Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
StartPublikacjeTworzenie menu w Joomla! 3.x

Tworzenie menu w Joomla! 3.x

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Mimo, że najważniejszym elementem Twojego serwisu jest wartościowa i ciekawa treść, to chyba zgodzisz się ze mną, że jeżeli internauta nie będzie potrafił w prosty sposób do niej dotrzeć, to spowoduje, że szybko zrezygnuje z odwiedzin i może już więcej nie wrócić!

Musisz więc dobrze przemyśleć cały system nawigacji serwisu. Powszechnie wiadomo jest, że podstawą poruszania się po stronach WWW są tzw. hiperłącza, dzięki którym poszczególne elementy serwisu połączone są w jedną całość.

Jeżeli dobrze przemyślisz i zaprojektujesz hiperłącza w swoim serwisie, umożliwisz internautom odnalezienie poszukiwanej treści, a także poinformujesz go, w którym miejscu serwisu się znajduje, oraz jak ma powrócić do miejsca, w którym już był.

Nie będę się w tym miejscu rozwodził nad tym, w którym miejscu serwisu powinno znajdować się menu - zapewne znajdą się zwolennicy tzw. menu poziomego, jak i pionowego. Wśród zwolenników menu pionowego znajdziesz takich, którzy twierdzą, że menu znajdujące się po prawej stronie jest bardziej efektywne od tradycyjnego - znajdującego się po lewej stronie.

Jeżeli ten temat Cię interesuje, zajrzyj do artykułu: System nawigacji, który opublikowałem jakiś czas temu na swoim blogu (www.slawop.net).

Zatem, zabierzmy się do pracy! Zobacz wideoporadnik przygotowany przez Mariusza Piotrowskiego, właściciela serwisu webmario.pl, który pokazuje, w jaki sposób w Joomla! 3.x utworzyć nową pozycję w istniejącym menu:

Pamiętaj o tym, że tworząc nową pozycję menu, musisz przede wszystkim zdecydować, jaki typ pozycji menu wybrać, ponieważ determinuje on sposób prezentacji treści w Twoim serwisie!

No tak, ale jak utworzyć nowe menu?

Dowiesz się tego z kolejnego wideo Jarosława Kasperka (właściciela serwisu videoporady.com.pl):

Niestety, samo utworzenie nowych menu nie spowoduje, że będą one widoczne w Twoim serwisie. Dla każdego nowego menu musisz utworzyć moduł, który następnie zostanie opublikowany w Twoim serwisie. Tworzenie modułu i połączenie go z danym menu nie jest trudne.

Nie znalazłem wideoporadnika w języku polskim pokazującego, jak to zrobić, wobec tego postanowiłem stworzyć własny. A ponieważ jest to spontaniczny efekt mojej pracy, wybacz, proszę, jakość tego nagrania.

Wierzę, że dzięki zaproponowanym przeze mnie wideoporadnikom Twój serwis niebawem będzie posiadał ergonomiczny system nawigacji.

Ostatnio zmieniany So. 19 Paź 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeTworzenie menu w Joomla! 3.x

WCAG 2.0 dla Joomla!

Twoje konto