Wydrukuj tÄ™ stronÄ™

Korzystna umowa

Korzystna umowa
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Umowa z wykonawcÄ… witryny okreÅ›la warunki realizacji zlecenia. Jej postanowienia sÄ… równie ważne dla wykonawcy, jak i zlecajÄ…cego.

Kiedy podpisać umowę?

Oczywiście, po uzgodnieniu warunków transakcji, a przed rozpoczęciem prac nad witryną!

Podpisywanie umowy tuż przed oddaniem witryny do użytku może być korzystne dla jej wykonawcy, ale na pewno nie uchroni zlecającego przed skutkami niewywiązania się wykonawcy ze wszystkich ustaleń.

W przypadku, gdy przed rozpoczęciem prac nad witryną nie jest możliwe uzgodnienie wszystkich szczegółów umowy, rozsądnym wyjściem będzie podpisanie umowy wstępnej.

Co powinna zawierać umowa?

Umowa powinna zawierać postanowienia regulujące:

  • przedmiot i zakres usÅ‚ugi,
  • warunki korzystania z oprogramowania,
  • przeniesienie praw majÄ…tkowych,
  • gwarancje i odpowiedzialność wykonawcy,
  • cenÄ™ i warunki pÅ‚atnoÅ›ci,
  • zobowiÄ…zania w okresie realizacji zlecenia.

Przedmiot i zakres usługi

Przedmiot umowy jest podstawÄ… do zbudowania caÅ‚ej pozostaÅ‚ej treÅ›ci dokumentu. Powinien być okreÅ›lony jasno i precyzyjnie - nie tylko nazywać rezultat, jaki wykonawca przekaże zlecajÄ…cemu (np. witryna - wizytówka lub sklep internetowy), ale wskazywać na podstawowe skÅ‚adniki i funkcje, jakie witryna ma udostÄ™pniać.

JeÅ›li chcemy uniknąć zbytniej drobiazgowoÅ›ci opisu przedmiotu umowy, można w niej zapisać, że szczegółowe wymagania realizacyjne okreÅ›la stanowiÄ…ca zaÅ‚Ä…cznik do umowy specyfikacja.

Warunki korzystania z oprogramowania

Jeśli do obsługi witryny i jej funkcji wykorzystywane jest jakiekolwiek specjalne oprogramowanie, takie jak CMS, galeria, forum, biuletyn informacyjny czy szablony graficzne, umowa powinna zawierać co najmniej:

  • gwarancje legalnoÅ›ci,
  • stosowne zezwolenia (licencje).

Jako zleceniodawca i wÅ‚aÅ›ciciel witryny masz peÅ‚ne prawo wiedzieć, czy i jakie oprogramowanie witrynÄ™ obsÅ‚uguje, czy zostaÅ‚o użyte legalnie oraz na jakich warunkach możesz z niego korzystać! Zgodnie z prawem możesz ponieść konsekwencje niedozwolonego używania programu także wówczas, gdy nie wiesz, że naruszasz jego licencjÄ™.

W pełni uzasadnione jest żądanie od wykonawcy, aby:

  • wyszczególniÅ‚ wszystkie wykorzystane do dziaÅ‚ania witryny programy i utwory osób trzecich,
  • wykazaÅ‚, że każdy z wykorzystanych programów zostaÅ‚ użyty legalnie,
  • przekazaÅ‚ zezwolenia na ich używanie (licencje),
  • wskazaÅ‚ źródÅ‚a, w których można otrzymać (pobrać, nabyć) unowoczeÅ›nione wersje.

Autorskie prawa majÄ…tkowe

Ważnym elementem umowy o wykonanie witryny sÄ… postanowienia o przekazaniu zamawiajÄ…cemu autorskich praw majÄ…tkowych. Brak wyraźnego postanowienia o przeniesieniu majÄ…tkowych praw autorskich powoduje, że nabywca witryny nie bÄ™dzie jej wÅ‚aÅ›cicielem, a w konsekwencji nie bÄ™dzie niÄ… mógÅ‚ swobodnie dysponować.

Przeniesienie autorskich praw majÄ…tkowych wymaga dla swej ważnoÅ›ci umowy pisemnej. W przeciwnym przypadku uznaje siÄ™, że udzielona zostaÅ‚a jedynie licencja.

Samo stwierdzenie o przeniesieniu autorskich praw własności jest niewystarczające! Umowa musi wymieniać pola eksploatacji utworu, czyli uściślać sposoby i zakres wykorzystania witryny, a więc m.in. prawa:

  • wprowadzania do obrotu elektronicznego,
  • tÅ‚umaczenia, przystosowywania, poprawiania, dokonywania wszelkich zmian,
  • kopiowania i przechowywania kopii na dowolnym noÅ›niku,
  • odsprzedaży lub odstÄ…pienia (przekazania, podarowania).

W interesie zlecajÄ…cego leży takie sprecyzowanie pól eksploatacji, by zapewniaÅ‚o mu peÅ‚nÄ… swobodÄ™ korzystania z witryny. Natomiast w interesie wykonawcy leżą np.postanowienia, które uniemożliwiÄ… sporzÄ…dzenie kopii witryny lub jej części w celu dalszej odsprzedaży.

Zrozumiałe jest, że postanowienia o przekazaniu autorskich praw majątkowych mogą odnosić się jedynie do dzieła wykonawcy, nie mogą na przykład obejmować zastosowanego do obsługi witryny wolnego oprogramowania.

W tej części umowy jest miejsce na oÅ›wiadczenie wykonawcy, że stanowiÄ…ca przedmiot umowy witryna nie jest obciążona żadnymi roszczeniami i innymi prawami osób trzecich.

Gwarancje i odpowiedzialność wykonawcy

Jak każdy twór, tak i witryna może posiadać wady, które objawią się dopiero w trakcie jej użytkowania. To oczywiste zatem, że umowa powinna nakładać na wykonawcę obowiązek naprawienia wykrytych usterek.

Mniej istotne sÄ… kwestie trybu zgÅ‚aszania i czasu na naprawÄ™, choć i te należy uregulować. Istotniejsze jest wyznaczenie wystarczajÄ…co dÅ‚ugiego okresu odpowiedzialnoÅ›ci wykonawcy. Wymóg co najmniej 3-miesiÄ™cznej gwarancji na pewno nie jest przesadzony. A w dużych i zÅ‚ożonych projektach odpowiednim bÄ™dzie jeden rok.

W przypadku zÅ‚ożonych witryn, korzystajÄ…cych ze specjalnego programowania (CMS, skrypty katalogów, galerii, forum, itp.) umowa powinna rozstrzygać kwestie aktualizowania tych skryptów. ZlecajÄ…cy winien być doinformowany przez wykonawcÄ™, że zastosowane oprogramowanie może siÄ™ okazać w przyszÅ‚oÅ›ci podatne na wÅ‚amania i w zwiÄ…zku z tym powinno być systematycznie aktualizowane do nowszych wydaÅ„.

Na aktualizacjÄ™ oprogramowania witryny można zawrzeć odrÄ™bnÄ… umowÄ™ lub uzgodnić jej warunki w umowie o wykonanie witryny. Wykonawca, który w umowie zobowiąże siÄ™ do powiadamiania zlecajÄ…cego o nowych wersjach oprogramowania, a zwÅ‚aszcza o wydaniach naprawiajÄ…cych luki wykryte w bezpieczeÅ„stwie dowodzi takim postanowieniem swego profesjonalizmu i spolegliwoÅ›ci.

Wycena usługi i warunki płatności

Jeżeli w momencie podpisywania umowy niemożliwe jest dokładne oszacowanie wszystkich kosztów i ustalenie wysokości wynagrodzenia, należy w umowie określić podstawy, na jakich zostanie ustalone. Jeśli uzgodnione zostanie wynagrodzenie zryczałtowane, wykonawca nie może żądać wyższej zapłaty, nawet jeśli poniesie wyższe koszty, niż przewidywał.

ZobowiÄ…zania wzajemne

Umowa powinna regulować szczególnie te zobowiÄ…zania stron, od których zależne jest dotrzymanie terminów realizacji zlecenia, a wiÄ™c m.in.:

  • tryb kontroli realizacji zlecenia i akceptowania projektów,
  • zasady dostarczania niezbÄ™dnych do wykonania witryny materiałów
  • warunki odstÄ…pienia od umowy i zwiÄ…zane z tym Å›wiadczenia stron.

Zastrzeżenie

Przedstawionych tutaj wskazówek nie formuÅ‚owaÅ‚ prawnik, nie sÄ… one ani wykÅ‚adniÄ…, ani interpretacjÄ… obowiÄ…zujÄ…cego prawa. W przypadku jakichkolwiek wÄ…tpliwoÅ›ci zawsze najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

Ostatnio zmieniany Pt. 26 Kwi 2013
comments powered by Disqus

Najnowsze od Stefan Wajda