Wydrukuj tę stronę

Dodatki w Joomla!

Dodatki w Joomla! 3.2 Dodatki w Joomla! 3.2
Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Jakiś czas temu, w artykułach: Moduły w Joomla! 3.x i Komponenty w Joomla! 3.x, wyjaśniłem różnicę między poszczególnymi elementami serwisu: modułami, komponentami i dodatkami. Wierzę, że potrafisz już pracować z wybranymi komponentami oraz modułami.

Dzisiaj kilka słów na temat dodatków, które czasami nazywane są także pluginami lub wtyczkami. Co to takiego? Przypomnę:

To aplikacje pomocnicze, które udostępniają nowe możliwości lub wzbogacają istniejące już funkcje serwisu.

Po instalacji Joomla!, nie wszystkie dodatki są włączone, jednak te aktywne, są bardzo często niezbędne do prawidłowego działania serwisu. Pamiętaj, że możesz je wyłączyć jedynie wtedy, gdy orientujesz się, jakie będą skutki takiego działania.

Do zarządzania dodatkami systemowymi, jak również niezależnych producentów zainstalowanych przez administratora serwisu, służy menedżer Dodatki. Za jego pomocą możesz włączać, wyłączać oraz zmieniać opcje zainstalowanych dodatków.

Wygląd menedżera Dodatki w Joomla 3.2

Edytując wybrany dodatek, najczęściej zobaczysz obszar podzielony na dwie części:

  • sekcję umożliwiającą zmianę specyficznych parametrów dotyczących konkretnego dodatku;
  • sekcję, która jest taka sama dla wszystkich dodatków i umożliwia zmianę stanu publikacji, zdefiniowanie dostępu oraz kolejność występowania na liście dodatków;

Dostosowanie ustawień dodatku

Edycja ustawień dodatku

Podobnie jak w przypadku komponentu i modułów, nie jestem w stanie omówić wszystkie dodatki zainstalowane podczas instalacji Joomla!

Pokażę Ci tylko kilka wybranych dodatków!

Dodatek Artykuły – Maskuj adresy email

To ważny dodatek w Twoim serwisie! Dzięki niemu Twój serwis chroniony jest przed skryptami spamerów, które pobierają z witryn adresy e-mail. Pozyskane w ten sposób adresy spamerzy wykorzystują do rozsyłania spamu.

Dodatek ten powoduje, że adresy e-mail użytkowników Twojego serwisu są zakodowane za pomocą języka JavaScript, w efekcie czego adresy e-mail wyświetlane są jako łącza do programu pocztowego. Dzięki temu są niezrozumiałe dla robotów przeszukujących kod HTML.

Kiedy edytujesz ustawienia dodatku, będziesz mieć tylko jedną opcję o nazwie Tryb, która umożliwia wybór z listy dwóch trybów:

    Zwykły nieaktywny tekst – wówczas adresy e-mail użytkowników będą wyświetlane jako zwykły tekst;
  • Łącze do programu pocztowego – wówczas adresy e-mail użytkowników będą wyświetlane jako odnośnik do programu pocztowego w komputerze użytkownika.

Dodatek Edytor – TinyMCE

Umożliwia konfigurację domyślnego edytora w Joomla! Za jego pomocą możesz ustawić m.in. tryb wyświetlania edytora, jego tzw. skórkę, sposób kodowania encji, a także, czy system ma konwertować adresy do zasobów wewnętrznych Twojego serwisu na adresy względne (np. /images/artykuly/zdjecie.jpg), czy na adresy bezwzględne (np. http://www.twojastrona.pl//images/artykuly/zdjecie.jpg);

Dodatki z rodziny XTD

Jeżeli w oknie Dodatki: Dodatki, za pomocą filtra Wybierz typ, wybierzesz pozycję editors-xtd, to zobaczysz listę dodatków, które wzbogacają funkcje edytorów m.in. o przyciski pojawiające się pod edytorem.

Standardowe przyciski znajdujące się pod edytorem TinyMCE

Dodatki z rodziny System

Jeżeli w oknie menedżera dodatków, za pomocą filtra Wybierz typ, wybierzesz pozycję system, to zobaczysz listę dodatków, które udostępniają wiele globalnych funkcji systemowych, takich jak np. obsługa pamięci podręcznej, czy diagnostykę.

Kilka przykładów:

  • System – Pamięć podręczna – włącza lub wyłącza przechowywanie stron serwisu w pamięci podręcznej przeglądarki użytkownika;
  • System – Proste adresy – zamienia generowane przez Joomla! dynamiczne adresy URL na proste i przyjazne dla wyszukiwarek.
  • System – Zapamiętaj mnie – umożliwia włączenie funkcji umożliwiającej witrynie zapamiętanie zarejestrowanych użytkowników, dzięki czemu nie muszą się oni logować za każdym razem, kiedy odwiedzają witrynę;

Zobacz krótki film video mojego autorstwa, prezentujący kilka wybranych dodatków w Joomla! 3.2:

Ostatnio zmieniany Pn. 30 Gru 2013
comments powered by Disqus

Najnowsze od Sławomir Pieszczek