Jak zacząć z Joomla?

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Każdy, kto ma elementarne doświadczenia w korzystaniu z komputera i Internetu, poradzi sobie z instalacją Joomla! i stworzeniem nawet rozbudowanej witryny.

Poznaj podstawy

Tworzenie nawet złożonych witryn internetowych w Joomla! jest proste i łatwe. Dlatego tak wielu ludzi stosuje Joomla!. Ale jeśli nigdy przedtem nie korzystałeś z Joomla! czy podobnego systemu zarządzania treścią (CMS), to rzeczy łatwe wydają się trudne.

Jeśli nie korzystałeś nigdy z Joomla!, sugerujemy najpierw:

Przetestuj

Bez trudu możesz sprawdzić, jak szybko, prosto i łatwo można w Joomla! dodawać treści i zarządzać nimi. Bez obaw, że coś zepsujesz, skorzystaj z wersji demonstracyjnej.

Jeśli potrzebujesz wskazówek do oceny, czy Joomla! nadaje się do Twoich celów, przejrzyj poradnik Ocena przydatności Joomla!.

Wystartuj

Ostry start

Możesz odważyć się na ostry start w Internecie: zarejestrować domenę, wykupić konto na serwerze i publikować swoje treści.

Wielu dostawców hostingu oferuje w ramach swojej usługi możliwość instalacji Joomla! za pomocą kilku kliknięć. Niekiedy konieczne będzie przesłanie na serwer rozpakowanego archiwum instalacyjnego, co zajmie Ci kilkanaście minut.

W pierwszych krokach pomocne będą:

Start kontrolowany

Ostry start kusi smakiem przygody. Ale niesie ze sobą niejedno ryzyko. Bezpieczniejsza, pewniejsza i szybsza droga do sukcesu prowadzi trasą dłuższą, ale zapewni Ci korzyści, jakich w drodze na skróty nigdy nie zyskasz: wiedzę i doświadczenie, wyższą jakość swojej strony oraz jej kopię zapasową. Na pewno warto! Oto kolejne kroki:

  1. Stwórz dla Joomla! lokalne środowisko na komputerze domowym w wybrany z  poniższych sposób:
  2. Zainstaluj Joomla! lokalnie i stwórz podstawy swojej witryny
  3. Zapewnij sobie dobrze skonfigurowany i bezpieczny serwer
  4. Wybierz domenę dla swojej witryny i zarejestruj ją
  5. Przenieś na serwer witrynę stworzoną lokalnie.

Korzystaj z instrukcji

Obsługa Joomla! trudna nie jest, ale to rozbudowany system. Nieraz staniesz wobec różnych problemów. Masz do dyspozycji istną kopalnię materiałów. Zorientuj się w zasobach witryn:

Znajdziesz tam materiały zarówno do pracy od podstaw, jak i pracy zaawansowanej - tworzenia własnych rozszerzeń, szablonów, itd. Aby szybciej znaleźć zasoby odpowiednie do Twoich potrzeb wybierz charakteryzujący Twoją rolę profil użytkownika na stronie polskiej tudzież profil użytkownika na stronie dokumentacji oficjalnej.

Dowiesz się nawet, jak Jak przekształcić istniejącą stronę internetową na witrynę Joomla!?.

Jeśli napotkasz nieopisane tam problemy albo masz dodatkowe pytania, poszukaj odpowiedzi lub zapytaj na:

Zważ przy tym, że na forum korzystasz z usług społeczności. Pytaj o wszystko, jeśli nie znajdziesz odpowiedzi w dostępnych źródłach, ale nie nadużywaj uprzejmości innych użytkowników pytaniami o podstawowe kwestie obsługi dobrze opisane w dokumentacji.

Co dalej?

Jeśli chcesz rozbudować swoją witrynę, poszukaj odpowiednich dodatków na stronach:

Jeśli chcesz zostać programistą Joomla!, najlepszym miejscem startu będzie dla Ciebie witryna developer.joomla.org. Znajdziesz tam tony informacji o Joomla!, API i innych.

Jeśli jesteś projektantem i chcesz nauczyć się tworzenia szablonów, pomogą Ci:

Ostatnio zmieniany Śr. 5 Lip 2017
comments powered by Disqus Powrót na górę
Oglądasz teraz:   O Joomla!Joomla! w praktyceStart z Joomla!Jak zacząć z Joomla?