Wydrukuj tÄ™ stronÄ™

Pakiety instalacyjne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiele osób, zwłaszcza rozpoczynających przygodę z Joomla! dziwi się, że zaplecze przemawia w języku angielskim. Przecież zainstalowali oficjalne polskie wydanie! Aby uniknąć takich zaskoczeń, powtarzamy w skrócie publikowane już, choć nieco rozproszone, informacje o wydaniach Joomla!

Pakiet instalacyjny

Joomla! jest dostępny w wielu wariantach - wydaniach oficjalnych i nieoficjalnych. Zanim pobierzesz pakiet instalacyjny, zdecyduj się, co chcesz zainstalować.

Joomla 1.0.x czy Joomla 1.5?

Po pierwsze, masz do wyboru dwie podstawowe wersje:

  • starszÄ… - Joomla 1.0.x,
  • nowszÄ… - Joomla 1.5.x.

Wybór należy. oczywiście do Ciebie.

Póki co, zachęcamy do korzystania z najnowszego wydania  Joomla 1.0.x. To wersja dojrzała, sprawdzona przez tysiące użytkowników na całym świecie!

Joomla 1.5 dopiero rozpoczyna swój internetowy żywot. Zważ, że w grudniu 2007 roku ukazało się wydanie oznaczone Release Candidate 4, co wprawdzie oznacza, że mamy do czynienia z programem w zasadzie skończonym, oferującym wszystkie planowane funkcje, ale jednak  kandydatem, przeznaczonym dla wytrawnych użytkowników i testerów, a nie wydaniem do powszechnego użytku.

Ponadto weź pod uwagę, że wśród ponad 2500 dostępnych rozszerzeń, większość zaprojektowano dla Joomla 1.0. Wprawdzie mogą one również pracować z Joomla 1.5 w specjalnym trybie (legacy), ale jak bywa ze starymi częściami w nowym urządzeniu, zapewne wiesz z praktyki życia codziennego.

Wydanie oficjalne czy nieoficjalne?

Wydania oficjalne to dystrybucje, którym ostateczny kształt nadali projektanci z Centrum Rozwoju Joomla! - Joomla! Core Team albo ich wierne kopie wzbogacone o oficjalne tłumaczenie na język narodowy. W naszym kraju wydania oficjalne udostępnia Polskie Centrum Joomla! Są one sygnowane przez koordynatora zespołu tłumaczy - członka  Translation Work Group, który odpowiada za zgodność i poprawność tłumaczenia z oryginałem.

W przypadku Joomla 1.0.x oficjalne tłumaczenie obejmuje tylko etykiety i komunikaty strony frontowej oraz system pomocy. Zaplecze administracyjne w oficjalnym wydaniu Joomla 1.0.x jest tylko w języku angielskim.

Wydania nieoficjalne to dystrybucje przygotowane i udostępniane przez inne ośrodki niż Centrum Rozwoju Joomla! i oficjalnych partnerów CoreDev (Official Translation Partner).

Decydując się na wydania nieoficjalne, nie masz żadnej pewności, że pobrany program jest w pełni zgodny z wydanym przez Centrum Rozwoju Joomla! Co więcej, nierzadko są to wydania w różnym stopniu zmodyfikowane.

Wydanie polskie czy oryginalne?

Oryginalny Joomla! 1.0 jest publikowany w języku angielskim. Polskie oficjalne wydanie Joomla! publikowane jest łącznie z pakietem języka polskiego. Jeśli jednak zainstalujesz wydanie oryginalne, z łatwością zapewnisz użytkownikom witryny polski język etykiet i komunikatów ekranowych strony frontowej, instalując pakiet językowy.

Joomla 1.5 został zaprojektowany tak, że możliwa jest zarówno lokalizacja strony frontowej, jak i zaplecza administracyjnego.

W oficjalnym wydaniu Joomla 1.0 można zlokalizować jedynie stronę frontową. Natomiast zaplecze administracyjne, mimo zainstalowania pakietu językowego, będzie przemawiać tylko w języku angielskim! Jeśli nie nasz wystarczająco tego języka albo nie znają go Twoi współpracownicy, rozważ zainstalowanie wydania zmodyfikowanego!

Wydanie zmodyfikowane i rozszerzone

Licencja Joomla! pozwala na modyfikowanie Joomla! i upowszechnianie własnych wydań. Mogą to być wydania rozszerzone o dodatkowe składniki, przeznaczone do konkretnych zastosowań,  albo wydania zmodyfikowane, w których dokonano zmian w kodzie Joomla!.

Istnieje kilka takich ciekawych projektów, w tym rozwiązania polskie. Do szerzej znanych należą projekty:

  • Joomla! PLus AL,
  • Joomla! International Edition,
  • Accessible Joomla!,
  • Joomla! eCommerce Edition,
  • Joomla! Power Edition,
  • J12! Extd2.

Autorzy wydań rozszerzonych zwykle nie dokonują żadnych zmian w kodzie Joomla! Dzięki temu wydania rozszerzone można zawsze aktualizować następnymi wydaniami oficjalnymi lub oficjalnymi łatkami. Natomiast wydania zmodyfikowane można aktualizować tylko i wyłącznie specjalnymi, przeznaczonymi dla nich łatkami lub kolejnymi wydaniami, które ukazują się czasem dużo później niż wydania oficjalne.

Zaplecze po polsku: J+AL albo J!IE

Możesz skorzystać z Joomla! PlusAL albo Joomla! International Edition.

Historię projektu Joomla! PlusAL, znanego wcześniej jako Joomla!+Admin-pl zakończyło jednak wydanie wersji 1.0.12. Ale w przypadku, gdy witrynę będzie obsługiwać baza danych MySQL starsza niż wersja 4.1, a chcesz dysponować językiem polskim na zapleczu może to być jedyny wybór.

Rozwiązaniem nowszym i nowocześniejszym jest projekt zainicjowany przez informatyka z dalekiej Mongolii, Adriana Mummey'a. Polskie Centrum Joomla! opublikowało wydanie J!IE 1.0.13 w dwóch wersjach:

  • Joomla! IE 1.0.13-iso,
  • Joomla! IE 1.0.13-utf.

Obie wersje zapewniajÄ…:

  • peÅ‚nÄ… lokalizacjÄ™ - instalatora, witryny i zaplecza,
  • możliwość przeÅ‚Ä…czania jÄ™zyka zaplecza podczas pracy,
  • generowanie uproszczonych PDF-ów
  • lokalizacjÄ™ kalendarza

Wersja JIE-iso przeznaczona jest do aktualizacji poprzednich wydań Joomla! PlusAL oraz migracji z oficjalnych wydań Joomla!, działających w oparciu o bazę danych kodowaną w ISO-8859-2. Nie jest zalecana do zakładania nowych witryn.

Wersja JIE-utf zapewnia pełną obsługę kodowania UTF-8. Jest zalecana dla nowych witryn.

Projekt udostępniany jest przez Polskie Centrum Joomla!.

Joomla! PlusAL

Projekt Joomla!PLusAL, znany wcześniej jako Joomla!+Admin-pl został wzbogacony o możliwość lokalizacji zaplecza administracyjnego, niedostępną w wersji oficjalnej.

Historię projektu zakończyło jednak wydanie wersji 1.0.12.  Ale w przypadku, gdy witrynę będzie obsługiwać bazą danych MySQL starsza niż wersja 4.1, a chcesz dysponować językiem polskim na zapleczu może to być jednak jedyny wybór.

Projekt udostępniany jest przez Polskie Centrum Joomla!.

Accessible Joomla!

Logo aeJoomla Accessible Joomla! (a8e Joomla!) jest wydaniem dostosowanym do określonych w standardach WCAG i Section508 wymagań dostępności. Projekt zapoczątkowany przez Matthijsa Wensveena i Zorana Kovacevica, prowadzi obecnie zespół w składzie: Du Vien Trang, Laurent Belloeil [globule], Kevin Murray [Visualweb] i Barry Rader [Ugot2BkidNme]. Można go pobrać na witrynie www.a8ejoomla.com.

Joomla! eCommerce Edition

Logo VirtueMart Joomla! eCommerce Edition jest wydaniem rozszerzonym o sklep internetowy - VirtueMart oraz - zależnie od wersji - o inne dodatkowe składniki, np. menedżera plików JoomlaXplorer czy biuletyn informacyjny - Letterman. Projekt dostępny jest pod adresem: virtuemart.net.

Joomla! Power Edition

Joomla! Power Edition opracowany dla społeczności przez Artura Stone preinstalatorem przeznaczonym na platformę Windows, wzbogaconym  o zestaw często wykorzystywanych rozszerzeń - komponentów, modułów i botów. Podczas jego instalacji można dokonać wyboru dodatkowych składników, co znacznie upraszcza i przyspiesza proces przygotowania witryny. J!PE jest na witrynie www.pe.joomlapl.com

J12! Extd2

Włoski projekt J12! Extd2 jest rozwiązaniem podobnym do J!PE. W tym przypadku wybór dodatkowych spośród blisko 20 komponentów jest możliwy w trakcie standardowej instalacji Joomla! W pakiecie instalacyjnym umieszczono również dodatkowe moduły, boty i kilka szablonów. Zmodyfikowano interfejs administratora. J12! Extd2 udostępniany jest na witrynie www.joomlaitalia.com.

Źródła pakietów

Najpewniejszym źródłem pakietów instalacyjnych są:

Inni dystrybutorzy

Pakiety instalacyjne - zarówno wersji oficjalnych, jak i zmodyfikowanych można pobrać także na wielu innych witrynach. Licencja pozwala upowszechniać Joomla! każdemu, kto ma ku temu środki i ochotę. Wielu dystrybutorów traktuje Joomla!, podobnie jak i inne programy, jak towar, który oferuje swoim użytkownikom. Niestety, nie zawsze dba o to, aby udostępniać wersje najświeższej daty. Nie zawsze są to wersje sprawdzone.

Korzystając z oferty tych witryn, zawsze warto sprawdzić, czy udostępniana wersja jest najnowsza, o tym samym numerze co opublikowana przez centrum projektu.

Pamiętaj przy tym, aby pobierać pakiety instalacyjne tylko ze znanych sobie, sprawdzonych, zaufanych witryn! Wiesz o tym doskonale - oprogramowanie może być groźne!

Ostatnio zmieniany Wt. 6 Lis 2012

Artykuły powiązane

Najnowsze od Stefan Wajda