Wydrukuj tę stronę

Ocena przydatności Joomla!

Ocena przydatności Joomla!
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W jaki sposób przekonać się, czy Joomla! spełni twoje wymagania? Dostarczamy Ci tutaj kilku wskazówek.

Ogólnie pojęta ocena przydatności

Istnieje kilka czynników, które mogą Ci pomóc w wyrobieniu sobie zdania na temat możliwości Joomla!.

Witryny internetowe oparte na Joomla!

Jednym ze sposobów oceny konkretnego CMS jest obejrzenie opartych na nim witryn internetowych. Nie jest możliwa dokładna ocena liczby witryn internetowych wykorzystujących środowisko Joomla!, ale wiemy, że do połowy 2012 roku pakiet instalacyjny został pobrany z witryny projektu ponad 30 milionów razy.

Istnieje katalog nazwany Showcase Directory (ang. ‘przegląd witryn’), dzięki któremu możesz obejrzeć wiele przykładów witryn opartych na środowisku Joomla!. Oczywiście jest to tylko mały ułamek z ogólnej liczby wszystkich witryn na świecie opartych na Joomla!. (Wcześniej katalog prowadzony był na oficjalnym forum, gdziie wciąż dostępne jest archiwum przeglądu witryn.

Do Twojej dyspozycji dostępna jest też prosta strona demonstracyjna, która zawiera mnóstwo przydatnych informacji o właściwościach środowiska Joomla! oraz o społeczności Joomla!.

Jeżeli zajmujesz się oceną przydatności środowiska Joomla! z punktu widzenia szkoły, wyższej uczelni lub organizacji niedochodowej, mogą Cię zainteresować wątki na oficjalnym forum Joomla! w dziale Schools and Universities (ang. ‘szkoły i wyższe uczelnie’.

Oczywiście nie zapomnij, że dobrym przykładem na to, do czego można wykorzystać środowisko Joomla!, są wszystkie witryny joomla.org, ponieważ oczywiście wszystkie one działają w oparciu o nasze ulubione narzędzie CMS.

Rozszerzenia

Istotną cechą Joomla! jest możliwość łatwej rozbudowy funkcjonalności tego środowiska poprzez rozszerzenia tworzone przez programistów zewnętrznych, niezaangażowanych w tworzenie samego środowiska. Rozszerzenia to aplikacje nienależące do jądra środowiska, które mogą zostać zainstalowane dodatkowo, a ich zadaniem jest dostarczenie środowisku określonej dodatkowej funkcjonalności. Środowisko Joomla! zostało zaprojektowane i stworzone z myślą o rozszerzaniu jego możliwości. Rozszerzenia po zainstalowaniu wyglądają i działają tak, jakby były częścią jądra środowiska.

Siłą środowiska Joomla! jest ogromna, aktywna społeczność programistów, którzy tworzą rozszerzenia. Obecnie dostępnych jest ponad 5 000 rozszerzeń i z każdym dniem przybywa kolejnych. Wiele z nich to aplikacje upowszechniane bezpłatne, podobnie jak samo środowisko Joomla!, ale są też i takie, które są dostępne na zasadach komercyjnych. Odwiedź witrynę Joomla! Extensions Directory (ang. ‘katalog rozszerzeń joomla’), by poznać różnorodność dostępnych rozszerzeń.

Społeczność

Społeczność twórców oprogramowania to część większej wspólnoty Joomla!. Dla przykładu na różnych forach Joomla! zarejestrowanych jest ponad 200 000 aktywnych użytkowników, przy czym dziennie dołącza około 150 nowych. Fora są bardzo aktywną formą wymiany informacji. Przy ponad 1 200 nowych wiadomości dziennie dostarczają szeroko pojętego wsparcia użytkownikom środowiska. Odwiedź forum >General Questions (ang. ‘pytania ogólne’), by poznać rodzaje pytań, na jakie udzielane są odpowiedzi na forach.

Wsparcie

Istotnym pytaniem przy ocenie przydatności dowolnego oprogramowania jest jakość dostępnego wsparcia. Oprócz wsparcia dostępnego na forach, Joomla! to ogromna społeczność profesjonalistów zaznajomionych z technologiami internetowymi oraz organizacji doradczych, które wykorzystują Joomla! do tworzenia i utrzymania bardzo różnorodnych witryn internetowych. Odwiedź forum Professional Services (ang. ‘Usługi profesjonalne’), by poznać tę społeczność. Jednocześnie wzrasta liczba lokalnych grup użytkowników Joomla!.

Ocena funkcjonalności

Być może będziesz chciał ocenić szczegółowe funkcje i możliwości, jakie daje Joomla! oraz jak za pomocą tego środowiska tworzona jest witryna internetowa. Podczas oceny funkcjonalności środowiska Joomla! należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

Pierwsza z nich to wyrobienie sobie pojęcia na temat funkcji, jakich dostarcza samo środowisko Joomla!.

Druga to uzyskanie świadomości, w jaki sposób na swojej stronie możesz wykorzystać mechanizm rozszerzeń.

Funkcjonalność jądra Joomla!

Podczas oceniania środowiska Joomla! warto rozpoznać, jakich funkcji dostarcza jądro. Jeżeli programowanie aplikacji internetowych oraz oprogramowanie CMS to dla ciebie nowość, dobrym miejscem na początek jest Joomla! Przewodnik dla początkujących lub w wersji angielskiej Absolute Beginner’s Guide to Joomla!.

Jeżeli masz już pewne doświadczenie, być może będziesz wolał wypróbować Joomla! dzięki witrynie Joomla! Demo. Alternatywnie możesz pobrać i zainstalować środowisko wraz z  przykładową witryną Joomla! na swoim komputerze. Instrukcje, jak tego dokonać, znajdziesz w Joomla 1.5. Szybki start lub w wersji angielskiej: Quickstart Guide (ang. ‘Przewodnik dla niecierpliwych’). (Zauważ, że jeżeli chcesz zainstalować przykładowe dane wystarczy, jeżeli naciśniesz przycisk „instaluj przykładowe dane” w szóstym kroku procesu instalacji).

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, możesz wypróbować funkcje „zaplecza” służące do administrowania witryną działającą pod kontrolą Joomla! i sprawdzić jak tworzy się menu, strony, artykuły i używa innych składowych tworzących witrynę. Wszystko, co jest elementem przykładowej witryny zostało stworzone za pomocą funkcji i mechanizmów jądra środowiska Joomla!.

Rozszerzenia Joomla!

Jak już wspomniano, obecnie dla środowiska Joomla! dostępnych jest ponad 5 000 rozszerzeń i z każdym dniem przybywa nowych. Co prawda witryna może zostać zbudowana wyłącznie w oparciu o możliwości oferowane przez jądro środowiska, jednak prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z rozszerzeń. Niezależnie od tego, jak duża i jak bardzo rozbudowana jest witryna oparta na środowisku Joomla!, większość z nich i tak korzysta z pewnej liczby rozszerzeń, więc rozpoznanie możliwości najważniejszych rozszerzeń, z których zamierzasz skorzystać, powinno być elementem oceny.

Dopasowanie Joomla! do twoich możliwości

Rozszerzenia to gotowe aplikacje, gotowe do instalacji i użycia. Do ich wykorzystania nie jest potrzebna wiedza z zakresu programowania. Innym sposobem na zwiększenie możliwości środowiska Joomla! jest dopasowanie go do swoich możliwości. Joomla! został tak zaprojektowany, byś na kilka sposobów mógł rozszerzać i dopasowywać go stosownie do swoich wymagań.

Wygląd witryny internetowej – kolory, elementy graficzne, czcionki itp. – jest zarządzany przez tzw. szablon. Domyślnie Joomla! jest instalowany wraz z trzema szablonami, a kolejne są dostępne w postaci rozszerzeń. Jeżeli znasz HTML i CSS, stosunkowo łatwo stworzysz własny szablon i dopasujesz do swoich możliwości. Jeżeli chcesz poznać sposób wykorzystania szablonów, zajrzyj do Template Tutorial (ang. ‘szablony – samouczek’).

Ponieważ Joomla! to środowisko o otwartym kodzie, jego dowolna część może być dowolnie zmieniana w zależności od potrzeb. Dodatkowo Joomla! dostarcza mechanizmu tzw. „nadpisywania szablonem” („nakładania szablonu”, „podmiany szablonów”), który pozwala ci na tworzenie jednego lub wielu małych własnych programów, które zmieniają (nakładają się na) części standardowych programów tworzących środowisko. Te programy działają wspólnie z programami tworzącymi jądro Joomla!, a ich wykorzystanie nie pociąga za sobą konieczności zmiany żadnych plików jądra. Nakładanie szablonu pozwala w łatwy sposób dopasować w zasadzie dowolną część wykorzystywaną przez środowisko do składania wyglądu strony.

Ocena techniczna

Joomla! bazuje na PHP oraz MySQL, czyli zdecydowanie najpowszechniejszych technologiach wykorzystywanych do tworzenia aplikacji internetowych. Oczywiście, Joomla! jest projektem o otwartym kodzie, podobnie jak PHP czy MySQL. Rozwiązania techniczne środowiska biorą pod uwagę fakt, że pomimo oczywistych zalet płynących z wykorzystania gotowego środowiska CMS do budowy witryny internetowej, każda z nich jest inna i nie ma jednego rozwiązania, czy środka, który spełni wszystkie wymagania.

Stąd pomysł, by uczynić środowisko Joomla! tak prostym w rozbudowie, jak to tylko możliwe, ale jednocześnie dając użytkownikowi do dyspozycji bogaty i stabilny zestaw funkcji, czyli jądro. Jak już wcześniej wspomniano Joomla! może być rozszerzany na wiele sposobów, w tym poprzez instalację rozszerzeń, własne szablony, nakładki na szablony oraz poprzez zmianę aplikacji tworzących jądro środowiska. 

Ostatnio zmieniany Cz. 15 Sie 2013
comments powered by Disqus

Najnowsze od Stefan Wajda