StartPowiadomieniaW oczekiwaniu na Joomla! 3.4

W oczekiwaniu na Joomla! 3.4

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Już za kilka dni wyjdzie stabilna wersja Joomla! 3.4, więc pewnie zastanawiacie się, co w niej ciekawego. No cóż, już nie musicie - specjalnie dla Was pobawiłem się wersją beta i pobiegałem po niej. Znajdziecie w tym artykule listę nowych funkcji, ale pamiętajcie, że to dalej wersja beta - ich design i użytkowość może się zmienić przy wersji stabilnej, chociaż zapewne niewiele. Przypominam, że owa wersja wyjdzie już za kilka dni - 17 lutego.

No, to jedziemy!

Brak komponentu Zakładki

To jest tak naprawdę tylko pierwszy krok w całej serii zmian. W tej chwili Joomla! domyślnie ma zainstalowane wiele komponentów, które mogą w pewnych sytuacjach utrudniać proces uaktualniania systemu do jego najnowszej wersji. Zakładki są pierwszym komponentem, który zostanie usunięty z domyślnej paczki instalacyjnej, ale bez obaw - wszystkie z nich dalej będą rozwijane i bardzo łatwo będzie je można zainstalować, czy to spod interfejsu „Instaluj z Internetu”, czy to z Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org), gdzie będą w kategorii, która zapewne będzie się nazywała „Core Supported Extensions” bądź podobnie.

Usunięcie komponentu Zakładki

Integracja Composera

Joomla! Framework został „wchłonięty” przez sam CMS w Joomla! 3.3, jednak programiści i użytkownicy z całego świata podsyłali swoje wnioski, z których jasno wynikało, że sposób jaki wykorzystano przy tej integracji nie jest zgodny z tym, jak Composer instaluje kod. By temu zaradzić, Composer zostanie lekko przekodowany i zintegrowany z samym CMS-em, co ma zapewnić większą zgodność i stabilność kodu źródłowego.

Kontynuacja integracji znaczników Microdata

Biblioteka JMicrodata, którą wprowadzono w Joomla! 3.2, została opracowana podczas Google Summer of Code 2013. Pozwala ona na umiejscowienie znaczników microdata (tekstowe znaczniki kontekstualne, pozwalające wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość Waszej strony i dzięki temu lepiej go ją indeksować) w kodzie domyślnie zainstalowanych rozszerzeń. Biblioteka ta zostanie rozwinięta w Joomla! 3.4, a także lekko zmieniona z myślą o tym, aby zapewnić jak największą łatwość użytkowania ludziom na każdym poziomie wiedzy technicznej.

NoCaptcha/ReCaptcha

Wielu z nas używa Googlowego API ReCAPTCHA, aby jakoś ochronić nasze strony przed spamerami i botami. Niedawno, Google wydało wersję 2.0 owego API, nazwaną NoCAPTCHA - robi to mniej więcej to samo, co ReCAPTCHA, tylko zamiast nieraz mozolnego wklepywania ciągu znaków z niewyraźnego obrazka, użytkownicy Waszych stron będą mogli udowodnić, że są ludźmi, a nie botami, poprzez kliknięcie guzika.

Całkowicie rozumiem, że niektórzy z Was mogą to uznać za mniej bezpieczne, ale bez strachu - dodatek Captcha - ReCaptcha da możliwość wyboru pomiędzy API ReCAPTCHA 1.0 oraz 2.0 (czyli NoCAPTCHA).

Nowy dodatek - Captcha - ReCaptcha

Edytowanie modułów z poziomu witryny

W przyjaznej rywalizacji największych CMS-ów jestem zdecydowanie po stronie Joomla!, ale muszę przyznać, że bardzo mi się podoba, jak ta najnowsza wersja wzięła przykład z WordPressa i zdecydowanie ułatwiła edycję modułów. Obecnie, aby wyedytować moduł, musimy zalogować się do zaplecza, pójść do zakładki Rozszerzenia - Moduły, znaleźć moduł (już ten krok mniej „utechnicznionych” użytkowników mógł przyprawić o ból głowy, nie wspominając już o ludziach którzy przejęli administrowanie dużymi, gotowymi serwisami), wyedytować go, zapisać, wrócić na witrynę i odświeżyć stronę. Klikania, a klikania! Ale dzięki tej nowej funkcji, będziemy mogli po prostu zalogować się na poziomie witryny, kliknąć guzik edycji przy konkretnym module, wyedytować go i zapisać - i cześć! Może do czasu wyjścia wersji stabilnej ktoś nawet wymyśli, jak sprawić, żeby odświeżenie samej strony nie było konieczne!

Edycja modułów

No, to już wszystkie najważniejsze funkcje i możliwości wprowadzone w Joomla! 3.4. Mam nadzieję, że powyższy artykuł był dla Was przydatny i że cieszycie się na tę nową wersję równie mocno, jak ja. Nie są to oczywiście wszystkie zmiany - o wiele więcej zmian znajduje się w samym kodzie, a ich listę możecie zobaczyć pod adresem https://github.com.


Artykuł opublikowany pierwotnie w witrynie Cloudacces.net - What to Expect in Joomla! 3.4

Ostatnio zmieniany Pt. 13 Lut 2015
comments powered by Disqus Powrót na górę

Aktualności - spis treści

Kalendarz publikacji

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Oglądasz teraz:   StartPowiadomieniaW oczekiwaniu na Joomla! 3.4

Twoje konto