StartPublikacjeJoomla! i WCAG 2.0

Joomla! i WCAG 2.0

Logo konkursu Strona Internetowa bez Barier organizowanego przez Fundację Widzialni Logo konkursu Strona Internetowa bez Barier organizowanego przez Fundację Widzialni
Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Czas umyka, a 31 maja 2015 roku mija termin wyznaczony podmiotom realizującym zadania publiczne na dostosowanie swoich stron internetowych do wymogów dostępności. Już dziś można z całą pewnością stwierdzić, że z obowiązku nałożonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 roku w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności nie wywiąże się... większość zobowiązanych.

Raport Polskiej Akademii Dostępności

Z badania wykonanego w ubiegłym roku w ramach Polskiej Akademii Dostępności wynika, że „Zdecydowana większość (łącznie 75%) poddanych walidacji serwisów zawiera liczbę niezgodności w zakresach, które lokują strony instytucji publicznych w kategoriach serwisów niedostępnych w stopniu znacznym (53%) oraz niedostępnych (23%)”. Co ciekawe, tylko jeden serwis (instytucji edukacyjnej) w trakcie walidacji narzędziem Utilitia uzyskał w raporcie ogólnym zero niezgodności ze standardem dostępności, co stanowiło 0,2% wszystkich przebadanych witryn.

Zainteresowanym raportem proponuję udać się na stronę Fundacji Widzialni, gdzie nie tylko można zapoznać się z raportem, ale także pobrać WCAG 2.0. Podręcznik dobrych praktyk autorstwa Artura i Przemysława Marcinkowskich czy omówienie Metodologii badań dostępności stron internetowych, wypracowanej przez Fundację Widzialni we współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

Joomla! i WCAG 2.0

Natomiast wszystkich zainteresowanych możliwościami budowy dostępnych stron internetowych w oparciu o nasz CMS zapraszam do lektury rozpoczynanego dziś cyklu Joomla! i WCAG 2.0.

Trochę na przekór przekonaniu, że o dostępności strony nie stanowią żadne „bajery”, rozpoczniemy od prezentacji kilku rozwiązań oferowanych przez projektantów rozszerzeń i szablonów dla Joomla. Trochę dlatego, że nie ma ich zbyt wiele, ale przede wszystkim dlatego, że mogą one zainteresować kwestiami dostępności stron wcale niewąskie grono „miłośników gadżetów”, a bez wątpienia mogą się przydać także i tym, którzy już się dostępnością swych stron zainteresowali.

Przede wszystkim jednak poświecimy ten cykl zgłębieniu możliwości spełnienia wymagań WCAG 2.0 w witrynach opartych na Joomla - zadaniom projektantów, redaktorów i autorów.

Tylko 7 rozszerzeń

Poszukując w centralnym katalogu rozszerzeń Joomla wyników dla słowa accessibility, trafimy do specjalnej podkategorii w dziale Style & design. Nie przeżyjemy uniesień, nie wzniesiemy okrzyków zachwytu, co najwyżej zdziwimy się, że w ofercie ponad 9 tysięcy rozszerzeń zaledwie 7 znalazło się w zestawie wspomagających budowę dostępnych stron. Dla porównania na stronie dodatków do Wordpressa znalazłem aż 48 różnych rozwiązań. 7 razy więcej!

Niewiele zmienia fakt, że oprócz tych 7 rozszerzeń w kategorii Accessibility, jest w innych działach JED jeszcze kilka, którymi można się posłużyć w poprawianiu dostępności swojej witryny. Ponadto zaprezentujemy trzy próby kompleksowych rozwiązań dla tych, którzy chcą tworzyć bardziej dostępne strony.

Ale… nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: prezentacja tych kilku rozwiązań zajmie nam mniej czasu! Poświęcimy go w kolejnych częściach cyklu na zgłębienie wytycznych WCAG 2.0 i możliwości ich wdrażania w witrynach opartych na Joomla. Bo Joomla jest gotów, by tworzyć w nim tak dostępne witryny, jak to tylko możliwe.

O czym w najbliższych odcinkach?

W drugim odcinku naszego cyklu poznamy dodatek Screen Reader & Font Size (zapraszam jutro). W kolejnym przyjrzymy się przełącznikom rozmiaru czcionek, a w następnym rozszerzeniom umożliwiającym powiększanie elementów strony. Dopełnieniem będzie przedstawienie modułu MU  Contrast. Tę część cyklu zakończymy prezentacją trzech projektów dostępnego Joomla - Joomla For All, J!Gov oraz AccesibleTemplate.

Ostatnio zmieniany Wt. 17 Mar 2015
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeJoomla! i WCAG 2.0

Twoje konto