Wiadomości sponsorowane

Konferencja Open source w biznesie to bezpłatne wydarzenie poruszające tematykę rozwiązań otwartych i ich praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie. Wydarzenie ma na celu zrzeszenie zawodow

Nazwa Joomla!

Nazwa Joomla! to zapisana w języku angielskim wymowa słowa pochodzącego z środkowoafrykańskiego języka suahili. Słowo to tłumaczy się: „wszyscy razem” lub „wspólnie” lub też „jako całość”. W języku polskim wymawiamy się je „dżumla!”.

Nazwa ta w sierpniu 2005 r. została wybrana w miejsce poprzedniej - Mambo, gdy cała społeczność jego twórców i użytkowników jednomyślnie zaangażowała się w obronę zasad wolności i nieskrępowanego rozwoju, które były głównym i prawdziwym źródłem sukcesu i wyróżnień zdobytych przez ten projekt. Wybrano ją spośród kilku tysięcy projektów zgłoszonych przez społeczność użytkowników. Decyzję o wyborze nazwy poprzedziła żmudna sesja recenzji dokonywanych przez specjalistów z zakresu promocji i marketingu, którzy orzekli, że Joomla! będzie najlepszym wyborem.

Polskie kłopoty z odmianą

Nowo narodzony Joomla! sprawiał polskim użytkownikom niemały kłopot płciowo-językowy…. Najpierw, nie wiadomo czemu założono, że to „panienka”, ale w rocznicę narodzin Centrum Projektu oświadczyło, że dziecię płeć ma… męską!, bo jakże inaczej mogła zdecydować męska większość wśród projektantów. Na wskutek tego oświadczenia gdzieniegdzie płeć pozamienialiśmy, ale wątpliwości pozostały.

Tłumacząc Joomla! 1.5, uznaliśmy, że skoro polskie odpowiedniki nazwy - słowa 'razem' czy 'wspólnie' - są przysłówkami, to i nazwę 'Joomla!' należy potraktować jak nieodmienny przysłówek. Ale że kłopot dał o sobie znać w odmianie zaimków i czasowników, zwykliśmy je odnosić do słów ogólniejszych - 'program' czy 'system'. Mówimy zatem i piszemy: „ten Joomla!” a nie „ta Joomla!”.

Ochrona nazwy i logo Joomla!

Nazwa i logo Joomla są chronionymi znakami towarowymi, toteż ich wykorzystanie musi spełniać pewne warunki. W wielu przypadkach wymaga uzyskania zgody (zezwolenia) fundacji Open Source Matters.

Żadnej zgody nie wymaga wykorzystanie nazwy czy logo Joomla! w celach czysto informacyjnych, na przykład w publikacjach prasowych czy w prezentacjach.

Bez specjalnego zezwolenia można tez umieścić na swojej witrynie plakietki według poniższych wzorów, by wyrazić swe wsparcie projektu.

Plakietka: Wykonano w Joomla       Plakietka Społeczność Joomla

Jeżeli chcesz wykorzystać nazwę lub logo Joomla! w innych celach, niż czysto informacyjne lub znaki przedstawione powyżej, musisz powiadomić o tym lub uzyskać zgodę Open Source Matters - właściciela znaku towarowego Joomla!. Więcej informacji znajdziesz w poniższych materiałach

Ostatnio zmieniany Pn. 9 Wrz 2013
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Kto używa Joomla?

Prezentacje

Mam witrynę w Joomla!

Realizacje

Twoje konto

  • Smarthost.pl - Złoty Sponsor JoomlaDay Polska 2017
  • TechData - Złoty Sponsor JoomlaDay Polska 2017
  • OpenSourceMatters - Sponsor Premium JoomlaDay Polska 2017
  • Joomla-Monster.com - Srebrny Sponsor JoomlaDay Polska 2017
  • RS Joomla - Srebrny Sponsor JoomlaDay 2017
  • CloudAccess.net - Srebrny Sponsor JoomlaDay 2017
  • PIXPRO - Brązowy Sponsor JoomlaDay Polska 2017
  • Veeam - Brązowy Sponsor JoomlaDay Polska 2017
  • 48 media - Brązowy Sponsor JoomlaDay Polska 2017