

Przygotownie listy akronimów nie powinno sprawić żadnych problemów. Wpisy w pliku przygotowanym w dowolnym edytorze tekstu mają następującą postać:

akronim#objaśnienie#kod języka

Jako separatora między elementami wpisu używamy znaku # (hash). Na oznaczenie języka skrótów: np. de - niemiecki, en - angielski, fr - francuski, pl - polski. Każdą definicję umieszczamy w odrębnym wierszu.

Oto kilka przykładowy wpisów:

ODC#ang. Open Document Chart - plik wykresu, otwarty format, standard ISO/IEC 26300#pl
ODT#ang. Open Document Text - plik tekstowy, otwarty format, standard ISO/IEC 26300#pl
WYSYWIG#ang. What You See is What You Get - Co widzisz to otrzymasz#pl
WWW#ang. World Wide Web - Globalna Sieć Internetowa#pl

Jabbr v1.0

Bot automatycznie wyróżnia i objaśnia skróty w treści materiałów (artykułów i materiałów statycznych), korzystając z predefiniowanej listy. Podobnie jak w poprzednim przypadku (i następnych), lista skrótów może być umieszczona w dowolnym katalogu Joomla. Ścieżkę do listy definiujemy w parametrach bota. Jeżeli nie zostanie podana żadna ścieżka, bot użyje domyślnej /mambots/content/jat. Przykładową listę skrótów zawiera plik jabr.inc.

Aby skróty były wyróżniane w tekstach, również należy zdefiniować odpowiedni styl w arkuszu stylów, np.:

abbr {
    background-color: #ccc;
    color: #000;
}

Listę skrótów przygotowujemy podobnie, jak listę akronimów.

Jlang v1.0

Ten bot z kolei automatycznie wyróżnia i objaśnia użyte w treści artykułów i materiałów statycznych terminy obcojęzyczne, korzystając - jak poprzednie - z predefiniowanej listy.

Termin nie jest wyróżniany w tekstach. Aby go wyróżnić, należy zdefiniować w arkuszu stylów CSS styl klasy nazwany słowem lang + kod języka zapisany wielkimi literami, np.:

.langEN {
	background-color: Yellow;
	color: #000;
}

Jglossar v1.0

Jeśli chcesz z użytych akronimów i skrótów sporządzić słownik, np. na końcu artykułu, opublikuj bota Jglossar. Bot pobiera dane z list akronimów i skrótów umieszczonych zgodnie ze ścieżkami podanymi w parametrach tych botów. Wymagana jest instalacja botów Jacronym i/lub Jabbr. Bot działa także wówczas, gdy boty Jacronym i/lub Jabbr nie są opublikowane (ale muszą być zainstalowane!).

Aby umieścić słownik w tekście artykułu, wpisz w miejscu, w którym chcesz:

{jglossar}

Do prezentacji słownika możesz użyć specjalnego arkusza stylów - ścieżka do pliku arkusza CSS definiowana jest w parametrach bota. Deklaracje można przenieść również do domyślnego arkusza stylów.

JWiki 1.0

Ostatni z piątki JWiki przekształci w łącze do bogatych zasobów Wiki każde wyszczególnione w liście, a znalezione w tekście artykułu hasło, termin.

Listę terminów czy haseł sporządzamy podobnie, jak w poprzednich przypadkach, wskazując źródło, do którego chcemy odesłać:

Wiki-Odniesienie#szukany termin#skrót języka

Oto kilka przykładowy wpisów:

wikipedia#joomla#pl

A możemy skierować użytkownika do następujących Wiki (nazwy wpisujemy małymi literami): wikipedia, wikiquote, wikisource, wikinews,wikibooks

Łącze prowadzi do definicji hasła w Wiki publikowanej w języku użytkownika, o ile istnieje w nim definicja terminu. Jeśli termin nie jest zdefiniowany w słowniku narodowym, łącze prowadzi do domyślnego źródła, określonego w parametrach bota.

Formatowanie łączy może być określone w pliku CSS. Ścieżkę do pliku podajemy w parametrach bota. Jeśłi nie jest określony specjalny plik arkusza stylów, bot użyje domyślnego arkusza CSS (z szablonu).

Parametry pozwalają konfigurować także inne właściwości prezentacyjne. Można określić m.in., czy strona, do której prowadzi łącze, zostanie otworzona w tym samym czy w nowym oknie przeglądarki. Domyślnie - w tym samym oknie.

W parametrach bota definiowany jest także argument title znacznika. W dokumencie wynikowym będzie wyglądać np. tak:

title="Link zewnętrzny do Wikipedii: termin"

Konfiguracja i problemy

Przykładowe listy zawierają niewielką ilość danych (w języku niemieckim i angielskim). Trzeba je przygotować samodzielnie, dostosowując do potrzeb serwisu.

Poprawne działanie botów wymaga zachowania następującej ich kolejności, ustawianej w menedżerze botów:

  • Jacronym,
  • Jabbr
  • Jlang

Sporządzając listy słów, haseł, zwróć uwagę, aby nie znalazły się w nich te same terminy! - bot będzie miał problem z wyborem właściwego. Sprawdź wszystkie listy, aby uniknać sytuacji, że w dwóch różnych listach pojawią się te same hasła, ale różnie zdefiniowane. Bot zawsze oddziałuje na cały tekst, wyszukuje wszystkie terminy. Tu nie ma możliwości konfiguracji, każde użycie terminu będzie zastępowane.

Pewne problemy może powodować opublikowanie bota "mosemailcloak". W takim przypadku spróbuj zamienić kolejność botów lub zdecyduj się na wyłączenie bota Maskuj adresy email [mosEmailCloak].

Można korzystać ze wszystkich albo tylko z jednego wybranego bota. Korzystanie z Jglossar wymaga także instalacji Jacronym i/lub Jabbr.

Licencja

Wszystkie boty zostały opublikowane na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5. Wolno: kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór, tworzyć utwory zależne. Autor podkreślił, że nie ma potrzeby informowania na stronach witryny o twórcy botów - zachowanie danych autora w skryptach jest wystarczajacym warunkiem uznania autorstwa.

Boty mogą być modyfikowane i publikowane na tych samych warunkach:, a więc jeśli zmienia się lub przekształca ten projekt, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji. W celu ponownego użycia utworu lub rozpowszechniania utworu należy wyjaśnić innym warunki licencji, na której udostępnia się utwór. Każdy z tych warunków może zostać uchylony, jeśli uzyska się zezwolenie właściciela praw autorskich.

Wykorzystanie na stronach komercyjnych wymaga kontaktu z autorem.

Korzystaj i ciesz się!

Tekst opracowany na podstawie instrukcji autorstwa Ute Jacobi

Ostatnio zmieniany Śr. 28 Mar 2012
Powrót na górę

Odwiedź katalog JED

Nowe rozszerzenia

Oglądasz teraz:   ZasobyNa Twoją witrynęDostępność w praktyce - JAT