Pobierz Joomla!

Pobierz Joomla!

Oceń ten artykuł
(79 głosów)

Aktualnie dostępne są dwie wersje Joomla! przeznaczone do zakładania i prowadzenia stron internetowych: Joomla 2.5 oraz Joomla 3.2.

  • Joomla 2.5 jest aktualną, wspieraną długoczasowo wersją stabilną.
  • Joomla 3.2 to przejściowa wersja rozwojowa, wspierana w krótkich okresach (półrocznych).

Obie wersje są bardzo dobrym wyborem, gdy tworzymy nową witrynę lub migrujemy ze starszych wersji. Ponieważ Joomla 3.x jest nowocześniejszy i bogatszy w funkcje, Projekt Joomla zachęca do stosowania go zarówno w nowych witrynach, jak i w przypadku migracji ze starszych wersji Joomla. Zdecydowanie natomiast odradzane jest stawianie nowych witryn na przestarzałych, nierozwijanych wersjach z serii 1.5.

2.5 to dobry wybór, gdy potrzebujesz jakichś ważnych dla Ciebie rozszerzeń, niedostępnych jeszcze w wersjach dla Joomla 3.x. Ale oferta szablonów i rozszerzeń dla Joomla 3.x jest już tak bogata, że bardzo często wybór Joomla 3.x będzie korzystniejszy choćby dlatego, by wiosną 2014 roku uniknąć mini migracji - Joomla z serii 3.x będzie wspierany do końca 2016 roku. Przeczytaj sekcję Częste pytania poniżej, aby dowiedzieć się więcej, która wersja będzie dla Ciebie odpowiednia.

Uwaga: Joomla! w wersjach z serii 1.6+ lub 1.7.+ nie jest już wspierany. Jeśli masz Joomla w jednej z tych wersji, uaktualnij go pilnie do najnowszej wersji z serii 2.5 (zobacz, jak to zrobić: Aktualizacja środowiska Joomla w wersji 2.5).


Pobierz Joomla! 2.5.x

Joomla 2.5 będzie wspierany do wiosny 2015 roku (przez rok po wydaniu Joomla 3.5.0). Jeśli tworzysz nową witrynę, zdecyduj się raczej na nowocześniejsze wydanie przejściowe 3.2.x.

Pakiet językowy

Przypominamy, że już w Joomla 2.5.7 dodano nową funkcję - instalator rozszerzeń potrafi pobrać i zainstalować pakiet językowy bezpośrednio z JoomlaCode. Aby dokonać uaktualnienia pakietu językowego, nie trzeba go więc pobierać najpierw na swój komputer.

Jeśli chcesz, pobierz polski pakiet językowy »

Uwaga: Począwszy od wydania Joomla 2.5.5 pakiet językowy edytora TinyMCE jest włączony do pakietu języka polskiego i instalowany oraz aktualizowany równocześnie z instalacją/aktualizacją tłumaczenia Joomla!.


Pobierz Joomla! 3.2.x

Joomla w wersji 3.2.x jest wydaniem przejściowym, ale stabilnym i nowocześniejszym, zalecanym dla twórców nowych witryn.

Pobierz Joomla! 3.1.6

Jeśli masz wersję Joomla z serii 3.x wcześniejszą niż 3.2.0, uaktualnij ją koniecznie ze względu na bezpieczeństwo do wersji 3.1.6. Nie uaktualniaj do wersji 3.2.3!:


Częste pytania

Którą wersję Joomla wybrać?

Dla większości użytkowników zalecaną do instalacji jest najnowsza wersja Joomla 3.2. Wydania Joomla z serii 3.x.x są wprawdzie przejściowymi wydaniami rozwojowymi, wspieranymi krótkoterminowo, ale są to już wydania stabilne. W zasadzie tylko dwa argumenty mogą przemawiać za wyborem wersji z serii 2.5: po pierwsze - brak jakiegoś rozszerzenia dla Joomla 3.x, istotnego z punktu widzenia celów witryny, po drugie - niespełnienie wymagań instalacyjnych przez serwer.

Jeśli masz już witrynę działającą na Joomla 2.5, nie musisz jej aktualizować do Joomla z serii 3.x. Możesz poczekać, aż zostanie wydany Joomla 3.5, co planowane jest wiosną 2014 roku. Aktualizacja do Joomla 3.5 będzie stosunkowo prostą mini migracją (podobnie, jak teraz do wersji 3.2).

Czy mogę zainstalować Joomla lokalnie?

Tak, Joomla! można zainstalować lokalnie na swoim komputerze stacjonarnym lub przenośnym dla testów i nauki. Do lokalnej instalacji Joomla! trzeba stworzyć w komputerze odpowiednie środowisko programowe. Możesz w tym celu skorzystać ze specjalnych pakietów, które instalują potrzebne oprogramowanie automatycznie, takich jak JAMP - stworzony specjalnie dla Joomla!, XAMPP w wersjach dla różnych systemów operacyjnych, WampServer, czy MAMP dla platformy Mac OS X.

Czy Joomla! można zainstalować na każdym koncie hostingowym

Nie. Zdarzają się konta hostingowe, na których w ogóle nie można zainstalować Joomla, a także takie, na których Joomla! da się zainstalować, ale nieodpowiednie środowisko jest później powodem wielu problemów. Dlatego, zanim zdecydujesz się skorzystać z wybranego hostingu, sprawdź, czy zapewnia on wymagane warunki techniczne dla Joomla! w wersji, którą chcesz zainstalować.

Czy instalacja Joomla! na serwerze zdalnym jest trudna?

Instalacja Joomla! jest łatwa zarówno na lokalnym serwerze testowym, jak i na zdalnym serwerze wdrożeniowym (produkcyjnym). Aby zainstalować Joomla na swoim koncie hostingowym, pobierz najpierw pakiet Joomla, który chcesz wykorzystać i rozpakuj go lokalnie na dysk swojego komputera do pustego katalogu. Następnie za pomocą programu do obsługi FTP (np. Filezilla) prześlij całą zawartość tego katalogu na swoje konto. Potem, korzystając z narzędzi swojego konta, utwórz bazę danych i zanotuj nazwę i hasło jej użytkownika. Po tych przygotowaniach wywołaj w przeglądarce adres swojej witryny. Po chwili zobaczysz stronę instalatora i możesz rozpocząć proces instalacji. Szczegółowe instrukcje instalacji znajdziesz w naszej Bibliotece.

Czy Joomla można rozbudować?

Tak. Istnieje ponad 10.000 rozszerzeń udostępnionych przez społeczność Joomla, czekajacych na pobranie i instalację. Za ich pomocą można wyposażyć Joomla! niemal w każdą potrzebną funkcję. Odwiedź Joomla! Extension Directory (JED; Katalog rozszerzeń Joomla!), jeśli chcesz wzbogacić swego Joomla o dodatkowe możliwości.

Przydatne instrukcje i inne zasoby

Pomoc w instalacji Joomla?

Pomoc dla nowicjuszy

Pomocne materiały dla nowicjuszy publikujemy w naszej wiki - Elektronicznej Bibliotece Dokumentacji Joomla. Znajdziesz je pod adresami:

Potrzebujesz pomocy w unowocześnieniu swego Joomla?

Potrzebujesz Joomla! w innym języku?

Znajdź pakiet językowy lub wydanie zlokalizowane.

Szukasz sposobu dostosowania lub rozbudowy Joomla?

Odwiedź:

Chcesz obserwować najnowsze zmiany z SVN JoomlaCode? Znajdziesz tutaj.

Ostatnio zmieniany Pt. 7 Mar 2014
comments powered by Disqus Powrót na górę
Oglądasz teraz:   Pobierz Joomla!