Wydrukuj tę stronę

Formularz kontaktowy w module

Formularz kontaktowy w module
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Potrzebny mi był moduł wyświetlający prosty formularz kontaktowy. Najprostszy z możliwych – z polem wiadomości i ochroną antyspamową. Oczywiście, jak zwykle w takiej potrzebie, odwiedziłem http://extensions.joomla.org/. W podkategorii Contact Forms opublikowano aż 70 rozwiązań. Przejrzenie wszystkich stron to wprawdzie tylko kilka minut, ale przydałby się jakiś filtr wspomagający wyszukiwanie – szukałem bezpłatnego modułu. Byłoby miło, gdyby dało się wyfiltrować tylko takie pozycje. Ale nie jest (może będzie, bo podobno trwają prace nad nowym oprogramowaniem dla katalogu).

 

Wśród 70 ofert aż 32 to moduły, w tym 11 oznaczonych jako Paid, a więc płatnych. No to, myślę sobie, wieczór z głowy – pobranie, zainstalowanie i przetestowanie 21 modułów zajmie mi co najmniej 2-3 godziny, chyba że szybko natknę się na satysfakcjonujące rozwiązanie.

Zacząłem od najczęściej ocenianych i komentowanych.

Simple Email Form

Simple Email FormProsty formularz z unlikelysource.com umożliwia skonfigurowanie 8 pól oraz ochrony antyspamowej. Od wersji 1.8.5 działa na Joomla 2.5 i 3.x. Michał Przekopowski wykonał tłumaczenie etykiet i komunikatów na język polski (tylko od strony frontowej, możliwość lokalizacji zaplecza komponentu nie została zaimplementowana). Na JED moduł został zrecenzowany przez 64 osoby, i uzyskał średnią ocen 4,83 (30 oceniających).

Dla każdego pola można skonfigurować typ pola (Od, Temat, Zwykłe, Obszar tekstowy, Lista rozwijana, pole radiowe, pole wyboru), etykietę, domyślną wartość, rozmiar pola i dozwoloną liczbę znaków. Każde może być oznaczone jako aktywne, wymagane, ukryte. Ustawić można również układ pól – poziomo lub pionowo, kolejność i  wyrównanie (do lewej, do prawej, do środka). Wygląd można ponadto definiować za pomocą CSS. Wiadomość może być wysłana do wielu odbiorców. W opcjach rozszerzonych znajdziemy możliwość kolejnych 32 ustawień, m.in. adresów Do Wiadomości i Ukrytych Do Wiadomości, konfiguracji ochrony antyspamowej, możliwość skonfigurowania pól z załącznikami.

Mamy zatem rzecz w pełni konfigurowalną, którą można polecić każdemu, kto potrzebuje tak bogatych możliwości. Jeśli doszukiwać się jakichś wad i usterek, to jest nią niewątpliwie brak możliwości przetłumaczenia części administracyjnej, zwłaszcza że mamy do ustawienia kilkadziesiąt opcji.

W świecie przeróżnych urządzeń  przenośnych pożądana byłaby również wrażliwość na szerokość wyświetlacza (responsywność).

Pobierz ze strony projektu

Rapid Contact

Rapid ContactModuł autorstwa Christophera Mavrosa z http://www.mavrosxristoforos.com pracuje na swoją popularność od ponad 3 lat. Nic więc dziwnego, że zrecenzowało go pochlebnie 89 opiniujących, a z 21 ocen uzyskał niezłą średnią – 4,76.

Moduł napisany został tak, by można go użyć zarówno w Joomla 2.5, jak i 3.x. Według autopromocyjnego opisu modułu skonfigurowanie prostego formularza kontaktowego nie było nigdy szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze.  Niestety, pod warunkiem, że rozumie się język angielski. Co prawda – opcje konfiguracyjne nie są zbyt skomplikowane, ale jeśli dla kogoś język angielski jest zupełnie obcy, to i ze zrozumieniem tych kilkunastu opcji może mieć kłopot.

Moduł udostępnia podstawowe pola: adres email nadawcy, tytuł wiadomości i wiadomość. Możemy skonfigurować tylko jeden adres odbiorcy wiadomości. Formularz można poprzedzić tekstem wstępu oraz wyposażyć w prostą ochronę antyspamową (pytanie – odpowiedź). Panel administracyjny modułu umożliwia skonfigurowanie tekstów (etykiet i komunikatów), rozmiarów i kolorów elementów formularza, parametrów ochrony antyspamowej oraz parametrów adresu URL, z którego wysyłana będzie wiadomość.

Kto potrzebuje rzeczywiście prostego formularza, a nie przeszkadza mu język angielski w panelu administracyjnym, będzie z tego modułu na pewno zadowolony.      

Pobierz ze strony projektu

SP Quick Contact

SP Quick ContactNazwa modułu charakteryzuje go wyśmienicie. Rzeczywiście „szybki kontakt”. Instalacja i konfiguracja modułu trwa dosłownie chwilę. W konfiguracji ustalamy jedynie treść komunikatów o pomyślnym bądź nieudanym wysłaniu wiadomości. Nic więcej.

Moduł został wydany przez JoomShaper.com w wersji dla Joomla 2.5 i 3.x. Aby skorzystać z modułu, trzeba samemu przygotować tłumaczenie pliku językowego (13 standardowych etykiet i komunikatów), z czym poradzi sobie chyba każdy, a Google Translator nawet na pewno.

Moduł oceniły na JED tylko 4 osoby najwyższą, ale zasłużoną notą. Zasłużoną, bo autor zapewnił, co w nazwie modułu obiecał.

Pobierz ze strony projektu

JM Contact

JM ContactWśród kilku rozszerzeń oferowanych przez http://www.jm-experts.com/ znalazł się także moduł wyświetlający formularz kontaktowy – JM Contact. Do przetestowania modułu zachęca stosunkowo wysoka ocena (4,6 na 5 osób oceniających) i pochlebne opinie, choć nie jest ich wiele.

Autor zaproponował do wyboru dwa układy – prywatny i biznesowy. Ale różnica miedzy nimi jest niewielka – układ biznesowy jest bogatszy o 2 własne pola. A że przy każdym z pól możemy zdecydować, czy je pokazać, rozróżnienie dwu układów niepotrzebnie rozbudowuje konfigurację.

Formularz umożliwia zgromadzenie sporej ilości danych kontaktowych – oprócz nazwy respondenta, jego adresu email i wiadomości, także nazwy firmy, numerów telefonów (stacjonarnego i komórkowego), adresu witryny internetowej oraz dwóch dodatkowych informacji w przypadku układu biznesowego.

Do ochrony antyspamowej moduł zaprzęga ReCaptcha. Aby skonfigurować ochronę antyspamową, niezbędne jest podanie swojego prywatnego  i publicznego klucza ReCaptcha.

 W opcjach podstawowych modułu można zdefiniować adresy email wielu odbiorców wiadomości, adresy odbiorców CC (Do Wiadomości) oraz BCC (Ukryte Do Wiadomości), teksty informacji przed formularzem i za formularzem, adres strony witryny, na którą chcemy przekierować użytkownika po wysłaniu wiadomości.  Możemy również włączyć pole „Wyślij mi kopię”.   

Pobierz ze strony projektu

6Contact

6ContactModuł 6Contact udostępniony przez http://www.balbooa.com jest jedynym z prezentowanych, który w całości był spolonizowany. Ale też był jedynym, który sprawił zupełnie niezrozumiale problemy z konfiguracja w zoptymalizowanym środowisku dla Joomla 2.5. Natomiast w Joomla 3.x panel administracyjny modułu działa bez zarzutu, choć można mieć zastrzeżenia do powodowanej przez moduł zmiany standardowego wyglądu ekranu zarządzania opcjami modułu.

Podobnie jak JM Contact, moduł 6Contact umożliwia zgromadzenie większej ilości danych respondenta. Można go poprosić o adres, miasto, województwo, kod pocztowy, numery telefonów, nazwę firmy.

Można również włączyć systemowy dodatek antyspamowy ReCaptcha. Ponadto przed i poniżej formularza można umieścić dodatkowy tekst. Także ilustrowany.

Ponieważ w kodzie modułu na sztywno ustalono rozmiary pól, dostosowanie wyglądu modułu do szerokości miejsca przeznaczonego na jego wyświetlenie w szablonie strony wymaga ingerencji w CSS.

Trzech oceniających wystawiło modułowi na JED najwyższa notę, ale – chociażby ze względu na wspomniane kłopoty z konfiguracją w Joomla 2.5, a także układ modułu niewrażliwy na zmienną szerokość ekranów urządzeń wyświetlających – nie jest to nota zasłużona.

Pobierz ze strony projektu

JD Contact

JD ContactModuł korzysta z technologii AJAX, dzięki czemu można wysłać wiadomość bez odświeżania  strony. Moduł posiada trochę konfigurowalnych opcji, ale chyba nieco przypadkowych. Z listy rozwijalnej modułu można wybrać dział firmy, do którego zostanie wysłana wiadomość (standardowo dział sprzedaży, pomocy technicznej i płatności). W panelu administracyjnym modułu możemy ustalić adresy, na jakie mają być wysyłane wiadomości, włączyć prosta ochronę antyspamową oraz zdefiniować niektóre aspekty wyglądu modułu, m.in. szerokość pól. Nie możemy natomiast zdecydować, które z pól formularza będą wyświetlane i czy ich wypełnienie jest wymagane.

Średnia uzyskanych ocen od 5 użytkowników, wynosząca zaledwie 3,6 w 5-stopniowej skali zdaje się w pełni doceniać niewielkie walory modułu.   

Pobierz ze strony projektu

Responsive Contact Form

Responsive Contact FormJedyny w tym zestawie moduł z układem dostosowującym się do wielkości ekranu urządzenia wyświetlającego pochodzi z http://joomladrive.com/. Można z niego skorzystać zarówno w wersji dla Joomla 2.5, jak i w wersji dla Joomla 3.x. Szkoda, że autor nie zadbał o możliwość tłumaczenia interfejsu modułu na inne języki. Z zaplecza możemy korzystać jedynie w języku angielskim.

Konfiguracja modułu umożliwia określenie:

  • adresu email odbiorcy wiadomości oraz adresy odbiorców CC i BCC,
  • tekstów etykiet i komunikatów ekranowych,  
  • które z kilku dostępnych pól chcemy pokazać,
  • czy wypełnienie pól z numerem telefonu i adresem email jest wymagane,
  • czy włączyć ochronę antyspamową opartą na ReCaptcha (wymagany jest klucz prywatny i publiczny),
  • elementów wyglądu – kolorystyki ochrony antyspamowej oraz koloru przycisku Wyślij.

Kontrolkę tematu można wyświetlić w formie pola tekstowego lub listy wyboru, która zawiera trzy możliwości, niestety z angielskimi etykietami: Comments, Question, Other (aby poprawić etykiety na polskie, trzeba ingerować w plik mod_responsive_contact_form.php.

Pobierz ze strony projektu

VContact Form

VContact FormModuł VContact Form został udostępniony przez www.extensions.taotrangweb.org zaledwie pół roku temu i może dlatego nie doczekał się na JED ani jednej oceny i ani jednej opinii. A szkoda, bo na pewno jest wart uwagi twórców stron w Joomla. To jedyny z bezpłatnych modułów, za pomocą którego można stworzyć formularz kontaktowy według własnego scenariusza. Nie ma w nim pól zaplanowanych w układzie formularza przez twórcę modułu, jest kreator, za pomocą którego można konfigurować własne kontrolki. Administrator ma do dyspozycji zwykle pola tekstowe, obszary tekstowe, pola wyboru i rozwijane listy opcji oraz pola typu „kalendarz” i „plik załącznika”.

W opcjach podstawowych oprócz obowiązkowego adresu email administratora czy innego moderatora można ustawić adres odbiorców CC i BBC, zdefiniować teksty, które mogą być wyświetlane przed i po formularzu, dodać pole „Wyczyść” oraz włączyć  filtr antyspamowy oparty na rdzennym dodatku ReCaptcha. Jak by tego było komuś mało, może jeszcze włączyć Mapy Google, ustalić położenie mapy w module (nad lub pod formularzem albo wewnątrz) i zdefiniować link do mapy z wybranym punktem. Bogactwa konfiguracji dopełnia możliwość zdefiniowania kodu CSS i JavaScript, który zostanie umieszczony w nagłówku dokumentu wynikowego.

Pobierz ze strony projektu

EXT Quick Contact Form jQuery

EXT Quick Contact Form jQueryOparty na jQuery moduł EXT Quick Contact Form udostępniony przez http://www.Ext-Joom.com wyświetla typowe pola formularza: nazwę respondenta, jego adres email, tytuł i wiadomość oraz przycisk Wyślij i kod ochronny ReCaptcha. W konfiguracji modułu można zdefiniować adres email odbiorcy, polskie teksty etykiet i komunikatów ekranowych oraz wymagane klucze prywatny i publiczny ReCaptcha. Jeśli publikujemy na stronie więcej niż jeden formularz, możemy ustawić ich identyfikatory. Ponadto, można wyłączyć ładowanie biblioteki jQuery w przypadku, gdy jest już ładowana np. przez obsługujący witrynę szablon.

Moduł jest niezła alternatywą dla innych prostych modułów. Osiągnięcie zadowalającego wyglądu modułu wymaga drobnych zmian w arkuszach stylów.

Pobierz ze strony projektu

Sliding Form

Sliding FormWspaniałym dopełnieniem tej oferty jest niewątpliwie moduł, który udostępnił na JED Tomáš Beluský. Moduł wyświetla niewielki formularz w rozwijanym panelu doczepionym do górnej lub dolnej krawędzi okna przeglądarki. W formularzu możemy umieścić pole nazwy respondenta, jego adresu email, tematu i treści wiadomości oraz przycisk Wyślij. W przypadku nazwy respondenta i tematu można zdecydować, czy będą pokazane w formularzu i czy ich podanie będzie wymagane.

W opcjach konfiguracyjnych znajdziemy także kilka ustawień formatujących wygląd formularza.

Niestety, nie ma możliwości ochrony przed automatami-spamerami, co poważnie obniża atrakcyjność tego modułu.  

Pobierz ze strony projektu

Contact Us Widget Slider

Contact Us Widget SliderJeśli zależy Ci na tego typu widżecie, możesz skorzystać z modułu Priama Talukdera z www.joomexperts.com. Wprawdzie i tu ochrona antyspamowa  jest mało skuteczna – losowo  wyświetlane  są dwa pytania, na które respondent musi odpowiedzieć, ale lepsza taka szczątkowa ochrona, niż żadna. Ktoś, kto poznał jedynie podstawy programowania w PHP bez trudu zwiększy liczbę tych losowych pytań o kilka następnych.

W formularzu wyświetlane jest pole adresu email, pole tytułu i pole przeznaczone na wiadomość. Opcje konfiguracyjne pozwalają ustalić położenie formularza i jego rozmiary.

Aby skorzystać z modułu na stronach polskojęzycznych, konieczna jest ingerencja w kod źródłowy modułu i zastąpienie angielskich etykiet i komunikatów polskimi albo implementacja obsługi tłumaczeń.  

Pobierz ze strony projektu

Ostatnio zmieniany Wt. 7 Paź 2014

Najnowsze od Stefan Wajda