
Nazwa ta w sierpniu 2005 r. została wybrana w miejsce poprzedniej - Mambo, gdy cała społeczność jego twórców i użytkowników jednomyślnie zaangażowała się w obronę zasad wolności i nieskrępowanego rozwoju, które były głównym i prawdziwym źródłem sukcesu i wyróżnień zdobytych przez ten projekt. Wybrano ją spośród kilku tysięcy projektów zgłoszonych przez społeczność użytkowników. Decyzję o wyborze nazwy poprzedziła żmudna sesja recenzji dokonywanych przez specjalistów z zakresu promocji i marketingu, którzy orzekli, że Joomla! będzie najlepszym wyborem.
Polskie kłopoty z odmianą
Nowo narodzony Joomla! sprawiał polskim użytkownikom niemały kłopot płciowo-językowy…. Najpierw, nie wiadomo czemu założono, że to „panienka”, ale w rocznicę narodzin Centrum Projektu oświadczyło, że dziecię płeć ma… męską!, bo jakże inaczej mogła zdecydować męska większość wśród projektantów. Na wskutek tego oświadczenia gdzieniegdzie płeć pozamienialiśmy, ale wątpliwości pozostały.
Tłumacząc Joomla! 1.5, uznaliśmy, że skoro polskie odpowiedniki nazwy - słowa 'razem' czy 'wspólnie' - są przysłówkami, to i nazwę 'Joomla!' należy potraktować jak nieodmienny przysłówek. Ale że kłopot dał o sobie znać w odmianie zaimków i czasowników, zwykliśmy je odnosić do słów ogólniejszych - 'program' czy 'system'. Mówimy zatem i piszemy: „ten Joomla!” a nie „ta Joomla!”.
Ochrona nazwy i logo Joomla!
Nazwa i logo Joomla są chronionymi znakami towarowymi, toteż ich wykorzystanie musi spełniać pewne warunki. W wielu przypadkach wymaga uzyskania zgody (zezwolenia) fundacji Open Source Matters.
Żadnej zgody nie wymaga wykorzystanie nazwy czy logo Joomla! w celach czysto informacyjnych, na przykład w publikacjach prasowych czy w prezentacjach.
Bez specjalnego zezwolenia można tez umieścić na swojej witrynie plakietki według poniższych wzorów, by wyrazić swe wsparcie projektu.
Jeżeli chcesz wykorzystać nazwę lub logo Joomla! w innych celach, niż czysto informacyjne lub znaki przedstawione powyżej, musisz powiadomić o tym lub uzyskać zgodę Open Source Matters - właściciela znaku towarowego Joomla!. Więcej informacji znajdziesz w poniższych materiałach
- Wykorzystanie nazwy i logotypu Joomla!
- Warunkowe wykorzystanie logo i znaków graficznych (Conditional Use Logos)
- Brand Manual and Limited Use Logos (Podręcznik marki oraz warunkowe użycie logotypów)