Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
ZasobyNa Twoją witrynęPisz blogi! - test porównawczy

Pisz blogi! - test porównawczy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pisz bloga!Pisanie blogów jest na tyle popularne, że ludzie zaczęli używać osobnych, instalowanych na własnym PC-cie programów do pisania swoich tekstów. Jest to dosyć wygodne. Nie trzeba już tracić czasu i nerwów na łączenie się ze swoim dostawcą bloga. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tak jest zwyczajnie łatwiej.


Teraz nasi użytkownicy, którzy mają kłopoty z obsługą skomplikowanych czynności mogą pisać tak, jakby korzystali ze starego dobrego Worda. Mogą to robić nawet nie mając stałego połączenia z internetem! Który administrator portalu społecznościowego nie chciałby udostępnić swoim użytkownikom łatwego sposobu na zostanie redaktorem?

Wśród licznych propozycji, które można z powodzeniem znaleźć w internecie, weźmiemy pod lupę trzy: Blogg-X (program w technologii AdobeAir dedykowany systemowi Joomla!) Live Writer Microsoftu i ScribeFire (wtyczka do przeglądarek internetowych).

Konieczność uważnego dobierania dodatków, które się instaluje w swojej stronie to rzecz oczywista dla bardziej zaawansowanych webmasterów. Niektóre wtyczki, czy komponenty potrafią wywoływać między sobą konflikty lub obciążać mocno serwer, więc zanim cokolwiek zainstaluję, zastanawiam się zawsze trzy razy i sprawdzam w środowisku testowym (patrz JSAS, XAMP). Dobrze więc jest wiedzieć, które propozycje są godne uwagi.

A jak jest z blogiem pod Joomla!? Postarałem się o przystosowanie swojej strony: wsd.donorione.org do obsługi dość szerokiego wachlarza formatów XML-RPC, dzięki czemu nie było problemów z zastosowaniem wymienionego oprogramowania. Nie obyło się jednak bez wysiłku. Nie jest celem tego tekstu, by uczyć, jak sprzęgnąć LiveWritera, czy Blogg-X z joomlową! stroną, więc poniżej, w sekcji o skutecznej konfiguracji usług podam tylko, gdzie tego szukać.


Najważniejsze kryteria testów

Trzeba też na początku jasno powiedzieć, że chcemy naszym użytkownikom zaproponować coś skutecznego, łatwego w obsłudze, zgodnego z Joomla!, darmowego i w języku polskim. Stąd właśnie poniższe kryteria:

  • skuteczna konfiguracja i połączenie z CMS-em
  • łatwość w obsłudze
  • funkcjonalność edytora
  • kompatybilność z formatem artykułów Joomla!
  • obsługa mediów
  • edytowanie meta tagów
  • bezpieczeństwo danych
  • możliwość zarządzania istniejącymi wpisami
  • lokalizacja i obsługa języka polskiego
  • dodatki

Konfiguracja i połączenie z CMS

Na dobry początek sama instalacja programów.

  $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
poprawna konfiguracja usługi   + + +

We wszystkich przypadkach samo „połączenie się” udało się osiągnąć. Najłatwiejsze jest to w przypadku aplikacji Blogg-X. Od samego początku wiadomo co trzeba zrobić i jak. Instalujemy u siebie AdobeAir (jeśli jeszcze nie mamy) oraz Blogg-X i instalujemy na naszej stronie wtyczkę do obsługi tego programu. Wszystko pobieramy z jednego miejsca. Instalacja bezproblemowa. AdobeAir na szczęście nie ma wielkich wymagań.

Jeżeli chodzi o skuteczne używanie LiveWritera, to trzeba mieć sporo samozaparcia i dobrze przegooglować internet, żeby trafić na właściwy wątek Forum użytkowników joomla, żeby się zorientować, że ktoś już ten temat przerabiał i, że w ogóle są wtyczki (MetaWeblog API plugin oraz RSD plugin), które to umożliwią.

Jeżeli chodzi o niektóre funkcje ważne dla joomla!, to trzeba poszukać dodatków (plugins), które pozwolą nam mieć „readmore” (tego też nie ma w oficjalnym repozytorium), czy "pagebreak" (to akurat jest). Jeżeli chcemy tworzyć szablony (TextTemplate plugin), to mamy kolejny stopień utrudnienia, ale sam rezultat jest godny uwagi.

W przypadku ScribeFire nie obędzie się bez dwóch pluginów joomla, które instalowaliśmy dla LiveWritera. Sama instalacja jest bardzo prosta. Chyba już wszyscy używają wtyczek do swoich przeglądarek, a ScribeFire występuje w wersjach dla IE, FireFoxa i Chrome.


Łatwość obsługi - istotna sprawa

Jeżeli rzeczywiście chcemy ułatwić dodawanie tekstów do bloga, to program sam w sobie musi być prostszy w obsłudze niż edytowanie artykułów na stronie www.

Łatwość obsługi   Blogg-X LiveWriter ScribeFire
gotowy do pisania zaraz po uruchomieniu   - + +
intuicyjny interfejs   + + -
łatwa obsługa wielu witryn   + + +
obsługa w jednym oknie edytora   - + +
łatwa obsługa kategorii/sekcji   + - -

Oczywiście nie wszystkie elementy tu uwzględnione mają jednakową wartość. Najważniejsze jest, by program do rozpoczęcia pracy nie wymagał innych czynności niż uruchomienie oraz intuicyjny, przejrzysty interfejs.

Jeśli chodzi o sprawne przystąpienie do pracy, to najlepiej wypada LiveWriter. Będąc bardzo prosty w użyciu, udostępnia wiele zaawansowanych funkcji. ScribeFire trochę gorzej, ale dla nieobeznanych z wtyczkami i używaniem dodatków do przeglądarek może okazać się trudny w opanowaniu, szczególnie, że intuicyjność pozostawia jednak trochę do życzenia! Rozpoczęcie pracy w Blogg-X wymaga już kilku kliknięć w programie. Całe szczęście, że interfejs jest bardzo prosty. Łatwo można się nauczyć obsługi wszystkich jego funkcji.

interfejs Blog-X


Funkcjonalność edytora

Nawet jeżeli kładziemy największy nacisk na prostotę obsługi, to i tak nie można uznać edytora blogów za udanego, jeżeli jego funkcje nie pozwalają nam zrobić tego, co chcemy, a co udostępnia nasz system CMS. Edytor i CMS muszą ze sobą dobrze współpracować, a Joomla! jest dość specyficzny.

Funkcjonalność edytora $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
przycisk readmore   + + -
przycisk page break   + + -
obsługa mediów
dodawanie mediów bez skomplikowanego konfigurowania   + - -
dodawanie mediów API/FTP   + + -
zarządzanie mediami   + - -
tworzenie katalogów   - + -
edycja metatagów   - - -

Przyciski Joomla! „readmore” i „page break” odpowiadają pewnym funkcjom, które stanowią część samego systemu CMS, więc bez nich nie da się prawidłowo tworzyć artykułów w naszym blogu. Już na wstępie można powiedzieć, że ScribeFire się na tym etapie zdyskwalifikował. Nic się nie da zrobić. Nie ma wtyczek do wtyczki… Hardcorowym miłośnikom ScribeFire i Joomla! razem wziętych pozostaje pisanie tekstów w trybie źródłowym HTML. Powodzenia!

Z LiveWriter'em jest pewien problem… na szczęście do rozwiązania. Nie ma „readmore”, ani „page break”, ale można w internecie znaleźć wtyczki, które pozwalają ten problem załatwić. Obsługa mediów… Hmm… Używając LiveWritera przez ftp można skutecznie dodawać zdjęcia i inne pliki na stronę. Przez API (MetaWeblog) nie działa. Komu zależy na używaniu tych programów, to niech rozwiąże sobie problemy z konfiguracją i uprawnieniami dostępu do ftp. Co więcej, trzeba dla swoich blogerów (jeśli mamy takich użytkowników) przygotować osobne konto ftp! Przecież nie udostępnimy wszystkim loginu webmastera lub administratora serwera!!!

ScribeFire niestety poległ. Można zagnieżdżać w artykułach pliki już umieszczone w internecie, ale wrzucać na swój serwer już nie. Ani API, ani FTP nie zadziałało. Ftp jest jednak kłopotliwe, jeżeli porównać je z używaniem API, a tu sprawdza się jedynie Blogg-X! Wszystkie ważne przyciski są na miejscu. Świetna obsługa i zarządzanie mediami. Intuicyjne menu, łatwa obsługa - to są kolejne jego zalety. Szczególnie podoba mi się zautomatyzowana procedura dodawania zdjęć grupowo - świetne rozwiązanie, którego tak bardzo brakuje mi w Joomla!. Jeżeli ktoś chce prowadzić fotobloga, to się ucieszy z tej opcji; jaka szkoda, że nie ma możliwości tworzenia nowych katalogów… a LiveWriter, jak już się go zmusi do przesyłania zdjęć, to katalogi zakłada sam. Widać nie można mieć wszystkiego.

Nie do przebolenia jest dla mnie fakt, że żaden z testowanych programów nie daje możliwości edytowania meta tagów. Słowa kluczowe i opis trzeba będzie dodawać ręcznie… ciekawe kto się tym będzie zajmował???

Funkcjonalność edytora cd. $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
podgląd artykułu   - + +
pobieranie template ze strony   - + -

Podgląd artykułów w trakcie pisania przydaje się każdemu kto dba o estetykę bloga. Tu odstaje niestety Blogg-X. Bardzo przydatna wydaje się możliwość prezentowana przez LiveWritera - pobiera on ze strony motyw graficzny () wraz z zestawem istotnych stylów css, co sprawia, że pisząc mamy ogląd strony bardzo zbliżony do tego, co będzie rezultatem końcowym. To prawie jak pisanie "na żywo". Duży plus za to udogodnienie.


Kolejna istotna sprawa, to przystosowanie edytora do współpracy ze specyficznym systemem przydzielania wpisów do sekcji i kategorii.

Kategorie i sekcje $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
obsługa kategorii/sekcji   + + +
zmiany kategorii/sekcji   + - -
obsługa kategorii frontpage   + + +

Jeżeli publikując swój wpis do bloga pomylisz przypadkiem kategorię lub sekcję, to nie licz, że uda Ci się to poprawić w LiveWriterze lub ScribeFire. (Dobrze jest w ustawieniach LiveWritera zaznaczyć opcję „Przypomnij mi o wyborze kategorii przed opublikowaniem”) Za to Blogg-X nie miał z tym żadnych problemów. Kolejny plus tego programu to najbardziej prawidłowa (właściwa dla CMS'u) i łatwa do zrozumienia obsługa sekcji i kategorii.

Live Writer


Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
Możliwość podawania haseł na bieżąco   - + -
Możliwość zapamiętywania haseł przez program   + + +

I tu właściwie egzamin zdaje tylko LiveWriter. Kiedy z danego komputera z internetem łączy się wiele osób, a nawet dla samego zabezpieczenia się przez włamywaczami - przydatna jest możliwość podawania poufnych danych tylko wtedy, kiedy są potrzebne. Blogg-X i ScribeFire do poprawnego działania potrzebują stale mieć zapisane w ustawieniach pełne dane do konfiguracji konta, w tym hasła. LiveWriter może je zapamiętać, jeśli chcemy, ale fakt, że nie jest to konieczne postrzegam jako zaletę.


Możliwość zarządzania istniejącymi wpisami

Zarządzanie istniejącymi artykułami $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
kasowanie artykułów   + + +
obsługa funkcji "publikuj"   + + +
edytowanie gotowych   + + -
zapisywanie wersji lokalnej tekstu   - + +
obsługa funkcji archiwum Joomla   + - -

Brak obsługi funkcji „readmore” w ScribeFire sprawia, że pobieranie z internetu raz opublikowanej treści, by ją ponownie edytować kończy się rozczarowaniem. Wszystko, co znajdowało się poniżej „readmore” znika! Kolejny raz okazuje się, że ta, skąd innąd udana wtyczka do przeglądarek, nie nada się do naszych celów.

Zarządzanie istniejącymi artykułami jest zdecydowanie najbardziej zaawansowane w Blogg-X, ale LiveWriter ustępuje mu tylko nieznacznie. Za to pewnymi mankamentami Blogg-X są brak zapisywania lokalnej (off line) wersji tekstu (przydaje się, gdy pracujemy nie mając dostępu do internetu) i robienie podglądu rezultatu naszej pracy w trakcie pisania.

ScribeFire

Obsługa funkcji „archiwum” to sympatyczny dodatek, ale raczej nie stanowi czegoś istotnego.


Obsługa języka polskiego

Obsługa języka polskiego $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
polski interfejs programu   - + +
tytuły z polskimi znakami   + + +
poprawna obsługa polskich znaków   + (brak ż) + -
korekta i słownik języka polskiego   - + +

Na pochwałę zasługuje tu tylko LiveWriter. Polskie znaki, pełna obsługa polskich tytułów i korekta w języku polskim sprawiają, że edycja w tym programie to przyjemność.

Niestety nie można tego powiedzieć o ScribeFire - to prawdziwa męczarnia, szczególnie, gdy chcemy wrócić do edytowanego wcześniej wpisu - w tytule wszystkie litery z ogonkami zamieniają się w chińszczyznę… nawet korekta i polski interfejs nie zmazują tego fatalnego błędu.

Kiepsko wypada Blogg-X. Program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej (co niestety dla wielu jest sporą barierą do pokonania), brak mu też korekty i polskiego słownika (co może jeszcze dałoby się jakoś znieść)… ale co najdziwniejsze, nie da się w nim uzyskać litery 'ż'. Może można się obyć bez 'ż', ale jak??? Zdaje się, że "prawy_alt+z" przypisane jest do jakiegoś skrótu klawiaturowego…


Na koniec - dodatki

Dodatki $ Blogg-X LiveWriter ScribeFire
integracja z przeglądarką   - + (plugin) +
pluginy   - + -
technorati tags   - + +
trackback   - - +
ping services   - + +
obsługa szablonów   - + (plugin) +

To już nie są kluczowe właściwości, ale mogą się przydać. Dodawanie wtyczek jest właściwie możliwe tylko w LiveWriterze. Reszta to opcje przewidziane przez autorów programów. Sporo ma ich ScribeFire, Blogg-X wcale. Znów najlepiej wypada LiveWriter.


Sposób oceniania

Test poprawnego uruchomienia usługi potraktowałem jako czynnik kwalifikujący do dalszego testowania i ponieważ wszystkie programy przeszły go pozytywnie, to nie uwzględniam tych wartości w ocenie.

Pozostałe kategorie podzieliłem według ważności i przydzieliłem im wartość procentową wyniku całości testu. Wynik końcowy jest sumą tak obliczonych punktów.

Podsumowanie wyników

Cecha Znaczenie w teście Blogg-X LiveWriter ScribeFire
poprawna konfiguracja usługi   1/1 1/1 1/1
łatwość obsługi 25% 3/5 (0,150) 4/5 (0,200) 3/5 (0,150)
funkcjonalność edytora 25% 5/7 (0,178) 4/7 (0,143) 0/7 (0,000)
funkcjonalność edytora cd 5% 0/2 (0.000) 2/2 (0,050) 1/2 (0,025)
poprawna konfiguracja usługi 5% 3/3 (0,050) 2/3 (0,033) 2/3 (0,033)
poprawna konfiguracja usługi 5% 1/2 (0,025) 2/2 (0,050) 1/2 (0,050)
zarządzanie istniejącymi artykułami 5% 4/5 (0,040) 4/5 (0,040) 3/5 (0,030)
obsługa języka polskiego 25% 2/4 (0,125) 4/4 (0,250) 3/4 (0,187)
dodatki 5% 0/6 (0,000) 5/6 (0,041) 5/6 (0,041)
Suma punktów   17/33 25/33 18/33
Wynik końcowy   57% (0,568) 80% (0,807) 52% (0,516)

Werdykt

3 miejsce

ScribeFire właściwie zdyskwalifikował się sam… zbyt wiele istotnych funkcji tu nie działa, a już szczytem jest brak współpracy z „readmore” i „page break”, a nie wspomnę już o innych rzeczach. Programik pewnie spisywałby się świetnie z innymi platformami do blogowania, ale u nas odpada w przedbiegach. Mimo iż różnica w wyniku końcowym jest niewielka w porównaniu z Blogg-X, to użyteczność ScribeFire nadal pozostaje bardzo mocno wątpliwa. Z całego programu najlepiej przypadły mi do gustu dodatki i integracja z przeglądarką internetową.

2 miejsce

Blogg-X, dedykowany program do współpracy z Joomla! powinien być zwycięzcą. Pod wieloma względami jest bardzo dobry. Z pewnością świetnie pasuje do CMS-a, ma udany edytor, jest dość łatwy w obsłudze i konfiguracji, ale problemy z językiem polskim sprawiają, że wiele traci na wartości. Gdyby miał możliwość tworzenia katalogów, to może nawet używałbym go do obsługi mediów… bo do tego właśnie nadaje się świetnie. Dziwi też fakt, że nie pozwala na dodawanie metatagów. Rozumiem, że nie robią tego dwa pozostałe programy, ale tu rzeczywiście mogłaby ta opcja być obsługiwana.

Trzeba też uczciwie powiedzieć, że przyznałem jednak plus za obsługę polskich znaków w tekstach, choć jak już zaznaczyłem, jest problem z literą 'ż'.

Zwycięzca testu

LiveWriter - jak nie lubię Windowsa i programów Microsoftu, to trzeba być rzetelnym do końca i powiedzieć, że pomimo trudności z przystosowaniem do współpracy z naszym CMS-em i z uruchomieniem konta, to prawie wszystko da się z nim zrobić. Ma też kilka świetnych funkcji (np. pobieranie motywu graficznego) i jest bardzo prosty w obsłudze. Najlepiej radzi sobie z językiem polskim. Wszystko to razem daje niezłą propozycję dla blogerów, nawet na platformie Joomla!

Łukasz Mikołajczyk wsd.donorione.org

Ostatnio zmieniany Śr. 28 Mar 2012
Powrót na górę

Odwiedź katalog JED

Nowe rozszerzenia

Oglądasz teraz:   ZasobyNa Twoją witrynęPisz blogi! - test porównawczy