Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
StartPublikacjeJoomla!Polska - 2013 nam się udał!

Joomla!Polska - 2013 nam się udał!

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Mijający dziś rok 2013 w życiu polskiej społeczności Joomla! był niewątpliwie udany i zapowiada, że następne będą jeszcze lepsze. Przypomnijmy pokrótce, co nam się udało i dlaczego z nadzieją możemy patrzeć w rok 2014.

JoomlaDay 2013

Tegoroczne polskie Dni Joomla trwały trzy dni! Rozpoczęliśmy od zorganizowanych po raz pierwszy Warsztatów samorządowych: Joomla! w administracji, w których wzięło udział blisko 100 pracowników z jednostek i instytucji samorządowych województwa łódzkiego. Podczas 6-godzinnego spotkania zaprezentowaliśmy, jak Joomla! może posłużyć samorządom i instytucjom samorządowym w promocji ich działalności i zapewnieniu informacji publicznej.

W Dniu Biznesu i Dniu Społeczności uczestniczyło razem 148 osób. 31 prezenterów wygłosiło 33 prezentacje. Wszyscy zgodnie podkreślali, że kolejny JoomlaDay był udany dzięki dobrej organizacji, a my dodajmy, że także dzięki naszym wspaniałym Sponsorom, których wymieńmy raz jeszcze: GavickPro, Microsoft Sp. z o.o., RedComponent, OpenSourceMatters, Oktawave, Joomla-Monster.com, TemplateMonster.com, Wydawnictwo Strefa Kursów, SiteGround, Stackideas. Dziękujemy bardzo!

Strategia rozwoju

Nie rozgłaszaliśmy tej informacji, ale dziś trzeba ją odnotować. Podczas kwietniowego posiedzenia Rada Fundacji zatwierdziła wypracowaną w poprzednim roku Strategię rozwoju Fundacji PCJ Otwarte Źródła na lata 2013-2016, która - najkrócej mówiąc - określa, co zamierzamy robić, aby rozwijać polską społeczność Joomla i zapewnić warunki działania Polskiego Centrum Joomla na rzecz społeczności i promocji Joomla! w Polsce.

Info Ciacho

W marcu, w związku z przepisami nakazującymi informowanie odwiedzających witryny o ciasteczkach, udostępniliśmy przygotowane przez Jolę Surmę moduł i dodatki Info Ciacho. Ogółem wszystkie wersje do dzisiaj zostały pobrane 18 389 razy.

Przy tej okazji zwróciliśmy się do pobierających z apelem o wsparcie działań Fundacji darowiznami. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel, gorąco dziękujemy. Cieszyliśmy się z każdej przekazanej złotówki, choć - przyznajmy otwarcie - nie było ich tak wiele.

Ogółem otrzymaliśmy z tego tytułu prawie 2060 zł. Może warto tę kwotę przyrównać do wysokości funduszu założycielskiego Fundacji, na który w 2011 roku 15 fundatorów przekazało 7 500 zł. Ale nie narzekajmy, zwłaszcza, że to dużo więcej niż wcale, a ogółem ze wszystkich przekazanych nam darowizn (niespełna 3200 zł) byliśmy w tym roku w stanie opłacić w znacznej części niezbędne usługi księgowe. I wierzymy, że w tym roku będzie pod tym względem dużo lepiej.

Odnowiona witryna PCJ

We wrześniu, jeszcze przed JoomlaDay udało nam się wreszcie oddać do użytku odnowioną główną witrynę Polskiego Centrum Joomla. Odnowiona witryna to efekt pracy czterech osób - Tomka Dziudy, który wykonał nam tłumaczenia oficjalnych dokumentów Projektu Joomla!, Sebastiana Dajnowca, Michala Trzepizura i niżej podpisanego, którzy dokonali migracji danych i przebudowy witryny. Niejedno można jeszcze ulepszyć i poprawić, ale już jest znacznie lepiej, niż było. A co najważniejsze - znacznie zwiększyła się liczba publikacji, a to dzięki zaangażowaniu kilku osób. Wśród autorów pojawili się: Sławomir Pieszczek, Paweł Frankowski, Tomasz Michalak, Danusia Idzik, Marcin Kowalski, Sebastian Dajnowiec. Czekamy na następnych.

Więcej pomocy na Forum

Coraz lepiej dzieje się na Forum polskiej społeczności Joomla. Po ubiegłorocznej zmianie regulaminu wyraźnie poprawiła się atmosfera na forum (choć to zasługa uczestników, a nie regulaminu). Ale najbardziej cieszy, że poszerzyło się w sposób zauważalny grono osób stale pomagających. Około 30 osób systematycznie udziela pomocy innym uczestnikom. Oto ranking najczęściej pomagających i najwyżej ocenianych w mijającym roku: @Alex51, @Bazyl, @Jola, @a_m, @Gall Anonim, seba.adm, PeFik, Trzepiz, Palyga007, tomaszek83, pyziak, moje, Robster, Karol99, Jdwind, Jac, Tor_, pawelSafiStudio, mjmartino, Winnetou, souacz, Dziudek, KES, AndiC. Jeśli kogoś pominąłem, wybaczcie proszę.

Przebudowana Biblioteka dokumentacji

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace nad przebudową naszej biblioteki dokumentacji. Cel przebudowy jest dwojaki. Po pierwsze, chodzi o to, aby ułatwić odwiedzającym korzystanie z biblioteki. A po drugie, aby wreszcie zaangażować do współtworzenia Biblioteki znacznie szerszą grupę użytkowników Joomla!. Czy wiecie, że w Bibliotece znajduje się ponad 2700 artykułów i poradników, z czego blisko 2600 to opracowania i tłumaczenia wykonane przez jedną osobę? Musimy to w tym roku zmienić. Pierwsze jaskółki zmiany już są. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy tego roku udało się skupić wokół wiki niewielki zespół, który zaangażował się w tłumaczenia materiałów dla programistów. Cztery osoby z zespołu zasiliły Bibliotekę w listopadzie i grudniu tłumaczeniami 18 poradników. Dziękujemy: Marcinowi Kowalskiemu [Skipper], Robertowi Matuszewskiemu [Robertm], Łukaszowi Leśniewskiemu [Procek], Arturowi Stępniowi [Malkowitch]. Od stycznia kolejne osoby obiecały się uaktywnić. Warto jeszcze podkreślić, że w tym roku biblioteka została wzbogacona o kilkaset artykułów, w tym prawie kompletną pomoc dla Joomla 2.5 oraz również prawie kompletne poradniki Pierwsze kroki dla użytkowników Joomla 2.5 oraz Joomla 3.x.

Mamy pierwsze Joomla User Groups

Próbowaliśmy, czekaliśmy i doczekaliśmy się. Mamy już dwie oficjalnie zarejestrowane grupy użytkowników Joomla - JUG Silesia i JUG Szczecin. Zapowiadane są narodziny trzech kolejnych grup - JUG Skierniewice, JUG Trójmiasto i JUG Podlasie. Sukces pierwszego spotkania JUG Silesia, na który złożyła się praca Danusi Idzik, Przemka Wróbla, Michała Trzepizura, Piotra Nalepy i gościnnie występującego Sławka Pieszczka pozwala mieć nadzieję, że podobnym sukcesem zakończą się przygotowania do spotkań JUG w Szczecinie, Skierniewicach, Białymstoku, Gdańsku (?), a w ślad za nimi powstaną kolejne grupy.

To nie wszystko

Wspomnieć by trzeba jeszcze przynajmniej o przygotowanych i wydanych pakietach językowych do kolejnych wersji Joomla, o uaktualnionych i poprawionych tłumaczeniach popularnych rozszerzeń, o aktywności coraz szerszego grona tłumaczy w systemie Transifex, o aktywności na portalach społecznościowych (głównie Facebook).

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tegorocznych osiągnięć społeczności Joomla w Polsce, którzy ofiarowali swój czas, swoją pracę czy pieniądze składamy serdeczne i gorące podziękowania. Na wszystkich, którzy nie odnaleźli jeszcze swego miejsca w działaniu na rzecz Joomla, czy to w zespołach Projektu, w działaniach Polskiego Centrum Joomla albo własnych społecznych inicjatywach, czekamy w Nowym 2014 Roku z życzeniami, by otwierał przed każdym wielkie możliwości i wielkie szanse.

Ostatnio zmieniany Pt. 3 Sty 2014
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeJoomla!Polska - 2013 nam się udał!

WCAG 2.0 dla Joomla!

Twoje konto