StartPublikacjeJak stworzyć sklep internetowy? – Virtuemart 3 instalacja

Jak stworzyć sklep internetowy? – Virtuemart 3 instalacja

Oceń ten artykuł
(34 głosów)

Zastanawiałeś się, jak możesz stworzyć swój sklep internetowy?  Wykorzystaj Virtuemart, który pod koniec zeszłego roku został wydany w wersji 3.0.0 i współpracuje z najnowszą wersją Joomla 3.x.

Od czego zacząć? Najlepiej od zainstalowania Joomla w najnowszej wersji 3.3.6, która dostępna jest tutaj.  Dodatkowo zainstaluj u siebie pakiet językowy Joomla, ponieważ ten poradnik jest stworzony razem z pakietami języka polskiego dla Joomla i Virtuemart wydanymi przez Polskie Centrum Joomla i Polskie Centrum Virtuemart. Instalacja języków w J3 odbywa się na końcu instalowania CMS albo w menu Extension -> Language Manager -> (przycisk) Install Language.

Po przeprowadzeniu instalacji Joomla należy zainstalować najnowszą wersję Virtuemart, którą można pobrać stąd.  Paczka instalacyjna (com_virtuemart.3.0.0_extract_first.zip) zawiera dwa pliki, które należy wypakować do dowolnego folderu na Twoim komputerze. Pliki com_virtuemart.3.0.0.zip oraz com_virtuemart.3..0.0_ext_aio.zip, są to dwa główne pliki instalacyjne komponentu Virtuemart.

Paczka instalacyjna Virtuemart 3

 

Oba powyższe pliki należy zainstalować przez instalator Joomla, jak każdy inny komponent. Jak to zrobić?  Zaloguj się do zaplecza Joomla, z głównego menu wybierz Rozszerzenia -> Instalator.

Jak zainstalować komponent Virtuemart 3?

 

W ten sposób należy zainstalować oba pliki archiwum, jeden po drugim. O poprawnej instalacji zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem w języku angielskim.

Ważne jest aby najpierw zainstalować główny plik komponentu (com_virtuemart.3.0.0.tar.gz ).

 

Instalacja VM zakończona powodzeniem

 

Powyższy zrzut ekranu ukazuje nam informację, że komponent Virtuemart 3 został zainstalowany poprawnie, a następny krok, jaki powinieneś wykonać, to instalacja komponentu Virtuemart AIO. Potem zostanie już tylko jeden etap instalacji tłumaczenia języka polskiego dla Virtuemart.

 

Dygresja: Czym jest komponent Virtuemart AIO?

AIO zawiera w sobie zestaw dodatków i podstawowych modułów. Nadzoruje on poprawne ich działanie oraz optymalizuje aktualizację bazy danych do aktualnie zainstalowanej wersji Virtuemart.

Kiedy zainstalujemy oba pakiety instalacyjne, na zapleczu zostanie stworzone menu w sekcji Komponenty oraz dodatkowe menu szybkiego dostępu.

 

Menu nawigacyjne dla komponentu w zapleczu Joomla

 

Powyższy zrzut ekranu pokazuje, jak wygląda takie menu zaraz po instalacji angielskiej wersji Virtuemart 3.0.0. Dodatkowo dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie mieli jeszcze  żadnej styczności z VM, istnieje możliwość zainstalowania danych przykładowych (Sample Data).  Zainstalowanie tych danych zalecam wszystkim, którzy nie mieli wcześniej styczności ze sklepem Virtuemart. Podczas instalacji danych przykładowych zostanie dodanych kilka kategorii, produktów i zostanie wykonana podstawowa autokonfiguracja sklepu, która od razu pokaże jego podstawowe możliwości.

 

Ja dla celów tego poradnika skorzystam z tych danych, zainstaluję je i pokażę, jak należy się z nimi zapoznać i zmodyfikować do własnych potrzeb.

Wracając do instalacji - do ukończenia tego etapu potrzebny nam jest już tylko pakiet instalacyjny języka polskiego dla Virtuemart 3. Polskie tłumaczenie Virtuemart jest oficjalnie dostępne na stronie virtuemart.pl oraz na virtuemart.net. Utrzymywane jest na platformie Transifex, która ułatwia rozwój tłumaczeń. Dodatkowo nieoficjalną paczkę polskiego pakietu językowego dla VM3 można ściągnąć z forum.joomla.pl.  

Dygresja:

Zwracam uwagę, że na dzień pisania artykułu nie powstało jeszcze pełne polskie tłumaczenie komponentu Virtuemart. Może się zdarzyć, że po instalacji polskiego pakietu językowego nadal pewne elementy nie będą przetłumaczone. Na chwilę obecną platforma Transifex wskazuje, że tłumaczenie na język polski zostało wykonane na poziomie 83% dla VM i podstawowych dodatków. A dla samego jądra komponentu (tzw. część core) jest to poziom 99%. 

 Nie martw się jeśli po instalacji powyższej paczki języka polskiego znajdziesz nieprzetłumaczone elementy.

Ściągniętą paczkę instalacyjną należy zainstalować tak samo jak sam komponent.  Rozszerzenia -> Instalator wybierz ściągniętą paczkę instalacyjną języka polskiego dla Virtuemart 3. Po instalacji języka komponent i podstawowe jego składniki zostaną przetłumaczone.

 

Pulpit na zapleczu Virtuemar jego menu nawigacyjne

 

Powyżej przedstawiam zdjęcie głównego widoku Virtuemart 3,   zobaczymy go klikając w  Komponenty -> Virtuemart. Na głównym ekranie są pokazane statystyki sprzedaży z ostatnich 30 dni, obok w zakładce znajdują się bardziej szczegółowe statystki takie jak:

  • Ilość klientów
  • Aktywne produkty
  • Suma zamówień
  • Ilość zamówień o poszczególnych statusach (zamówione, oczekujące na realizację, zrealizowane, wysłane)

plus kilka innych ciekawych liczb na temat naszej sprzedaży.

Z kolei po lewej stronie znajduje się rozbudowany panel administracyjny sklepu.  Dzieli się on na sześć  głównych sekcji, które kategoryzują ustawienia i zarządzanie sklepem. Każdą z tych sekcji postaram się opisać przy okazji odpowiedniego etapu tworzenia sklepu.

 

Wszystkie części poradnika zostaną opracowane w taki sposób, aby czytelnik był wstanie przeprowadzić instalację w pełni funkcjonalnego i działającego sklepu internetowego opartego na systemie Joomla i komponencie Virtuemart 3.

 

A więc, kiedy kolejna część? Już niebawem! :) 

Ostatnio zmieniany Pn. 19 Sty 2015
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Oglądasz teraz:   StartPublikacjeJak stworzyć sklep internetowy? – Virtuemart 3 instalacja

Twoje konto