StartPowiadomieniaJoomla 3.2.0: Lepsze wsparcie wielojęzyczności

Joomla 3.2.0: Lepsze wsparcie wielojęzyczności

Nowości w Joomla 3.2 Nowości w Joomla 3.2
Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Każde kolejne wydanie Joomla przynosi usprawnienia związane z obsługą witryn wielojęzycznych. Joomla 3.2.0 wzbogacony został o „generator witryny wielojęzycznej”, dzięki czemu już podczas instalacji Joomla! można nie tylko zainstalować i skonfigurować potrzebne pakiety językowe, ale także automatycznie skonfigurować składniki obsługujące wielojęzyczność oraz wygenerować podstawowe elementy struktury witryny. 

Generator witryny wielojęzycznej zaoszczędzi Ci kilka-kilkanaście minut pracy, którą trzeba by wykonać samodzielnie. Aby skorzystać z tego udogodnienia, należy w trzecim kroku instalacji Joomla! wybrać opcję „Bez przykładowych danych. Wymagane, aby utworzyć podstawy witryny wielojęzycznej”. 

Opcje generatora pojawiają się w ostatnim kroku instalacji na ekranie z gratulacjami. Możemy w tym momencie zakończyć instalację Joomla!, polecić usunięcie katalogu instalacyjnego i otworzyć witrynę lub zaplecze swojej nowej instalacji albo skorzystać z możliwości wykonania  dodatkowych kroków, w wyniku których zainstalujemy dodatkowe pakiety językowe i przygotujemy swoją instalację do obsługi witryny wielojęzycznej.

Aby uruchomić „generatora” wielojęzyczności, pomijamy krok „Usuń folder instalacyjny” i klikamy przycisk „Dodatkowy krok: Instaluj język”.

 Kliknij przycisk Dodatkowe kroki: Instaluj języki

Instalator wyświetli listę dostępnych pakietów językowych. Aby zainstalować żądane języki, wystarczy zaznaczyć pole wyboru po lewej stronie obok nazwy języka, a następnie kliknąć przycisk „Dalej”. Instalator ostrzega nas, że niektóre z dostępnych pakietów językowych nie są przeznaczone dla instalowanej wersji Joomla. Mimo tego można je zainstalować, ale trzeba później pamiętać, że konieczne będzie uzupełnienie brakujących tłumaczeń  samodzielnie bądź instalując nowszą wersję pakietu językowego, gdy zostanie opublikowana.

W tym przykładzie zaznaczyliśmy język niemiecki, francuski, hiszpański, polski i włoski.

 Zaznacz języki, które chcesz zainstalować

Przez kilkanaście sekund będzie trwać instalacja języków, a następnie pojawi się ekran konfiguracji wielojęzyczności.

 Ustawianie parametrów wielojęzyczności

W sekcji Wielojęzyczność możemy rozstrzygnąć o ustawieniu trzech parametrów
Aktywna wielojęzyczność – zaznaczamy Tak, aby uaktywnić generatora wielojęzyczności

Instaluj zlokalizowaną zawartość – zaznaczamy Tak, jeśli chcemy, aby generator stworzył kategorie artykułów i przykładowe atrapy artykułów w każdym z zainstalowanych języków

Aktywny dodatek Kod języka – zaznaczamy Tak, aby włączyć dodatek Kod języka, który powoduje, że w dokumentach wynikowych HTML w znaczniku <html> można dostosować wartości atrybut lang i xml:lang, tak aby oznaczyć kraj, w którym publikowana jest witryna w języku używanym w różnych krajach (np. na fr-CA, fr-BE, fr-CH w przypadku korzystania z francuskiego pakietu językowego w witrynach wydawanych w Quebeck, Belgii, Szwajcarii.

Natomiast w sekcjach poniżej ustawiamy domyślne języki witryny i zaplecza.

O dokonaniu tych ustawień klikamy przycisk Dalej. Instalator powiadomi nas, czy włączenie funkcji wielojęzyczności powiodło się oraz czy ustawiono  domyślne języki witryny. Oczywiście, zdarzyć się może, że operacje te zakończą się niepowodzeniem. Nie pozostanie wówczas nic innego, jak skonfigurować wielojęzyczność samodzielnie.

Usuwamy katalog instalacyjny (jeśli tego nie uczyniliśmy wcześniej) i oglądamy efekt działania generatora wielojęzyczności w witrynie i na zapleczu.

Witryna

Strona główna wyświetla się w języku domyślnym (nawet jej tytuł jest przetłumaczony). Na stronie umieszczony jest przykładowy artykuł wypełniony tekstem Lorem ipsum. W prawym górnym rogu widzimy moduł Przełącznik języka. Łatwo można sprawdzić jego działanie. Na przykład kliknięcie flagi hiszpańskiej spowoduje zmianę artykułu na jego wersję hiszpańską, co poznamy po tytule, bo tekst Lorem ipsum, oczywiście, nie zmieni się. Również główne menu jest wyświetlane w wybranym aktualnie języku.

 Strona główna witryny wielojęzycznej

Zaplecze

Oznaki witryny wielojęzycznej widzimy już na stronie startowej zaplecza. W modułach nowe artykuły i Popularne artykuły wylistowane są przykładowe artykuły w zainstalowanych językach. A w lewym dolnym rogu znajdziemy odnośnik wywołujący moduł zaplecza Wielojęzyczność – stan

 Pulpit zaplecza

Z modułu Wielojezyczność - stan dowiadujemy się, że:

 Stan wielojęzyczności

  • został włączony dodatek Filtr języków,
  • opublikowano 1 moduł typu Przełącznik języków
  • opublikowano 7 domyślnych stron startowych (dla każdego języka i z przypisanym językiem „Wszystkie”)
  • opublikowane zostały wszystkie zainstalowane języki, ustawiono dla opublikowanych języków języki treści i opublikowano domyślne strony startowe.

Mniej doświadczonym użytkownikom spory problem sprawiało skonfigurowanie głównego menu witryny wielojęzycznej. I to zadanie zostało przez generator wielojęzyczności wykonane. Mamy założone menu domyślne i menu dla każdego języka oraz w każdym menu pozycje startowe.

 Menu główne dla każdego języka

Co ciekawe, instalator „przetłumaczył” nawet tytuły pozycji:

 Pozycja startowa dla języka francuskiego

Dla każdego języka założony został również moduł wyświetlający menu witryny.

 Domyślne moduły menu dla każdego języka

Jeśli podczas instalacji zaznaczyliśmy opcję „Instaluj zlokalizowaną zawartość”, na stronach zarządzania kategoriami artykułów i artykułami znajdziemy kategorię główną dla każdego języka i po jednym przykładowym artykule w każdej kategorii.  

 Domyślne moduły menu dla każdego języka

Konkluzja

Usprawnienia obsługi witryn wielojęzycznych wprowadzone w Joomla 3.2.0 nie są wprawdzie najbardziej ekscytującymi nowościami w Joomla 3.2.0 niewątpliwie ułatwią rozpoczęcie pracy nad witryną wielojęzyczną. Pozwolą nie tylko zaoszczędzić nieco czasu przy budowie podstaw witryny, ale także uniknąć problemów, jakie często były udziałem początkujących użytkowników.

Ostatnio zmieniany Śr. 20 Lis 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Kalendarz publikacji

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Oglądasz teraz:   StartPowiadomieniaJoomla 3.2.0: Lepsze wsparcie wielojęzyczności

Twoje konto