Zrozumieć Joomla!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Projektowanie i prowadzenie klasycznych witryn WWW polega na tworzeniu odrębnych stron, przechowywanych na serwerze. Każda strona zawiera statyczną treść – raz stworzona nie zmienia zawartości. W przypadku Joomla! jest inaczej!  Bo Joomla! jest programem niezwykłym – jest systemem zarządzania treścią.

W Joomla! nie tworzysz stron

Joomla! sam tworzy strony, a ich zawartość jest dynamiczna! Zmienia się za każdym razem, gdy wywołujesz adres witryny lub jakiś odnośnik z menu.

Innymi słowy: Joomla! nie opiera się na klasycznych stronach – dokumentach HTML, tworzonych wcześniej i umieszczanych na serwerze czy w bazie danych.

Owszem, Joomla! może z takich dokumentów korzystać, może je publikować. Ale nie są one potrzebne, by udostępniać jakiekolwiek informacje. 

Nie zmienia to jednak istoty rzeczy: w Joomla! nie tworzysz stron! Generuje je Joomla! Ta właściwość jest kluczem do zrozumienia  zasad projektowania i prowadzenia witryn internetowych za pomocą Joomla!.

Gdy w przeglądarce internetowej wpisujesz adres klasycznej strony WWW, to kierujesz do serwera internetowego żądanie, które można by wyrazić tak:

Odczytaj mi i pokaż na ekranie monitora dokument, który znajduje się pod wpisanym adresem.

W przypadku Joomla! żądanie to brzmi:

Stwórz mi i pokaż na ekranie monitora stronę z zawartością sygnalizowaną przez wpisany adres wraz ze wszystkimi powiązanymi z tą zawartością elementami.

Narodziny strony w Joomla!

Narodziny strony w Joomla! mają miejsce dopiero, gdy do serwera dotrze żądanie z dowolnej przeglądarki. W tym momencie Joomla! wykonuje trzy zadania:

  • odszukuje w bazie danych żądany materiał i powiązane z nim pozycje,
  • sprawdza, jakie materiały zostały ostatnio opublikowane, zmienione, które i ile razy były przeglądane, czy i jak zostały ocenione, itd.,
  • przetwarza i umieszcza wszystkie informacje na stronie, tworzonej „w locie”, dynamicznie, w przeznaczonych na nie obszarach, na podstawie „dyspozycji” projektanta witryny,

Te trzy punkty w gruncie rzeczy oznaczają ogromną pracę, choć trwającą zaledwie ułamki sekundy. W tym czasie Joomla! nie tylko „musi” przejrzeć cały magazyn informacji, wyszukać żądany materiał i powiązane z nim elementy, ale jeszcze uporządkować je, sformatować, umieścić w wyznaczonych obszarach szablonu i przekazać serwerowi, który do przeglądarki internauty wysyła je w postaci jednolitego dokumentu HMTL.

Gdy chwilę później ktoś inny wywoła ten sam adres internetowy albo gdy ta sama osoba odświeży stronę, otrzyma stronę stworzoną na nowo, różną od poprzedniej. Różnice mogą być niewielkie: inna ilość odsłon, inna kolejność odnośników w modułach. Drobiazgi. Ale  dowodzą, że to inna strona.

Tworzenie witryny w Joomla!

Tworzenie witryny w Joomla! wygląda zupełnie inaczej. Joomla! nie jest programem do tworzenia stron jak FrontPage, Dreamweaver, nVu, czy Pajączek.

Joomla! jest systemem zarządzania treścią – w skrócie CMS (Content Management System).

Co to znaczy, że Joomla! jest CMS?

  1Po pierwsze, Joomla! jest gotową, w pełni funkcjonalną witryną internetową, ze wszystkimi elementami niezbędnymi do udostępniania treści i usług. Oczywiście, dopóki tych treści i usług nie dodamy, witryna będzie „pusta”.
Możesz ją wzbogacać, rozszerzać o dodatkowe składniki, zastępować standardowe rozwiązania bogatszymi w funkcje. Ale nie budujesz witryny od podstaw. Joomla! jest witryną WWW!

  2Po drugie, materiały do publikacji w Joomla! dostarczane są w ich „naturalnej”, choć – oczywiście, elektronicznej, postaci – teksty jako teksty, obrazy jako obrazy, dźwięki jako dźwięki, itd. A że teksty są publikowane najczęściej, to można je dodawać, redagować, i formatować za pomocą wbudowanego edytora.

  3Po trzecie, Joomla! „dowiaduje się”,  co, gdzie, kiedy, od kiedy i jak opublikować od zarządzających publikacją. Decyzje te są przekazywane za pomocą parametrów publikacji i systemu szablonów – wzorców, form prezentacji różnych materiałów i ich elementów składowych.

  4Po czwarte, Joomla! przechowuje informacje w bazie danych, umożliwiającej sprawne posługiwanie się nimi.

Zadania twórców witryny

Skoro Joomla! „sam” tworzy strony, to jakie więc zadania projektantów i twórców witryny Joomla! – autorów, redaktorów, administratorów?

Przed projektantem i twórcami stoją cztery główne zadania:

  1. zaprojektowanie struktury treści witryny,
  2. zaprojektowanie systemu nawigacji,
  3. ustalenie wyglądu wszystkich typowych stron,
  4. dodawanie i określanie parametrów publikacji materiałów: informacji, artykułów, obrazów, zdjęć, animacji, dźwięków.
Ostatnio zmieniany Cz. 15 Sie 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę
Oglądasz teraz:   O Joomla!Joomla! jako programCzym jest Joomla!Zrozumieć Joomla!